Toruń pod czerwoną latarnią. Ile jest prostytutek w tym mieście?

Rozmawiał ADAM WILLMA adam.willma@mediaregionalne.plZaktualizowano 
Rozmowa z WIESŁAWEM WINCZURĄ, przedsiębiorcą z Elgiszewa, autorem monografii, "Promocja świąteczna w "Toronto" czyli trzecia godzina gratis. Studium kontraktów seksualnych toruńskich prostytutek"

- Żona czytała?
- Powiedzmy, że jest to delikatny temat (śmiech). Pozwoli pan, że go pominę, wolę nie rozdrażniać.

- Jak to się stało, że poważny mężczyzna w średnim wieku...
- Wziął się za pisanie pracy magisterskiej?

- I to na taki temat.
- Zachciało mi się studiować, gdy miałem czterdzieści parę lat, dla czystej przyjemności. Socjologia wydawała mi się szczególnie ciekawa, bo ta dziedzina wiedzy interesowała mnie jeszcze w szkole średniej. Dlaczego prostytutki? Prace licencjacką poświęciłem agencjom towarzyskim. Uznałem, że jest to zjawisko, które warto opisać, tym bardziej że - gdy przymierzałem się do pisania - stopniowo zanikało. Praca magisterska była naturalną kontynuacją - zjawisko prostytucji przecież nie zniknęło, ale większość dziewczyn zaczęła pracę na własny rachunek i w ten sposób nie musiała już dzielić się znaczną częścią zysku z agencją.

- Zainteresowanie tematem wynikało z własnych, hmm... doświadczeń?
- Rozczaruję pana. Sprawa była bardziej banalna. Do agencji po raz pierwszy trafiłem za sprawą swojego ówczesnego szefa, który poprosił, żebym wystąpił w roli kierowcy. Później wielokrotnie wcielałem się w tę rolę, przy okazji oczekiwania poznając przybytki (o różnych standardach), dziewczyny w nich pracujące i klientów.

Czytaj: Stręczycielka w rękach włocławskiej policji. Ułatwiała cudzoziemce prostytucję

- Ile jest prostytutek w Toruniu?
- Przeanalizowałem to dość dokładnie, musiałem przy okazji rozprawić się z wieloma mitami, pokutującymi również w literaturze naukowej. Gdybym uwierzył w nie bezkrytycznie, okazałoby się, że w samym Toruniu korzysta z usług prostytutek jakieś 8300 mężczyzn. Większość danych dotyczących odsetka kobiet prostytuujących się również była solidnie przesadzona. Naliczyłem 133 panie trudniące się prostytucją w wieku od 18 do 50 lat oraz 6 agencji towarzyskich. Zaznaczam jednak, że zajmowałem się klasyczną prostytucją, pomijając np. wątek sponsoringu. Co ciekawe, liczba agencji jest dziś dokładnie taka sama jak liczba domów publicznych w Toruniu w roku 1924. Wówczas co prawda zarejestrowanych prostytutek było 83, ale trzeba pamiętać, że liczba mieszkańców wzrosła od tego czasu czterokrotnie.

- Jedna pani lekkich obyczajów na 500 mieszkańców...
- Mówimy tylko o zarejestrowanych prostytutkach. W mieście było 231 lokali, w których można było wesoło spędzić czas, a ich właściciele często reklamowali się m.in. "żeńską obsługą". Trzeba pamiętać, że do chwili odzyskania niepodległości przez Polskę Toruń był postrzegany jako "Befestigte Kneipe" - czyli "ufortyfikowana knajpa". Skala zjawiska była na tyle duża, że władze miasta wypowiedziały wojnę swawolnym gospodom ograniczając ich działalność do godziny 22.00. Notabene wojsko do dziś stanowi żelazną klientelę prostytutek, a dzień wypłaty żołdu to żniwa w agencjach. W jednej z agencji na Podgórzu widywałem chłopaków w moro, którzy przybywali do przybytku wprost z poligonu.

- Wspominał pan, że liczba agencji zmniejsza się - z jakiego powodu?
- Na przestrzeni ostatnich kilku lat w świecie toruńskiego seks-biznesu wiele się zmieniło. Z mapy Torunia ubyło wiele agencji towarzyskich, bezpowrotnie zniknął Ambasador, który prosperował przy ul. Fałata - kilkadziesiąt metrów przed bramą główną byłego stadionu żużlowego. Nie ma już także kilku agencji, które obsługiwały klientów na toruńskiej Starówce. W innych rejonach Torunia jest bardzo podobnie - na Wrzosach zamknięto lokale przy ul. Elektrycznej i Łosiej. Poza tym rzeczywiście zmniejszyła się o około 30 procent liczba anonsów publikowanych w lokalnych mediach. Dlaczego? Dłuższy czas zastanawiałem się nad tym zjawiskiem. Odpowiedzią jest internet. Poprzez ogłoszenia w sieci dziewczyny uzyskują bezpośredni kontakt z klientem, a zestaw usług jest precyzyjnie określony, mogą też zaprezentować się na zdjęciach.

- Liczba prostytutek również zmalała w stosunku do rzeczywistości lat 90.?
- Wręcz przeciwnie. Według moich obliczeń wzrosła.

- Dziewczyny nie miały oporów, aby z panem szczerze rozmawiać?
- Przygotowując materiały do pracy prowadziłem między innymi wywiady z poszczególnymi paniami. Łącznie zarejestrowałem kilkanaście godzin rozmów. Sądzę, że nie byłoby szansy na tę szczerość, gdybym nie był osobą im znaną. Badacz nie znający tego środowiska praktycznie byłby skazany na niepowodzenie. Wiele osób, które pytały mnie o moje badania, uważało za stosowne opowiedzieć o swoim doświadczeniu z agencją towarzyską. Już chwila rozmowy wystarczy, aby stwierdzić, że większość z nich nigdy tam nie była.

- Co sprawia, że kobieta staje się prostytutką?
- Uwzględniam oczywiście zjawisko przymuszania do prostytucji, a także nadpobudliwości seksualnej (zetknąłem się z takimi paniami, choć stanowią one jednak margines). W zdecydowanej większości przypadków w tle są pieniądze i poczucie bezpieczeństwa materialnego, które się za ich pomocą osiąga. Kobiety w wieku "średnio-starszym" mają ogromne problemy ze znalezieniem kolejnej pracy. Dlatego, doprowadzone do sytuacji krytycznej, decydują się na tak kontrowersyjny sposób zarabiania pieniędzy. W przypadku kobiet młodszych decyduje na ogół kwestia uzyskania niezależności. Mieszkając osobno dziewczyna może już się samodzielnie utrzymać i nie musi współegzystować z niekiedy patologiczną rodziną. Trzeci powód to chłodna kalkulacja kobiet ukształtowanych w kulturze konsumpcji. Perspektywa zarobienia w ciągu jednego dnia miesięcznej pensji jest kusząca. Tak czy owak, w tle zawsze są pieniądze. Żeby mieć pełną jasność - moich badań również nie byłbym w stanie przeprowadzić za darmo.

- ???
- W tym świecie wszystko kosztuje. Prowadząc badania nad prostytucją indywidualną zawsze musiałem zapłacić za "bilet" - za godzinną rozmowę z prostytutką i zabrany jej czas należało uiścić zwyczajową stawkę od 80 do 200 zł za godzinę, gdyż właśnie tyle by zarobiły moje interlokutorki np. rozmawiając "terapeutycznie" z potencjalnym klientem, którego "żona się puściła", więc na odwagę - trochę podcięty alkoholem, przyszedł się wygadać i pożalić. Czasem za czas prostytutki płaciłem drinkami liczonymi po "agencyjnych" cenach. Ankieter, który przychodzi z ulicy i proponuje badania, raczej nie miałby szans. W tym sensie również było to dla mnie kosztowne przedsięwzięcie.

- Spójrzmy na drugą stronę banknotu - kim jest płacący?
- Przekrój jest oczywiście duży, ale typowym klientem są współcześni komiwojażerowie, przedstawiciele handlowi, którzy większość życia spędzają w hotelach i wieczorami szukają rozrywki. Ale gośćmi bywają też całe firmy. Nie będę wymieniał nazwy zakładów mięsnych, którym szef zafundował noc w agencji towarzyskiej. Żeby nie było wątpliwości - z funduszu socjalnego.

- Czas na doktorat.
- Ponieważ obie dotychczasowe prace otrzymały rekomendację do druku, chciałbym wydać je w postaci książkowej, jestem w trakcie poszukiwań wydawcy. Czy będę ten wątek kontynuować? Raczej nie, z perspektywy czasu widzę, że było to jednak dość obciążające przedsięwzięcie. Zarówno z tego względu, że było to zajęcie na marginesie codziennej działalności gospodarczej, którą prowadzę, jak i z uwagi na specyfikę zagadnienia. To wniknięcie w interesujący, ale jednak patologiczny aspekt życia społecznego. Myślę o doktoracie, ale dziś bardziej porusza mnie wątek prostytucji politycznej (śmiech).

