Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga na skręcone pędy! Takie choroby niszczą wiśnie

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Wiśnie właśnie owocują. Niestety, nie zawsze są to owoce bez wad. Zobaczcie, jakie szkodniki atakują wiśnie.
Wiśnie właśnie owocują. Niestety, nie zawsze są to owoce bez wad. Zobaczcie, jakie szkodniki atakują wiśnie. Pixabay
Polska jest największym producentem wiśni w Unii Europejskiej i trzecim na świecie po Turcji i Rosji. Produkcja wiśni w Polsce jest blisko dwa razy większa niż czereśni. Niestety, wiśnie lubią też szkodniki, które mogą odpowiadać za duże straty w sadach. Sprawdzamy, które atakują najczęściej.

W województwie kujawsko-pomorskim rośnie 151,68 hektarów sadów wiśniowych, najwięcej w powiecie włocławskim - 72,13 ha.

Wiśnia jest jednym z wielu drzew owocowych, ale szczególnym z uwagi na swoje zalety. Wyrazisty smak wiśni gwarantuje ciekawe przetwory: nalewki, konfitury, syropy, musy, wina. Wiśnie pasują też jako dodatek do dań wytrawnych, np. kaczki.
Najlepszą metodą utrwalania wiśni jest mrożenie – owoce te tracą wtedy najmniej wartości odżywczych i zachowują większość właściwości prozdrowotnych.

- Najcenniejsze to polifenole, grupa związków o niesamowicie korzystnym potencjale prozdrowotnym - podaje Paulina Gąsiewska z Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej.- Mają m.in. działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwnowotworowe. Są ważnym powodem, dla którego warto spożywać wiśnie. Zawartość polifenoli w wiśniach jest prawie 4 razy większa niż w malinach i 2 razy większa niż w truskawkach.

Wiśnia występuje w około 60 gatunkach w strefie umiarkowanej półkuli północnej, głównie we wschodniej Azji. W Japonii jest otoczona kultem. Sakura to japońska nazwa ozdobnych drzew wiśniowych i ich kwiatów. Najbardziej cenione są tam drzewa somei-yoshino o białych kwiatach. Japończycy śledzą przesuwający się od południa na północ czas kwitnienia wiśni, który w ich kraju kończy się na początku maja na wyspie Hokkaido.

Te szkodniki atakują wiśnie najczęściej

U nas wiśnie właśnie właśnie owocują i niekiedy z marnym skutkiem. Badacze z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach ustalili, które szkodniki szczególnie zagrażają polskim drzewom wiśniowym. Sprawdźcie w naszej galerii.

Źródła: NCEŻ, IO w Skierniewicach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska