Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Siemię lniane - takie osoby nie powinny go jeść! Mamy listę osób i przeciwskazania

Weronika Błaszczyk
Weronika Błaszczyk
Choć siemię lniane zawiera wiele właściwości zdrowotnych, pewne osoby nie powinny spożywać tego produktu. Kto dokładnie? Sprawdź, kto nie powinien jeść siemienia lnianego ---->
Choć siemię lniane zawiera wiele właściwości zdrowotnych, pewne osoby nie powinny spożywać tego produktu. Kto dokładnie? Sprawdź, kto nie powinien jeść siemienia lnianego ---->pixabay.com/materiał ilustracyjny
Jego regularne spożywanie korzystnie wpływa między innymi na pracę układu pokarmowego, kondycję skóry, włosów i paznokci. Siemię lniane to małe nasionka lnu zwyczajnego o brązowym, lekko złotym kolorze. Mają wiele właściwości zdrowotnych i odżywczych. Pomimo pozytywnego oddziaływania na zdrowie i urodę, niektórzy powinni zachować szczególną ostrożność z tym produktem. Jakie są przeciwskazania do spożywania siemienia lnianego? Kto nie powinien go jeść i pić? Podpowiadamy!

Siemię lniane. Właściwości prozdrowotne

Siemię lniane to nasiona lnu zwyczajnego. Określenia tego stosuje się w odniesieniu do środków leczniczych. Są płaskie i niewielkiej wielkości, a ich zabarwienie ma szarobrązowozłoty kolor.

Nasiona lnu są bogate w kwasy omega-3 i przeciwutleniacze. Włączanie siemienia lnianego do posiłku skutecznie obniży indeks glikemiczny potrawy, zapobiegając tym samym znacznemu wzrostowi poziomu cukru we krwi. Ponadto, zawiera wiele cennych witamin i składników mineralnych, m.in. witamin z grupy B, magnez, wapń i cynk. Pozytywnie wpływa też na produkcję hormonów tarczycy.

Zastosowanie siemienia lnianego:

Nasiona te są wykorzystywane przede wszystkim do leczenia zaparć, nieżytu żołądka, jelit, a także do łagodzenia objawów choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Jednak to nie jedyne ich zastosowanie.

Siemię lniane poleca się szczególnie przy takich problemach jak:

  • zaparcia
  • Refluks żołądkowo-przełykowy
  • choroba wrzodowa żołądka
  • choroba wrzodowa dwunastnicy
  • nadkwaśność żołądka
  • hiperglikemia poposiłkowa
  • cukrzyca
  • hipercholesterolemia
  • nadciśnienie tętnicze

Siemię lniane. Jak spożywać? Ile można zjeść?

W ciągu dnia powinno się spożyć maksymalnie 50 g tego produktu. Przyjmując leki, należy pamięć, by siemię lniane zjeść lub wypić w odstępie 1 lub 2 godzin, by uniknąć interakcji lekowej.

Sposoby spożycia siemienia:

  • wypić po zalaniu ich gorącą wodą
  • spożywanie w surowej formie jako dodatek do potrawy
  • jako kleik zamiast jajka przy pieczeniu ciast
  • jako posypka na chlebie
  • w formie oleju lnianego

Siemię lniane. Przeciwskazania

Siemię lniane zawiera dużo błonnika, dlatego też powinno być stopniowo wprowadzane do diety. Ponadto, włączając ten produkt do jadłospisu, należy liczyć się z tym, że może spowodować zwiększenie liczby wypróżnień. Przy większym spożyciu siemienia mogą wystąpić działania niepożądane, a zwłaszcza wzdęcia, gazy, ból brzucha i nudności.

Pewne obawy co do bezpieczeństwa spożycia lnu wiążą się także z zawartością w jego nasionach związków cyjanowych. Uznano jednak, że spożycie 3 łyżeczek siemienia nie powinno być niebezpieczne.

Należy pamiętać, że przy stosowaniu siemienia, wchłanianie leków może być opóźnione, jeśli stosuje się je wraz z surowcem. Przed włączeniem tego produktu do diety, dobrze jest skonsultować się to z lekarzem lub dietetykiem. Kto nie powinien spożywać siemienia lnianego? Podpowiadamy w poniższej galerii.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska