Tymański kończy "Polskie gówno". I nie oszczędza Bydgoszczy

  Tymański kończy "Polskie gówno". I nie oszczędza Bydgoszczy

  mc

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  i Grzegorz Halama - filmowy Czesław Skandal.

  i Grzegorz Halama - filmowy Czesław Skandal. ©www.tymanski.com

  Showbiznes jako "szambo", w którym tapla się Jerzy Bydgoszcz. To artystyczna metafora autorstwa Tymona Tymańskiego, a może zwykła prowokacja.
  i Grzegorz Halama - filmowy Czesław Skandal.

  i Grzegorz Halama - filmowy Czesław Skandal. ©www.tymanski.com

  W marcu w Warszawie będą kręcone ostatnie zdjęcia do filmu. Tymański jest pomysłodawcą, autorem scenariusza musicalu, ale też odtwórcą głównej roli.

  - Jerzy Bydgoszcz to wrażliwy, inteligentny i uzdolniony muzyk, a zarazem nieudacznik życiowy - artysta wyjaśniał w rozmowie z "Pomorską". - To nazwisko tak po prostu wpadło mi do głowy. Bydgoszcz posłużyła tu jako miasto spolaryzowane, gdzie zawsze był podział na część kulturalną i tę, którą by można nazwać trudną - dodaje autor.

  Tymański twierdzi, że to nie wyraz urazy chowanej do Bydgoszczy z czasów, gdy był związany z klubem "Mózg": - W latach 90. Poznałem tam mnóstwo przyjaciół. Mojego filmu nie należy odczytywać jako prostej analogii - wyjaśnia były muzyk zespołów Miłość i Kury, a obecnie Tymon & The Transistors.

  Jerzy Bydgoszcz się zbliża - Gdański muzyk kończy pracę nad musicalem "Polskie gówno"
  Reżyserem musicalu jest Grzegorz Jankowski, dokumentalista i scenarzysta znany z takich produkcji, jak "Filmy o filmach", czy "Pociąg" Czterdzieści lat później". Część zdjęć do "Polskiego gówna" była nagrywana podczas ostatniej trasy koncertowej "Transistorsów".

  W musicalu będzie można też zobaczyć Grzegorza Halamę, który wcielił się w postać Czesława Skandala, filmowego menedżera grupy Jerzego Bydgoszczy. W filmie gra również Robert Brylewski, były muzyk Brygady Kryzys i Izraela.

  Klaps dla Bydgoszczy

  - W pracy nad filmem pomagał nam między innymi Andrzej Żuławski - mówi Rafał Chwała, rzecznik Tymańskiego. - Zdecydowanie opowiedział się za tym, by zostawić tytuł roboczy. I najpewniej właśnie z tym tytułem film trafi do kin. Chcielibyśmy, by to się stało jeszcze w maju, lub w czerwcu tego roku. Wiele zależy jednak od tego, jak długo potrwa postprodukcja.

  Grzegorz Kaczmarek, socjolog bydgoskiego UKW ma mieszane uczucia: - Nie mamy szczęścia do PR Bydgoszczy. Dla miasta zbitka nazwiska bohatera z tytułem nie jest szczęśliwa. Z drugiej strony może to być element jakiejś szerszej dyskusji na temat polskiej kultury. A być może ten film to zwykła prowokacja. Wiele zależy, jak ją przedstawią media.

  Wiadomości z Bydgoszczy


  Czytaj e-wydanie »
  Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (16)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (16) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wiadomości z Bydgoszczy