MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Toruńska straż miejska w akcji - taki był ubiegły rok

Lech Kamiński/archiwum
W marcu strażnicy miejscy podpisali umowę o współpracy z celnikami. Na zdjęciu - pokaz wspólnego patrolu
W marcu strażnicy miejscy podpisali umowę o współpracy z celnikami. Na zdjęciu - pokaz wspólnego patrolu Lech Kamiński/archiwum
2014 r. przyniósł municypalnym z Torunia nowości. Jak się sprawdziły?

W styczniu 2014 r. strażnicy miejscy zaczynali Nowy Rok z przytupem. Wystartował wtedy kosztujący ponad pół miliona zł system wspomagania dowodzenia. Miał usprawnić pracę strażników i m.in. skracać czas reakcji na zgłoszenie. Czy zadziałał?

- Na dokładniejsze statystyki trzeba jeszcze trochę poczekać, ale już widać, że zarejestrowaliśmy znacznie więcej zgłoszeń od torunian - przyznaje Jarosław Paralusz, rzecznik prasowy toruńskich municypalnych. - W 2014 r. naliczyliśmy 15,7 tys. takich zdarzeń, a rok wcześniej - 13,3 tys.

Różnica jest rzeczywiście znacząca, bo tak często nie dzwoniliśmy po strażników ani razu w ciągu ostatnich pięciu lat. Mimo to nadal większość interwencji mundurowi podejmują sami, nie czekając na zgłoszenie. Średnio dwie trzecie tego, co robili w minionym roku, wynikało z ich własnej inicjatywy. - Zależy nam na tym, by strażnicy sami podejmowali działania - przyznaje rzecznik prasowy toruńskich municypalnych. - Żeby byli tam, gdzie być powinni i współpracowali z mieszkańcami miasta.

Zobacz także: Toruńscy strażnicy miejscy spali podczas służby [zdjęcia od Czytelnika]
A jak ta współpraca wyglądała w liczbach? Strażnicy miejscy nie podsumowali jeszcze oficjalnie minionego roku, ale z comiesięcznych raportów wynika, że: ponad 13,8 tys. razy musieli interweniować w sytuacjach, w których ktoś zakłócał porządek albo spokój. Na koncie mają też ponad 10 tys. interwencji związanych z wykroczeniami w ruchu drogowym (duża ich część - co skrupulatnie podkreślają mundurowi - została podjęta na życzenie samych torunian). Udało im się też zatrzymać ponad 1,1 tys. przestępców i sprawców drobniejszych wykroczeń.

Nie brakowało również zupełnie nowych pomysłów, takich jak patrol rowerowy, czy współpraca z pracownikami Izby Celnej. Od marca razem z celnikami strażnicy patrolują targowiska i sprawdzają, czy handlarze nie sprzedają nielegalnych towarów i nie oszukują przy ważeniu.

Nowością była również budka, która w wakacje stanęła na Rynku Staromiejskim. - Cieszyła się dużym zainteresowaniem - podkreśla Paralusz. - Na pewno pojawi się i w tym roku. Bardzo możliwe, że będzie w niej można sprawdzić swoją trzeźwość alkomatem, bo wielu torunian pytało o taką możliwość w zeszłym roku.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska