Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Te dokumenty zwolnią Cię z płacenia abonamentu RTV w 2024 roku. Oto co musisz okazać na poczcie

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Wideo
od 16 lat
W 2024 roku nie zmienił się krąg osób zwolnionych z płacenia na publiczne media. Wyjaśniamy jakie dokumenty są niezbędne, by na poczcie załatwić niezbędne formalności.

Skontaktowała się z nami pani Janina z pow. włocławskiego.

- Pod koniec lutego ukończę 60 lat. Moja emerytura to niecałe 2800 złotych brutto, więc jak sprawdziłam ze względu na dochód po ukończeniu sześćdziesiątki zyskam zwolnienie z płacenia abonamentu RTV. Jakie dokumenty muszę okazać na poczcie? - pyta nasza Czytelniczka.

Daniel Witowski, rzecznik prasowy Poczty Polskiej, wyjaśnia, że osoby, którym przysługują uprawnienia do zwolnienia od opłat abonamentowych, powinny zgłosić się do wybranej placówki pocztowej i przedstawić stosowne dokumenty.

- W przypadku emerytów jest to dowód osobisty potwierdzający ukończenie 60 lat oraz decyzja organu emerytalno-rentowego o wysokości emerytury w danym roku. Może to być odcinek emerytury lub decyzja o przyznaniu albo waloryzacji emerytury - mówi Daniel Witkowski.

Te osoby są w 2024 roku zwolnione z płacenia abonamentu RTV

W 2024 roku roku nie zmienił się krąg osób zwolnionych z płacenia na publiczne media. Są to m.in.:

  • osoby co do których orzeczono I grupę inwalidztwa, całkowitą niezdolność do pracy, znaczny stopień niepełnosprawności, trwałą lub okresową całkowitą niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym,
  • osoby, które otrzymują świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub rentę socjalną,
  • osoby niesłyszące i niewidome przy spełnieniu określonych kryteriów,
  • osoby spełniające kryteria dochodowe określone w ustawie o świadczeniach rodzinnych - dochód rodziny w przeliczeniu na osobę lub dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 504 zł. W przypadku, gdy członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym albo o znacznym stopniu niepełnosprawności- dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza 583 zł.
  • osoby bezrobotne,
  • osoby posiadające prawo do zasiłku i świadczenia przedemerytalnego, otrzymujące zasiłek dla opiekuna,
  • osoby, które ukończyły 60 lat oraz mają prawo do emerytury. Wysokość emerytury brutto nie może przekraczać 50 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w Polsce, ogłaszanego przez prezesa GUS. Obecnie wspomniane 50 proc. to 3173,08 zł brutto.

Na podstawie odrębnych ustaw zwolnieni są również: inwalidzi wojenni i wojskowi, kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi, członkowie rodzin po wskazanych kombatantach, osoby posiadające status weterana poszkodowanego na podstawie ustawy o weteranach działających poza granicami państwa.

Seniorzy, którzy ukończyli 75 lat i zarejestrowali odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny, również są zwolnieni z płacenia na publiczne media. Nie muszą się zgłaszać na pocztę, bo z mocy prawa są zwolnieni od uiszczania opłat.

- Warunkiem jest dokonanie formalnej rejestracji odbiornika oraz posiadanie przez Pocztę Polską danych PESEL stanowiących podstawę do udzielenia zwolnienia od opłat. Pozostałe osoby, którym przysługują uprawnienia do zwolnienia od opłat, powinny zgłosić uprawnienia w dowolnej placówce pocztowej - wyjaśnia Daniel Witkowski.

Jakie dokumenty należy okazać w placówce pocztowej, by uzyskać zwolnienie z opłat? Sprawdź w naszej galerii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska