MKTG SR - pasek na kartach artykułów

To naturalny sposób na pasożyty układu pokarmowego. Wypróbuj przepis na domową nalewkę z kurek wspomagającą odrobaczanie organizmu

Monika Góralska
Wideo
od 16 lat
Kurki to nie tylko smaczne, ale i zdrowe grzyby. Mają wiele cennych składników odżywczych i chociaż nalewka z kurek brzmi dziwnie, to jednak warto ją przygotować. To nie przypadek, że kurki nigdy nie bywają robaczywe. Zawdzięczają to składnikom, które odstraszają robaki i działają przeciwpasożytniczo. Dzięki temu nalewka z kurek zwalcza pasożyty ludzkie takie jak owsiki, glisty czy lamblie. Przygotuj więc kurkówkę samodzielnie z zaledwie dwóch składników. Wypróbuj przepis!

Spis treści

Dlaczego warto jeść kurki?

Kurki, czyli pieprzniki jadalne pojawiają się dużo wcześniej niż inne grzyby jadalne i można się na nie natknąć w lasach już w czerwcu, a zbiera się je aż do października. Są to wyjątkowe grzyby nie tylko pod tym względem, ale przede wszystkim dlatego, że w przeciwieństwie do innych nigdy nie są robaczywe. To właśnie ta ich właściwość jest najcenniejsza w przypadku nalewki z kurek.

Grzyby kurki i nalewka z kurek
Nalewkę z kurek należy traktować jak lek i spożywać po 1 łyżeczce przed snem. tibor13, Olgaorly/gettyimages.com

Zawdzięczają ją zawartości hitinmannozy, która rozpuszcza jajeczka pasożytów, a także niszczy układ nerwowy dorosłych osobników, co powoduje ich śmierć. Natomiast zawarty w kurkach kwas trametonolinowy również działa przeciwpasożytniczo oraz wspomaga pracę wątroby. Wspiera on leczenie wirusowych zapaleń wątroby, a nawet nowotworów.

Zobacz także: Ten powszechny chwast zwalcza pasożyty, wzmacnia libido, łagodzi bóle stawów

Poza tym kurki zawierają aż 88 proc. wody, ale też witaminę A, E, C, PP, D2, B1, B2, składniki mineralne takie jak wapń, magnez, sód, potas, fosfor, chlor, siarka, żelazo, mangan, fluor oraz spore ilości cynku, miedzi i selenu. Dodatkowo są niskokaloryczne – 100g to tylko 19 kcal.

Czytaj także: Shimeji – tajemnicze grzyby o niezwykłych właściwościach i smaku. Spróbuj, a skorzysta serce, wątroba, mózg. Sprawdź, jak je przyrządzić

Zawierają też duże ilości błonnika pokarmowego, który usprawnia trawienie oraz chroni przed zaparciami. Dzięki temu są lekkostrawne, w przeciwieństwie do innych grzybów. W ich składzie znajdziemy też duże ilości beta-karotenu (prowitamina witaminy A), czyli barwnika nadającego im piękny żółto-pomarańczowy kolor, który jest też silnym przeciwutleniaczem oraz pozytywnie oddziałuje na wzrok poprzez ochronę plamki żółtej przed zwyrodnieniem.

Nalewka z kurek – jak zrobić kurkówkę?

Hitinmannoza i kwas trametonolinowy, które zwalczają pasożyty ludzkie takie jak, chociażby owsiki, lamblie, glisty czy tasiemce niestety są neutralizowane w czasie obróbki termicznej (powyżej 50 st. C), a także pod wpływem soli, dlatego jajecznica z kurkami czy kurki marynowane będą pozbawione tych składników. Jeśli chcemy skorzystać z przeciwpasożytniczych właściwości tych grzybów, zróbmy nalewkę z kurek. Do jej przyrządzenia wystarczą tylko 2 składniki:

  • 200 g świeżych kurek,
  • 0,5 l wódki 40 proc. zaw. alk.,

Jak przygotować nalewkę z kurek?

  1. Kurki dokładnie wypłukać, osuszyć i drobno pokroić.
  2. Przełożyć do słoika i zalać wódką. Zakręcić szczelnie słoik i wstawić do lodówki na 2 tygodnie.
  3. Po tym czasie można ją wyjąć z lodówki i trzymać w ciemnym miejscu w temperaturze pokojowej.
  4. Przed każdym zastosowaniem trzeba wstrząsnąć słoikiem, a następnie nabrać samej nalewki, uważając, aby nie zjeść grzyba.
  5. Aby poprawić smak nalewki, można dodać 1,5 łyżki miodu.

Nalewka z kurek – dawkowanie i przeciwwskazania

Nalewkę z kurek należy traktować jak lek i spożywać po 1 łyżeczce przed snem. Nie należy również leczyć się samodzielnie. Przed jej zastosowaniem, a podejrzewając u siebie zakażenie pasożytnicze należy udać się do lekarza, który zleci badania kału.

Zobacz też: Te pasożyty atakują bardzo często dzieci i dorosłych. Zakażenia da się uniknąć. Jak można zarazić się owsikami i jak leczyć owsicę?

Nalewką natomiast nie powinny leczyć się:

  • osoby uzależnione od alkoholu,
  • z nietolerancją lub alergią na alkohol,
  • alergicy uczuleni na grzyby,
  • dzieci i młodzież do 18. roku życia,
  • kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Kurki mogą również u bardziej wrażliwych osób wywoływać zaburzenia żołądkowo-jelitowe i powodować niestrawność, nudności, bóle brzucha, wymioty.

Pasożytnicze zakażenie układu pokarmowego może wywołać wiele niebezpiecznych skutków dla organizmu, w tym niedobór witamin i składników odżywczych. Na kolejnych slajdach podpowiadamy, jakie napary roślinne wspierają pozbycie się pasożytów.

Zioła to babciny sposób na pasożyty w organizmie. Sięgnij po...

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
Dodaj firmę Autopromocja

Bądź zawsze w formie

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska