To będzie prawdziwa rewolucja w emeryturach. Dla jednych emerytury stażowe bez wieku emerytalnego, dla innych zwolnienie z PIT: 8.05.2021

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Emerytury stażowe. Zawiedzenie wyborcy zainteresowani emeryturami stażowymi nie rezygnują, w tej chwili jednoczą się i planują wspólne działania, by przez wywieranie presji doprowadzić do korzystnych dla siebie rozwiązań w postaci emerytur stażowych. Adam Jankowski / Polska Press
Najpierw pojawiły się nieoficjalne informacje, że Nowy Ład przygotowany przez rząd Mateusza Morawieckiego przewiduje wprowadzenie w Polsce emerytur dla osób, które nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego, tzw. emerytury stażowe. Teraz szeroko komentowany jest projekt zwolnienia z podatku dochodowego osób, które po osiągnięciu wieku emerytalnego nie przejdą na wypłaty z ZUS, ale będą kontynuowały pracę zawodową odwlekając termin złożenia wniosku o emeryturę – będący zapisem w Krajowym Planie Odbudowy.

Oba te rozwiązania mają mocne podstawy merytoryczne i wsparcie dużych grup społecznych.

Bój o emerytury stażowe

Wprowadzenie do polskiego systemu prawnego emerytur stażowych obiecał w kampanii wyborczej prezydent Andrzej Duda, ubiegając się o ponowną prezydenturę. Niestety, jak skarżą się zainteresowani, były to tylko obietnice wyborcze bowiem ani sam Andrzej Duda osobiście ani jego urząd nic w tej sprawie nie zrobił, a nawet umył ręce – projekt społeczny ustawy o emeryturach stażowych odsyłając „wedle kompetencji” do Rady Ministrów (a nie zapominajmy, że jedną z prerogatyw prezydenta w Polsce jest inicjatywa ustawodawcza).
Zawiedzenie wyborcy zainteresowani emeryturami stażowymi nie rezygnują, w tej chwili jednoczą się i planują wspólne działania, by przez wywieranie presji doprowadzić do korzystnych dla siebie rozwiązań w postaci emerytur stażowych.

Minusy obniżonego wieku emerytalnego

Powrót do wieku emerytalnego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn z podwyższonego wcześniej przez rządy PO-PSL do 67 lat wieku emerytalnego zyskał powszechną akceptację Polaków, a przynajmniej na tyle silną, że pozwolił PiS przejąć rządy – wraz z mocną akceptacją programu Rodzina 500+.
Z czasem jednak do większości dotarła prawda, że oznacza to jeszcze niższe od i tak już niskich emerytur gwarantowanych przez system oparty na Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Teraz wraz z pojawieniem się słońca i wysokiej temperatury s...

W konsekwencji mamy dwa zjawiska. Występujące od dawna: po ukończeniu wieku emerytalnego przechodzenie na emeryturę i kontynuowanie pracy zawodowej, by otrzymywać i emeryturą i wynagrodzenie. Nagminnie dzieje się to przez zwolnienie z pracy na jeden dzień, by po złożeniu wniosku o emeryturę, podpisać już z pozycji osoby o statusie emeryta nową umowę o pracę na tym samym stanowisku. To zjawisko występuje od dawna, a pracujący formalnie emeryci nie płacą już składek na ubezpieczenie emerytalne (w większości, niektórzy płacą zakładając że dzięki temu, po przeliczeniu dopuszczalnym przez przepisy zyskają dzięki temu nieco wyższą emeryturę w przeszłości).
Nowe zjawisko – osoby osiągające wiek emerytalny odwlekają złożenie wniosku o emeryturę, mając świadomość, że każdy miesiąc pracy dłużej oznacza wyższą emeryturę przez resztę miesięcy życia, bo zostanie ona wyliczona od wyższej podstawy i dzielona przez mniejszą liczbę miesięcy hipotetycznego życia.
Nie trzeba chyba dodawać, że ten drugi model postępowania jest dla systemu emerytalnego korzystniejszy.

Karać czy nagradzać

Od dawna pojawiały się projekty – i to nie tylko w okresie wysokiego bezrobocia – by emerytom ograniczyć aktywność zawodową wprowadzając limity zarobków (obowiązujące dla osób, które pobierają świadczenie przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego). Były też sugestie, by pracujący emeryci nie dobrowolnie, ale obowiązkowo dalej płacili składkę emerytalną.
Z drugiej strony były dyskutowane projekty – np. sławne 10 000+, które przez wypłatę pieniędzy, jednorazowo bądź w ratach za każdy rok, miałyby powstrzymać masowy proces przechodzenia na emeryturę w ustawowym wieku emerytalnym. W szczególności miało to dotyczyć osób, które w momencie zmiany były w wieku 65-67 lat i mogły masowo przejść na emerytury, gwałtownie obciążając fundusze zarządzane przez ZUS,

NEWSY DNIA. Kliknij i przeczytaj!

Tymczasem dla ekonomistów, i to nawet negatywnie odnoszących się do liberalizmu jest oczywiste, że od ustawowych nakazów i zakazów a nawet rozdawnictwa opartego na zasadzie „równo dla każdego” skuteczniejsze i trwalsze (a nawet tańsze!) są rozwiązania oparte na naturalnych mechanizmach.

Planowane przez rząd w ramach KPO zwolnienie z PIT osób, które odkładają przejście na emeryturę mimo osiągnięcia wieku emerytalnego to właśnie takie rozwiązanie oparte o naturalny mechanizm.

Sprawiedliwy czyli solidarny, ale i elastyczny

Jaki powinien być sprawiedliwy system emerytalny? Na pewno oparty na zasadzie solidaryzmu społecznego. Nawet jeśli ktoś z pobudek skrajnie liberalnych kwestionuje tę zasadę, to z pewnością znajduje się w mocno ograniczonej mniejszości.
Zasada solidaryzmu społecznego jest fundamentem obecnie obowiązujące w Polsce systemu emerytalnego, w czym więc problem. Właśnie w tym, że ta zasada jest też traktowana fundamentalnie, a powinna być elastyczna. System emerytalny obejmuje bowiem wszystkich pracujących, a ich sytuacja może być biegunowo odmienna.

TO JEST WAŻNE. Kliknij i przeczytaj!

Z jednej strony mam osoby, które ucząc się w zawodówkach często rozpoczynały ciężką pracę już w wieku 15 lat (dodatkowo ich wynagrodzenie, nawet niewielkie, objęte było składkami ZUS) i takie osoby często po 40 latach pracy, w wieku 55 lat nie mają już siły pracować.
Z drugiej strony mamy osoby zaczynające pracę po studiach, nie wymagającą wysiłku fizycznego, które obecnie w wieku 65 lat wciąż są u apogeum swoich możliwości zawodowych.
Obecny system jednym każe czekać na osiągnięcie wieku emerytalnego jeszcze całe lata – bez litości, że nie mają już na to sił, a po 60. czy 65. roku życia z tego powodu zdrowie nie pozwoli im już za długo cieszyć się emerytalnym wypoczynkiem. Z kolei mających siłę 65-latków system zachęca do przechodzenia na emeryturę.
Zresztą to jest absurdalne nie tylko z punktu widzenia zasady solidaryzmu społecznego, ale i z ekonomicznego punktu widzenia. W Polsce brakuje rąk do pracy, a największe braki odczuwane są na stanowiskach specjalistów, właśnie wśród osób z wyższym wykształceniem, często mających jeszcze dużo siły do pracy. Ich wydłużona aktywność zawodowa skutkująca m.in. dłuższym okresem płacenia składek dla nich oznacza wyższą emeryturę, ale wspiera też system emerytalny, dając np. możliwość skorzystania z emerytur stażowych, np. osobom, które przepracowały (płaciły składki ZUS) przez 35-40 lat, ale przejść na emeryturę nie mogą z braku wieku emerytalnego.

Teraz wraz z pojawieniem się słońca i wysokiej temperatury s...

Aby dużo zarabiać trzeba być...Zobacz listę zawodów

Wideo

Materiał oryginalny: To będzie prawdziwa rewolucja w emeryturach. Dla jednych emerytury stażowe bez wieku emerytalnego, dla innych zwolnienie z PIT: 8.05.2021 - Strefa Biznesu

Komentarze 9

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tomasz

Chodziło mi o zniesienie pitow.

T
Tomasz

Nie dzielić emerytów jeżeli zniesienie postów do 2500 to dla wszystkich emerytów kto ma powyżej to dopiero od nadwyżki.

T
Tomasz

Emerytury takie jakie sobie każdy wypracował ustawę z1998r która ogranicza wysokość emerytury do 250% anulować bo składki były brane bez ograniczeń.

g
gość

Co by się nie działo z emeryturami i tak zawsze będzie średnio, dlatego idealnym rozwiązaniem jest gromadzenie oszczedności za w czasu. To najlepsza gwarancja komfortowego życia. A tu dobrze prezentują się ppk, bo bez angażowania się można całkiem sporo uzbierać do emerytury

J
Jotgie
3 maja, 19:26, Zbych:

A co ustawą z 1998r która ogranicza wysokość emerytur do 250% średniej krajowej.To jest złodziejstwo .

Nie ma takiego ograniczenia. Nie pisz bzdur. Jest emeryt w Polsce, który ma 25 tys. Emerytury.

J
Jotgie

Dobry pomysł, ale tylko w przypadku zwolnienia także z ZUSu.

Z
Zbych

A co ustawą z 1998r która ogranicza wysokość emerytur do 250% średniej krajowej.To jest złodziejstwo .

J
Jan

Bzdury MY NIE MAMY ŻADNYCH PRAW sami powinien mieć prawo do emerytury stażowej.

G
Gość

Co za bzdury, każdy pracujący emeryt ma obowiązek odprowadzania wszystkich składek do Zusu jak normalnie zatrudniony pracownik

Dodaj ogłoszenie