Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trudna rozmowa

Agata Kozicka
Jednym z najtrudniejszych tematów poruszanych podczas rozmowy kwalifikacyjnej jest zwykle temat wynagrodzenia. Są sposoby, jak sobie z nim poradzić.

     Większość z nas czuje się niekomfortowo, gdy przychodzi moment przedyskutowania z przyszłym pracodawcą kwestii wynagrodzenia. Choć temat jest trudny, trzeba być do niego przygotowanym podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
     Wywiad o pensjach
     
Dobrze jest wcześniej sprawdzić, jakiego rzędu wynagrodzenie proponuje się osobom z podobnym doświadczeniem, wykształceniem i przygotowaniem jak my na stanowisku, o które się ubiegamy w danej firmie.
     Przed rozmową kwalifikacyjną powinniśmy także zastanowić się nad kwotą najniższego wynagrodzenia, na jakie jesteśmy przygotowani się zgodzić w naszej nowej pracy.
     Zrób listę powodów, dla których powinieneś otrzymać wynagrodzenie w żądanej wysokości. Wypisz na niej swoje osiągnięcia i dokumenty potwierdzające twoje umiejętności.
     Najpierw praca
     
Nigdy nie dyskutuj na temat wynagrodzenia zanim otrzymasz ofertę pracy. Gdybyś jednak został przyciśnięty do tematu przez osobę, która przeprowadza z tobą rozmowę kwalifikacyjną, zanim zaoferowania zostanie ci posada, powiedz, że potrafisz się dostosować i chętnie przedyskutujesz tę kwestię, ale dopiero gdy dowiesz się czegoś więcej o twoich przyszłych obowiązkach. Zdradzając wcześniej swoje wymagania możesz stać się mniej atrakcyjnym kandydatem.
     Co szef na to?
     
Lepiej, żeby to pracodawca pierwszy podał proponowaną kwotę wynagrodzenia. Kiedy jednak zapytają ciebie pierwszego, jakiego wynagrodzenia się spodziewasz, odbij piłeczkę do pracodawcy pytając, np. "A o jakim przedziale płacowym pan myśli?", albo "Chciałbym zarabiać tyle, co inni pracownicy na stanowisku podobnym do mojego".
     Nie zdradzaj, ile zarabiałeś wcześniej, albo, ile właśnie zarabiasz - to natychmiast zamyka ci możliwość negocjacji. Jeśli nie powiesz, ile zarabiasz, albo, ile musisz dostać, żeby opuścić twojego obecnego pracodawcę, zmuszasz pracodawcę, by zaproponował ci jak najwięcej.
     Nie bagatelizuj dodatków do pensji, takich jak kilometrówka, samochód służbowy, ubezpieczenie na życie, itp. Ich wartość może sięgać nawet około 40 procent podstawowej pensji. Niektóre dodatki można też negocjować, np. szkolenia, zniżki dla pracowników, itp.
     Przyjacielska pogawędka
     
Postaraj się, żeby rozmowa na temat wynagrodzenia brzmiała przyjaźnie. Niech pracodawca odniesie wrażenie, że jesteście po tej samej stronie i szukacie jak najlepszego rozwiązania dla wszystkich, a ostateczna decyzja o wynagrodzeniu będzie korzystna dla obu stron.
     Nie bagatelizuj negocjacji w sprawie wynagrodzenia. Pamiętaj, że pracodawcy często bardziej doceniają tych kandydatów, którzy sami siebie cenią. Choć kosztują firmę więcej, szef będzie zakładał, że wyższe koszty oznaczają, iż ma do czynienia z pracownikiem o wysokich kompetencjach, pełnego inicjatywy i osiągającego sukcesy, od którego może jednak wymagać; z takiego będzie bardziej zadowolony.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska