Na ul. Wodnej zastosowano historyczną nawierzchnię - kamień został zdemontowany, oczyszczony i przygotowany do powrotu na jezdnię, z kolei parkingi wykonywane są z tzw. kocich łbów – podobnie jak na odcinku przy klasztorze. Wymieniliśmy również krawężniki na kamienne i chodniki na granitowe. Na ul. Poprzecznej i Rycerskiej wylana zostanie nowa nawierzchnia asfaltowa.
Od czwartku (27.04.2023) zamknięta została ul. Wodna, na odcinku od skrzyżowania z ul. Rycerską i ul. Kościelną. Skrzyżowania będą drożne.
Co z ruchem, gdy prace przeniosą się pomiędzy ul. Dominikańską a Stare Planty?
- Tymczasowa organizacja ruchu w tym miejscu została zaprojektowana i zatwierdzona w formie wahadłowej - informuje Klaudia Peplińska, specjalistka ds. promocji i komunikacji społecznej w Urzędzie Miasta Chełmna. - Na tym odcinku jezdnie ul. Wodnej będziemy realizować połówkowo - w ten sposób zapewnimy przejazd. Dostępny będzie jeden pas ruchu. Przełożenie ruchu samochodów na ul. Rybacką oraz Stare Planty nie byłoby możliwe. Droga nie jest zbudowana w taki sposób, aby przyjąć ruch aut, jak również sąsiaduje z dwiema skarpami. Organizacja ruchu w formie wahadłowej będzie regulowana sygnalizacją świetlną oraz czasowo poprzez ręczne kierowanie ruchem przez pracowników wykonawcy. Z pewnością będzie to najbardziej newralgiczny odcinek robót. Prace postępują obecnie jednak dynamicznie.
Pojawiają się pytania, także podczas sesji Rady Miasta Chełmna, czy remont ul. Wodnej mógł zacząć się z innej strony - od Kamionki? Co na to w magistracie?
- Nie mógł - odpowiada Klaudia Peplińska. - Rozpoczęcie prac od fragmentów sąsiadujących z ul. Grudziądzką było celowe i niezbędne. Wynika to z konieczności prawidłowego dowiązania się do istniejących rzędnych terenu zarówno do ul. 22 Stycznia, ul. Grudziądzkiej, jak i infrastruktury technicznej znajdujących się na tym obszarze oraz uregulowania spływu wód opadowych. Realizacja tego zadania musiała być prowadzona od wyższych terenów, a nie od najniższego punktu, jakim jest łącznik z ul. Kamionka. Gdybyśmy rozpoczęli prace od Kamionki podczas opadów wszystko z terenu budowy - piasek, kruszywo - przemieszczałoby się z wodami opadowymi na nowo wybudowaną nawierzchnie zabrudzając ją, potencjalnie w sposób permanentny.
W Urzędzie Miasta Chełmna zaznaczają, że ubiegły rok poświęcili pracom przygotowawczym do remontu.
- Wymieniony został wodociąg i przyłącza do poszczególnych budynków, tym samym wyeliminowany został najbardziej awaryjny odcinek sieci wodociągowej w mieście - dodaje Klaudia Peplińska. - Wymieniony został również gazociąg (od Starych Plant aż do ul. Rycerskiej), o co zawnioskowaliśmy do gazowni. Zastaliśmy go w tragicznym stanie. Przygotowania były czasochłonne, ale konieczne, aby inwestycję zrealizować jak najlepiej, i aby służyła nam przez długie lata.
Koszt realizowanej przebudowy wynosi ponad 4,3 mln zł, z czego 1,2 mln zł to dofinansowanie pozyskane z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.
Zobaczcie zdjęcia z remontu ul. Wodnej w Chełmnie