Czytaj e-wydanie »

polecane: Flesz - e-papieros zagraża zdrowiu

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 15

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

g
gęsia stolica
W dniu 17.07.2014 o 23:23, turysta napisał:

Co można zwiedzać w Toruniu ?...w tym jednym z najbrzydszych miast w kraju ?


Oglądać przemarsz gęsi?
t
turysta
W dniu 24.03.2014 o 22:17, alfonsik napisał:

to nam pewnie przybedzie 2000 tys rocznie {turystów} haha torun nigdy nie zbankrutuje ,nie ma turystów w toruniu do zwiedzania ,ale są {turysci}do innych atrakcji ,


Co można zwiedzać w Toruniu ?...w tym jednym z najbrzydszych miast w kraju ?
j
jumanji

"Promocja świąteczna w "Toronto” czyli trzecia godzina gratis. Studium kontraktów seksualnych toruńskich prostytutek”

 

Dobrze,  ze się o tym mówi - prawda ? :rolleyes:

i
ivonka
W dniu 27.03.2014 o 22:12, ringolek napisał:

Karmić będziemy ich gęsiną, ostatnim przebojem naszego nieocenionego prezydenta-bis, w fotelu marszałka.

 

Ciekawe ile mln zł. znów wyda na promocje z pieniędzy całego regionu?

a
alfonsik

to nam pewnie przybedzie 2000 tys rocznie {turystów} haha torun nigdy nie zbankrutuje ,nie ma turystów w toruniu do zwiedzania ,ale są {turysci}do innych atrakcji ,

m
michałko
W dniu 24.03.2014 o 12:12, 80adm napisał:

jest zapotrzebowanie to się usługi pojawiają tak było jest i będzie. Jak dla mnie to to wszystko powinno być legalne  i opodatkowane - lepiej, żeby państwo z tego miało jakaś kasę niż szemrani biznesmeni


Dobra rada. Nasze wyjątkowe miasto, zadłużone POnad miarę mogłoby mieć szansę na dodatkową kasę.

Nasi skuteczni dla Torunia baron PO T.Lenz z marszałkiem Całbeckim a także tow. prezydent-nasze słońce, nie mieli jak dotąd takiego POmysła?
80adm

jest zapotrzebowanie to się usługi pojawiają tak było jest i będzie. Jak dla mnie to to wszystko powinno być legalne  i opodatkowane - lepiej, żeby państwo z tego miało jakaś kasę niż szemrani biznesmeni 

M
Marek K.

Jak na 200 tys miasto przybytków z "upadłymi" kobietami jest mało i nie ma porządnych lokali. Większość dobrodziejek jest średniej urody i inteligencji(czyt,tłuki) nastawione na super kasę za nic.Lokale żyją przede wszystkim z baru gdzie piwo 0,33 kosztuje 20 zł.Zero paragonów - ale kto ma się za to wziąć jak z usług tych "pubów" korzysta też mundurowa i cywilna władza. Pozytywne jest to że skończyła się gangsterka i klient tego przybytku może się czuć naprawdę bezpiecznie.

k
krzyżak
W dniu 22.03.2014 o 19:45, jaa napisał:

człowieku jaki żołd?? od kilku lat armia jest zawodowa.

Jesteś w błędzie- jest służba w rach NSR i też dostają żołd- tylko nie tak jak kiedyś 160 zł tylko 750 zł więć zanim napiszesz tylko po to zeby pisać to najpiew sprawdź.

G
Gość

najpierw radze pozwiedzac a potem pier***ic czy jest brzydkie czy nie 

d
dfgd
W dniu 22.03.2014 o 10:56, katolik napisał:

co druga w tym mieściejeżdziłem tam kiedyś na dupylepsze to nią jak klechy brać się za dzieciakiklechy też tam dymają lale

co druga? to, ze ty poznales jakies ku***cha nie znaczy, ze co 2 torunianka nia jest, wiec daruj sobie te komentarze a po tym oczernianiu stwierdzam, ze pochodzisz z bydgoszczy (tyfusowo)

T
Toruń miasto sexu

Te liczne agencje towarzyskie to chyba jedyna atrakcja dla turystów, w tym jednym z najbrzydszych miast w kraju?

j
jaa

człowieku jaki żołd?? od kilku lat armia jest zawodowa.

k
kuba

Dziewczyny wyjechały za granicę, tam większe zarobki i perspektywy. :D

k
katolik

co druga w tym mieście

jeżdziłem tam kiedyś na dupy

lepsze to nią jak klechy brać się za dzieciaki

klechy też tam dymają lale

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3