Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dopłaty bezpośrednie 2021. Termin składania wniosków - do kiedy trwa wydłużony nabór ARiMR?

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Pogoda jest głównym czynnikiem opóźniający decyzję rolników o przesłaniu wypełnionych wniosków w aplikacji eWniosekPlus. Jeszcze na początku maja obawiali się, że uprawy ucierpią z powodu powracających przymrozków. Na początku miesiąca szacowano, że rzepak ma 2 tygodnie opóźnienia w wegetacji.
Pogoda jest głównym czynnikiem opóźniający decyzję rolników o przesłaniu wypełnionych wniosków w aplikacji eWniosekPlus. Jeszcze na początku maja obawiali się, że uprawy ucierpią z powodu powracających przymrozków. Na początku miesiąca szacowano, że rzepak ma 2 tygodnie opóźnienia w wegetacji. Agata Wodzień-Nowak
Od ponad 12 tygodni ARiMR prowadzi nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie 2021. Co ważne, w tym roku tylko przez internet. Od tego roku nie są przesyłane do rolników papierowe wnioski spersonalizowane. Nie można też składać oświadczeń o braku zmian. Minister rolnictwa wydłużył termin naboru o płatności bezpośrednie. Do kiedy zatem można w 2021 roku składać wnioski o dopłaty?

- Nie złożyłem jeszcze wniosku, bo nie wiem, czy mi czasami coś nie wymarznie na polu, bo nawet pod koniec kwietnia były przymrozki - mówił na przełomie kwietnia i maja producent rolny z powiatu rypińskiego. - Na przykład wysianych buraków cukrowych nie jestem pewny, czy nie będzie trzeba czegoś siać na nowo - dodaje. Nie on jeden zwleka z przesłaniem wniosku do ARiMR.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie w 2021 roku wydłużony

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina rolnikom, że wnioski o przyznanie płatności na rok 2021 można składać wyłącznie przez Internet za pomocą aplikacji eWniosekPlus. Do 27 kwietnia wnioski o dopłaty złożyło niecałe 400 tys. rolników, a przypomnijmy, że o takie płatności rok temu ubiegało się ich ponad 1,3 mln. Nabór rozpoczął się 15 marca.

Dopłaty bezpośrednie 2021 - zmiana terminu. To warto wiedzieć:

  • Podstawowy termin na złożenie wniosków o dopłaty bezpośrednie został wydłużony do 17 czerwca 2021.
  • Wnioski będzie można składać jeszcze do 12 lipca, ale za każdy dzień roboczy opóźnienia należna kwota płatności zostanie pomniejszona o 1%.
  • Uzupełnienie braku we wniosku do 17 czerwca 2021 r. nie skutkuje zmniejszeniem należnych płatności.
  • Uzupełnienie braków we wniosku od 18 czerwca do 12 lipca 2021 r. skutkuje zmniejszeniem płatności w zakresie, którego dotyczą składane uzupełnienia.
  • Wniosek rozpatrywany jest jedynie w zakresie, w jakim został on prawidłowo wypełniony i złożony w terminie do 12 lipca 2021 r. oraz na podstawie dołączonych do niego prawidłowych dokumentów.
  • Braki we wniosku oraz na załącznikach, uzupełnione po 12 lipca 2021 r., nie są uwzględniane w prowadzonym postępowaniu administracyjnym w sprawie przyznania płatności.

To też może Cię zainteresować

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o wnioskach o dopłaty bezpośrednie 2021

Zmiana do wniosku o przyznanie płatności. Może polegać na:

  • dodaniu nowych działek ewidencyjnych lub działek rolnych (wraz z wymaganymi dla nich załącznikami) do uprzednio złożonego wniosku o przyznanie danej płatności.
  • na zmniejszeniu zadeklarowanych wcześniej powierzchni działek rolnych.

Zmiany w zakresie płatności za zazielenienie

ARiMR: Do celów płatności za zazielenienie można dokonać, w należycie uzasadnionych okolicznościach, zmiany odnośnie wykorzystania działek rolnych, o ile nie stawia to rolnika w korzystniejszej sytuacji w porównaniu do sytuacji wynikającej z wypełnienia obowiązków w zakresie zazielenienia na podstawie wniosku pierwotnego.

  • Zmiany mogą być wprowadzane w trakcie trwania okresu wegetacyjnego w odniesieniu do zadeklarowanych działek rolnych w zakresie rodzaju uprawy bądź jej położenia.
  • Do zmiany do wniosku o przyznanie płatności za zazielenienie rolnik powinien dołączyć oświadczenie o okolicznościach dokonania zmiany we wniosku o przyznaniu płatności za zazielenienie.

Zmiany elementów proekologicznych
W sytuacji, gdy rolnik składający wniosek o dopłaty nie może zrealizować praktyki zazielenienia w zakresie utrzymania obszarów proekologicznych (EFA), wówczas może w każdym momencie dokonać zmiany elementu proekologicznego.

ARiMR: Zmiany elementów proekologicznych są możliwe przy spełnieniu następujących warunków: wyłącznie do wysokości odsetka powierzchni zadeklarowanej jako EFA we wniosku o przyznanie płatności na 2021 r. (np. jeśli beneficjent zadeklarował 4,5% obszarów EFA, zmiana jest możliwa do osiągnięcia 4,5%); tylko w ramach działek będących w posiadaniu wnioskodawcy, zadeklarowanych przez niego we wniosku o przyznanie płatności na rok 2021; zmiana może być dokonywana w zakresie wszystkich rodzajów elementów EFA.

Pomoc w wypełnieniu wniosku - infolinia ARiMR

Wątpliwości związane z wypełnianiem wniosków rolnicy mogą konsultować, dzwoniąc pod bezpłatny numer infolinii: 800 38 00 84 (w dni robocze w godz. 7:00-19:00 oraz w soboty 10:00-16:00).

Źródło: ARiMR

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska