Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ukraińcy chętnie zakładają u nas konta i kupują... kamizelki kuloodporne

Agnieszka Domka-Rybka
Pixabay.com
Banki i sklepy polują na pieniądze klientów zza wschodniej granicy. Coraz popularniejszym językiem w biznesie staje się ukraiński.

- Wypłacałam ostatnio pieniądze z bankomatu Getini, jak zwykle w przypadku takiej transakcji, wyświetliły mi się trzy możliwości języków do wyboru: polski, angielski i ukraiński - opowiada pani Maria z Bydgoszczy. - Przyznam szczerze, że trzecia opcja mnie zaskoczyła. To musi być biznesowo bardzo opłacalna grupa, skoro banki przygotowują komunikaty specjalnie dla takich klientów, a nie ma na przykład informacji po niemiecku czy francusku.

Ukraińcy nie odpłynęli z Kujaw i Pomorza do pracy w Niemczech

- To nie tyle nasze bankomaty, a współpracującego z nami Planet Cash - wyjaśnia Artur Newecki, rzecznik Getin Banku. - Od połowy października bardzo rozwijamy ofertę dla obywateli Ukrainy współpracując z Idea Bank Ukraina. Na razie cyfr nie podajemy, bo to dopiero początek.

Infolinia po ukraińsku

Inne banki też rywalizują o takich klientów.

Według informacji Bankiera.pl, z pracownikiem można dziś porozmawiać po ukraińsku m.in. na infolinii BGŻ BNP Paribas, Banku Zachodniego WBK, Getin Banku, Banku Millennium, Banku Pekao czy PKO Banku Polskiego.

Trzeba jednak zaznaczyć, że nie wszystkie instytucje oferują taką możliwość w pełnym zakresie - nieraz z konsultantem znającym język ukraiński porozmawiać uda się tylko w określonych godzinach.

Podobnie jest w przypadku kontaktu z pracownikiem oddziału - obsługa w języku ukraińskim jest możliwa w wybranych placówkach BGŻ BNP Paribas, Banku Zachodniego WBK i Getin Banku. Kilka banków rozpoczęło także dystrybucję materiałów reklamowych w języku ukraińskim - to ponownie BGŻ BNP Paribas, Bank Zachodni WBK, Bank Millennium i PKO BP, ale także Raiffeisen Polbank.
Oferta kont osobistych dla obywateli Ukrainy jest póki co tożsama z propozycjami dla rodzimych klientów.

- Różnice, w zależności od banku, dotyczą najczęściej sposobów zakładania rachunku (obcokrajowiec nie zawsze będzie mógł zrobić to online - red.) i rodzaju wymaganych dokumentów - mówi Mateusz Gawin, redaktor portalu Bankier.pl. - Dla obywateli z innych krajów znaczenie będą miały opłaty za zagraniczne przelewy czy korzystanie z bankomatów poza terytorium Polski. Dopiero po uwzględnieniu tych parametrów, układ sił w rankingu najlepszych kont zaczyna się różnić od zestawienia dla klienta polskiego. - Banki próbują zawalczyć o nowego klienta nie tyle niższymi opłatami, co obsługą rachunku w jego języku. Dostępność konsultantów na infoliniach czy strony internetowe w języku ukraińskim - głównie tak banki próbują złowić klientów zza wschodniej granicy.

Ukrainiec weźmie każdą robotę. Polak woli iść do gminy po zasiłek niż do pracy w polu

Klienci z Ukrainy zainteresowani ulokowaniem swoich oszczędności w bankach w Polsce również bez większych przeszkód skorzystają z uniwersalnej oferty, w tym także z najlepszych propozycji na rynku. Ale i tu mogą napotkać na pewne ograniczenia.

- W przypadku obywatela Ukrainy, poza standardowymi warunkami, które towarzyszą lokatom, istotną rolę odegra kanał umożliwiający jej założenie oraz dokumenty, których przedłożenia oczekuje bank. Uproszczone formalności będą obowiązywały w instytucjach, które prowadzą już dla tego klienta konto osobiste - tłumaczy Monika Dekrewicz, redaktor Bankier.pl.

"Nasz wybir" : "Kupują kamizelki kuloodporne

To nie koniec walki o pieniądze obcokrajowców pracujących w Polsce. W Carrefourze np. na specjalne rabaty mogą liczyć klienci z kartami Mastercard wydanymi na Ukrainie i Białorusi.

Obywatele zza wschodniej granicy chętnie robią u nas zakupy. Według "Nasz wybir", specjalnie wydawanej w Polsce gazety dla Ukraińców, w naszym kraju kupują najczęściej ery, wyroby mięsne, proszki do prania, materiały budowlane, AGD, samochody oraz kamizelki kuloodporne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska