Ubezpieczenie do zwrotu

MAŁGORZATA WĄSACZ [email protected]
(Fot. Digitouch)
Nasza Czytelniczka spłaciła kredyty przed terminem, a jednak bank nie chce jej oddać kosztów ubezpieczenia za niewykorzystany okres.

Okazuje się, że pieniądze są zwracane tylko w przypadku umów kredytowych zawartych po 10 sierpnia 2007 roku. A nasza Czytelniczka zaciągnęła dwie pożyczki w Lukas Banku: jedną w kwietniu 2006 roku, a drugą w maju 2007 roku.

Pani Janina z Mogilna (nazwisko i adres do wiadomości redakcji) zapożyczyła się w Lukas Banku na kwotę ponad 23 tys. zł (10.637,55 zł i 12.848,21 zł). Odpowiednio bank naliczył jej koszty ubezpieczenia pożyczek w wysokości: 2290,05 zł i 3687,95 zł.

Telefon do centrali
- Dzięki pomocy rodziny oba kredyty spłaciłam tego samego dnia, czyli 31 stycznia 2008 roku. Oczywiście wcześniej poinformowałam bank, że pieniądze oddam przed terminem. Uważam, że należy mi się zwrot ubezpieczenia obu pożyczek. W grę wchodzą dla mnie ogromne pieniądze - kilka tysięcy złotych. Jednak pracownik Lukas Banku poinformował mnie, że nie odzyskam tych pieniędzy. To samo powiedział mi pracownik centrali banku. Czy to prawda, że nie dostanę ani złotówki z ubezpieczenia kredytu? - pyta nasza Czytelniczka.

Kredyt możemy spłacić wcześniej
Koniecznie musimy o tym uprzedzić kredytodawcę 3 dni przed zamierzoną spłatą. Wówczas odpowiednio zmniejszą się koszty kredytu, a za wcześniejszą spłatę zadłużenia bank nie może naliczyć prowizji. W Federacji Konsumentów w Warszawie przestrzegają, że nawet niewielkie opóźnienia w spłacie kredytu mogą się wiązać z dotkliwymi sankcjami.Co prawda wypowiedzenie umowy, a więc konieczność spłaty całego kredytu, może nastąpić dopiero w przypadku opóźnienia z płatnością dwóch pełnych rat, jednak nawet mniejsze opóźnienia mogą okazać się niezwykle kosztowne. Banki mają prawo naliczyć wysokie karne odsetki, a nawet dodatkowe opłaty.

Jeszcze jedna istotna kwestia dotycząca spłaty kredytu. Jeśli pożyczkę przeznaczyliśmy na zakup rzeczy lub usługi, jakiekolwiek nieporozumienia ze sprzedawcą (wykonawcą), na przykład złożenie reklamacji, nie wpływają na nasze obowiązki wynikające z umowy kredytowej. Dlatego kredyt należy spłacać, a odrębnie dochodzić swoich praw u sprzedawcy lub wykonawcy.

Tak mówi kodeks cywilny
Marcin Pawelec, specjalista ds. public relations z Lukas Banku we Wrocławiu, wyjaśnia, że kwestię wcześniejszej spłaty kredytu uregulowała nowelizacja kodeksu cywilnego. Weszła ona w życie 10 sierpnia 2007 roku.

Nowelizacja dotyczy m.in. zwrotu składki ubezpieczeniowej za niewykorzystany okres. - Oznacza to w praktyce, że składka jest zwracana w przypadku umów kredytowych zawieranych po wejściu w życie tych przepisów, a więc po 10 sierpnia ubiegłego roku - mówi Marcin Pawelec.

Pieniądze już na koncie
Pani Janina w Lukas Banku wzięła jeszcze jedną pożyczkę - 1968,56 zł. Umowę kredytową zawarła 14 grudnia 2007 roku. Zapłaciła 564,96 zł ubezpieczenia pożyczki. - Bank już mi przelał na konto 531 złotych. Domyślam się, że to są koszty ubezpieczenia kredytu, który spłaciłam przed czasem - mówi nasza Czytelniczka.

Marcin Pawelec potwierdza, że pani Janinie Lukas Bank zwrócił niewykorzystaną część składki ubezpieczeniowej. Stało się tak dlatego, że nasza Czytelniczka umowę kredytową podpisała po 10 sierpnia 2007 roku, a więc już po wejściu w życie nowelizacji kodeksu cywilnego.

10 dni na rezygnację
Od umowy o kredyt konsumencki możemy odstąpić w ciągu 10 dni od dnia jej zawarcia, a jeżeli nie otrzymaliśmy na piśmie informacji o takim prawie - w ciągu 10 dni od uzyskania tej informacji. Nie może to się stać później niż 3 miesiące od zawarcia umowy. Składamy pisemne oświadczenie, że odstępujemy od umowy i przekazujemy je na adres wskazany w umowie (najlepiej więc wysłać je listem poleconym).

Co dziesiąty Polak kupuje podróbki

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

~edi~
Rodzice odstąpili od umowy pożyczki 4 dnia od jej podpisania w lukas bank na odstąpienie od umowy mieli 10 dni ponieśli koszty przygotowawcze w kwocie 722 zl i ubezpieczenie w kwocie 580 zł(8300 pożyczka) pomimo że pożyczke oddali 4 dnia po zawarciu umowy zapłacili koszty kredytu 722 zl a juz o zwrocie ubezpieczenia juz nie marza nie polecam tego banku
Dodaj ogłoszenie