Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Twoje serce dla innych

(maw)
Możesz wyjechać w najdalsze zakątki świata. Nie tylko pomagasz innym, ale również zdobywasz cenne doświadczenie zawodowe oraz szkolisz język obcy. Taką szansę daje tylko wolontariat za granicą.

     Wyjazdy trwają kilka miesięcy. Wolontariusze wykonują bardzo podobne czynności do tych, które mogliby robić w Polsce. Najczęściej opiekują się osobami niepełnosprawnymi, pomagają w domach dziecka i domach opieki społecznej, pracują w świetlicach dla dzieci. Z reguły stowarzyszenia organizujące wolontariat pokrywają chętnym tylko koszty mieszkania i wyżywienia za granicą. Za podróż w obie strony i ubezpieczenie kandydat płaci z własnej kieszeni.
     Warto jednak wspomnieć, że np. Polska Fundacja im. Roberta Schumana dodatkowo każdemu wolontariuszowi zapewnia kieszonkowe i kurs językowy.
     Pomoc na misji
     
Kandydaci na wolontariuszy muszą mieć określone predyspozycje psychiczne. Wymagana jest przede wszystkim odporność na stres, umiejętność pracy w zespole i chęć pomagania innym. Liczy się też samodzielność i kreatywność. Niezbędny jest również dobry stan zdrowia oraz znajomość języka kraju, do którego się wyjeżdża. Takie twarde wymagania stawia chętnym m.in. Polska Akcja Humanitarna. Od kilku lat prowadzi Program Misji Zagranicznych. Wolontariusze mogą wyjechać z pomocą do Afganistanu, Czeczenii i Iraku.
     Z kolei znajomość języka angielskiego i ukończone 18 lat umożliwi wyjazd na misję do Ugandy, Ghany i Kenii. Takie warunki wyznacza stowarzyszenie Salezjański Wolontariat Misyjny. Wolontariusze będą uczestniczyć w życiu tamtejszych parafii, pomagać w budowie szkoły oraz pomagać dzieciom w nauce. Zazwyczaj wyjazdy trwają 2-3 miesiące.
     Sposób na dobrą pracę
     
O wolontariuszach nie zapomniała Unia Europejska. W ramach Programu "Młodzież" od 2000 roku w Polsce jest realizowany tzw. Wolontariat Europejski. Jest adresowany do osób w wieku od 18 do 25 lat. Na czym polega? Otóż młodzi ludzie prowadzą nieodpłatnie w innym państwie członkowskim lub państwie trzecim pewną działalność, np. społeczną lub kulturalną przez okres od 6 do 12 miesięcy. Wolontariusze nie ponoszą żadnych kosztów, a nawet mogą liczyć na comiesięczne kieszonkowe. Za ich podróż, wyżywienie, zakwaterowanie oraz ubezpieczenie zapłacą koordynatorzy projektu.
     Po zakończeniu programu młodzi ludzie uzyskują certyfikaty wydane przez Komisję Europejską zaświadczające o ich udziale w wolontariacie.
     Szukają wolontariuszy:
     Stowarzyszenie Promocji Wolontariatu
- tel. (22) 466 56 83, www.workcamps.pl
     Ośrodek Informacji ONZ w Warszawie - tel. (22) 825 92 45, 576 81 0, www.undp.org.pl
     Salezjański Ośrodek Misyjny - tel. (22) 644 86 79
     Stowarzyszenie "Jeden Świat" - tel. (61) 848 43 38, www.jedenswiat.org.pl
     Polska Fundacja im. Roberta Schumana - tel. (22) 622 03 42 lub 43, www.schuman.org.pl
     Polska Akcja Humanitarna - tel. (22) 828 88 82, 828 90 86, www.pah.org.pl
     Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa "BORUSSIA" - tel. (89) 523 72 93, www.free.ngo.pl/borussia
     Narodowa Agencja Programu "Młodzież" - tel. (22) 622 37 06, www.youth.org.pl**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska