Lawenda (Lavandula L.) pochodzi z rodziny jasnotowatych. Występuje głównie w basenie Morza Śródziemnego, w północno-wschodniej Afryce i na Półwyspie Arabskim, ale uprawia się ją także w wielu innych krajach na świecie, także w Polsce, głównie w południowych rejonach.
Krzewy lawendy osiągają do 1,5 m wysokości. Pędy lawendy są silnie aromatyczne. Kwiaty lawendy są zwykle niebieskofioletowe lub fioletowe, ale także białe, rzadziej fioletowoczarne lub żółtawe.
Lawenda - zastosowanie
Lawenda wykorzystywana jest w wielu dziedzinach:
- jako roślina ozdobna,
- w kosmetyce i produkcji kosmetyków - olejek lawendowy ma właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne, dodany do kąpieli pomaga się zrelaksować i odprężyć,
- jako rośliny miododajne: z kwiatów lawendy, które dają obfity nektar, wytwarza się wysokiej jakości miód lawendowy,
- przeciwko molom odzieżowym - odstraszają je swoim zapachem,
- do odstraszania moli i komarów,
- jako przyprawa - lawenda ma słodki smak z lekko cytrusowo-kwiatową nutką (lawenda wchodzi w skład mieszanki ziół prowansalskich),
- świeże kwiaty lawendy wykorzystuje się jako jadalny dodatek dekoracyjny, a suszone kwiaty można trzymać w cukrze i powstanie cukier o zapachu lawendy - idealny dodatek do ciast i kremów.
Kiedy kwitnie lawenda?
Lawenda kwitnie już w czerwcu i ma kwiaty aż do września.
Lawenda sadzona jest głównie w ogrodach. Można ją uprawiać także w donicach na balkonie czy tarasie. To taki naturalny środek odstraszający komary i meszki. W dodatku bujne krzewy lawendy są wspaniałą ozdobą ogrodu, cieszą oko i pięknie pachną. Jak uprawiać lawendę, żeby bujnie rosła i kwitła? Sprawdź - mamy w poniższej galerii szczegółowe wskazówki.
ZOBACZ TEŻ:
- Zastosuj ten trik przy podlewaniu monstery, a szybko wypuści nowe liście i będzie rosła jak szalona.
- Takie są skutki jedzenia bobu. To się dzieje z organizmem, gdy jemy bób.
