Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń > I Regionalne Forum "Alkohol, przemoc społeczna - przyzwolenie czy niemoc?"

(Karina Bonowicz)
Czy wiesz, że częściej niż co minutę policja wzywana jest do domów, gdzie bije się kobiety i dzieci?

Niebieska Linia

Niebieska Linia

Toruńskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie - 0 800 154 030

I Regionalne Forum "Alkohol, przemoc społeczna - przyzwolenie czy niemoc?" miało nie tylko spopularyzować wiedzę na temat przemocy domowej, ale też złamać stereotypy.

Pierwsze tego typu forum w regionie zorganizowane zostało przez toruńską Izbę Wytrzeźwień oraz rzecznika praw ofiar przy marszałku województwa kujawsko-pomorskiego. - Przemoc w rodzinie jest wciąż swoistym tabu - przyznaje Danuta Gadziomska, dyrektor Izby Wytrzeźwień w Toruniu. - Należy przekonać ofiarę, że po pierwsze, ma się do kogo zwrócić, a po drugie, że nie ma się czego wstydzić, bo wstydzić się powinien sprawca.

Na konferencji poruszono m. in. temat stereotypów dotyczących przemocy w rodzinie. - Przemoc nie jest sprawą rodziny, ale sprawą społeczną - zapewnia Danuta Gadziomska. - Sprawca przemocy domowej wie, co i wobec kogo to robi. Przemoc dotyka bardzo często mieszkanek wsi i im jest najtrudniej pomóc. Tam wymiar moralny kłóci się z wymiarem społecznym. Bo wymiar społeczny daje przyzwolenie. Dlaczego? Bo mamy taką kulturę, gdzie kobieta musi wypełniać obowiązki małżeńskie, co oznacza także godzenie się na przemoc.

Na forum przybliżono także założenia Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na lata 2006-2016. Celem programu jest nie tylko diagnozowanie przemocy domowej i przeciwdziałanie jej, ale też podnoszenie poziomu świadomości i wrażliwości społecznej wobec tego zjawiska.

- Jeśli chodzi o statystyki, to w 2007r. na 50301 policyjnych interwencji aż 6451 dotyczyło przemocy domowej - mówi Beata Sulima, wojewódzki koordynator realizacji Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. - Dzięki programowi "Jeśli chcesz pomóc ofierze, pracuj ze sprawcą" wielu mężczyzn dowiedziało się, że to, co robią jest złe. Dziwili się, że sprawy w domu można rozwiązać bez udziału przemocy - dodaje Beata Sulima.

Wśród uczestników forum znalazły się osoby pracujące w jednostkach samorządu terytorialnego miast i gmin, które współpracują z Izbą Wytrzeźwień. - Chciałam, żeby te osoby wzajemnie się poznały, bo personalizacja tego obszaru jest bardzo istotna - zapewnia Danuta Gadziow

Współorganizatorem forum była Mariola Tuszyńska, toruński rzecznik praw ofiar i jedyny taki rzecznik w kraju. Biuro rzecznika praw ofiar prowadzi Kujawsko-Pomorską "Niebieską Linię" - Telefoniczne Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. Na podany poniżej numer można dzwonić codziennie w godzinach 17.00-22.00.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska