Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To grozi za niepłacenie abonamentu RTV. Oto zaskakująca niektóre osoby lista kar dla dłużników

mz
Na dłużników abonamentowych czekają kary. Co grozi za niepłacenie abonamentu? Sprawdź na kolejnych stronach. Przesuń zdjęcie gestem lub naciśnij strzałkę w prawo.
Na dłużników abonamentowych czekają kary. Co grozi za niepłacenie abonamentu? Sprawdź na kolejnych stronach. Przesuń zdjęcie gestem lub naciśnij strzałkę w prawo. Glenn Carstens-Peters / unsplash
Jakie kary są przewidziane za niepłacenie abonamentu RTV? Sprawdź, co może ci grozić, jeśli nie zarejestrowałeś odbiornika lub zalegasz z płatnościami.

Co grozi za niepłacenie abonamentu RTV?

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, każdy posiadacz odbiornika radiofonicznego i telewizyjnego zobowiązany jest do jego rejestracji w ciągu 14 dni od wejścia w jego posiadanie. Zarejestrowanie telewizora lub radia wiąże się z kolei z obowiązkiem płacenia abonamentu RTV. Niestosowanie się do tych przepisów może oznaczać kary dla użytkowników tych odbiorników.

Co grozi za niepłacenie abonamentu RTV? Karane jest zarówno niezarejestrowanie odbiornika, jak i niepłacenie abonamentu. W ostatnich miesiącach coraz częściej pojawiają się informacje o przeprowadzanych kontrolach. - Poczta Polska i Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji sprawdzają osoby, które zakupiły telewizor, ale nie zgłosiły go do rejestru i wymierzają im wysokie kary za niepłacenie abonamentu RTV – informował między innymi serwis biznesinfo.pl.

Abonament RTV: kary

Kary za niepłacenie abonamentu RTV mogą być bardzo dotkliwe. Tylko od stycznia do sierpnia 2020 roku podczas kontroli niezarejestrowanych odbiorników ukarano ok. 10 tys. użytkowników. Łącznie nałożono na nich kary na ok. 6,5 mln zł.

Za niepłacenie abonamentu RTV grozi kara w wysokości 30-krotności miesięcznej kwoty abonamentu RTV (od 2021 roku będzie to 735 zł). Z kolei osobom, które nie uiszczają opłaty abonamentowej regularnie, zostaną naliczone odsetki. Od takich dłużników abonamentowych Poczta Polska egzekwuje później zaległe należności, wysyłając najpierw wezwania do zapłaty. Jeśli dług nie zostanie spłacony, egzekwowanie zadłużenia następuje na podstawie tytułu wykonawczego przekazanego do właściwego urzędu skarbowego, któremu podlega osoba mająca zadłużenie. Zaległy abonament RTV fiskus może ściągać np. z:

  • nadpłaty podatku dochodowego,
  • z rachunku bankowego, a poprzez komornika,
  • z emerytury,
  • z pensji.

Zaległość w opłatach abonamentowych składa się z należności głównej oraz odsetek za zwłokę, które naliczane są na dzień dokonania opłaty. Do tego dochodzą też koszty egzekucji zaległości. U niektórych użytkowników dług abonamentowy wynosi nawet kilka tysięcy złotych!

Warto jednak pamiętać, że nie ma przepisu, który obligowałby do wpuszczenia kontrolera do domu. Oznacza to, że nawet jeśli kontroler zjawi się pod naszymi drzwiami, żeby sprawdzić, czy posiadamy niezarejestrowany odbiornik, nie trzeba wpuszczać go do środka. W ten sposób przeprowadzenie kontroli nie będzie możliwe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska