Ukraina: Nadia Sawczenko wylądowała w Kijowie. "Jest...

  Ukraina: Nadia Sawczenko wylądowała w Kijowie. "Jest wyczerpana, ale szczęśliwa" [VIDEO]

  Sylwia Arlak (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Nadia Sawczenko w Kijowie
  1/3
  przejdź do galerii

  Nadia Sawczenko w Kijowie ©Efrem Lukatsky

  - Samolot z bohaterką Ukrainy Nadią Sawczenko na pokładzie wylądował - podał prezydent tego kraju Petro Poroszenko. Kobieta została wymieniona na skazanych w Kijowie dwóch żołnierzy rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU.

  RUPTLY/X-News

  Na lotnisku w Boryspolu pod Kijowem czekała na Sawczenko stęskniona matka i siostra. Pojawili się również deputowani parlamentu, w tym m.in.
  była premier Julia Tymoszenko oraz tłum dziennikarzy. Przyjechał też prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, który wcześniej ułaskawił dwóch rosyjskich oficerów skazanych za prowadzenie działań wojennych w Donbasie. Podobny dekret podpisał rosyjski prezydent Władimir Putin, dzięki czemu Nadia mogła wrócić do ojczyzny. - Cieszę się, że w końcu jestem w domu - mówiła kobieta.

  - Nadia jest skrajnie wyczerpana, ale szczęśliwa, że wróciła do domu. Teraz potrzebuje dużo spokoju i pomocy medycznej. Cały czas jest w szoku. Dziękowała tym, którzy ją uwolnili, ale i tym, którzy ją przez tyle czasu przetrzymywali – mówiła, że dzięki temu stała się silniejsza. Podkreślała, że nie wolno nam zapomnieć o innych zakładnikach Kremla. Już wyruszyła do domu – mówi nam Lyudmyla Kozlovska, prezes Fundacji Otwarty Dialog.

  Kilka godzin wcześniej o akcji wymiany więźniów informowała agencja Interfax. Pisano, że samolot prezydenta Ukrainy Petro Poroszenki wraz rosyjskimi bojownikami Jewgienijem Jerofiejewem i Aleksandrem Aleksandrowem dziś wyląduje w Rostowie nad Donem. Informacji tych nie potwierdzali adwokaci skazanych na 14 lat więzienia rosyjskich żołnierzy. Milczał również rzecznik Putina Dmitrij Pieskow. Wysłannik Kremla w rozmowie z agencją Interfax podkreślał, że nic mu nie wiadomo na temat tej operacji.

  Poroszenko już w kwietniu przyznał, że podczas rozmowy z Putinem udało im się ustalić wstępne terminy powrotu Sawczenko na Ukrainę. - Jestem gotowy zrobić wszystko, by Sawczenko odzyskała wolność— pisał na Facebooku. Zapowiadał, że do końca maja pilotka może być już w swoim domu.

  CZYTAJ TEŻ | UKRAINA: DWAJ ŻOŁNIERZE ROSYJSKIEGO SPECNAZU SKAZANI ZA UDZIAŁ W WOJNIE W DONBASIE
  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Wideo