MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Upór inwestora obudził urzędników

MARYLA RZESZUT
Polpak osamotniony w walce o podstrefę PSSE w Grudziądzu

Zirytowany postawą urzędników prezes Polpaku Świecie Stefan Medeński sam zaczął walczyć o powstanie w Grudziądzu podstrefy Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Buduje fabrykę papieru w przyszłej podstrefie, której wciąż nie ma! Inwestycja za 100 mln zł może się załamać...
- Ja dotrzymałem słowa władzom Grudziądza. Buduję - nie kryje irytacji Stefan Medeński. - A miasto nie zadbało, by w ustalonym terminie, czyli najpóźniej w marcu, podstrefa PSSE powstała. Teraz wiem, dlaczego jej nie ma. Wciąż brakuje niektórych dokumentów niezbędnych do przyjęcia projektu przez władze PSSE w Sopocie i Ministerstwo Gospodarki oraz do zatwierdzenia przez Radę Ministrów. Nie mam wielkiego koncernu, który byłoby stać na tak potężną inwestycję. Potrzebuję wsparcia, ulg w podstrefie. W grudniu ruszy produkcja papieru w Grudziądzu, ale runie mój "montaż finansowy", jeśli nie zacznę z nich korzystać!
Obecność budującego fabrykę Polpaku w miejscu wyznaczonym na podstrefę znacznie zwiększa szanse na jej utworzenie. Jednak sprawy jakby utknęły...

Powstaje papierniczy gigant

Polpak Karton w Polednie zatrudnia 400 osób. Drugie tyle pracuje na jego rzecz w zakładach kooperujących. Polpak Papier w Grudziądzu do grudnia chce zatrudnić 90 osób, docelowo - 300. Przy budowie hali o długości 140 m (dla maszyny papierniczej) współpracuje 25 różnych firm. Fabryka pobierać będzie od spółek miejskich 4 tys. m. szesc. wody na dobę, parę technologiczną i prąd o mocy 8 megawatów.

Prezes Medeński pod koniec maja zwrócił się do b. wiceprezydenta Sławomira Szymańskiego (radnego PiS), aby wspólnie walczyć o podstrefę. Ten zaś poprosił o wsparcie bydgoskiego posła PiS Tomasza Markowskiego i o umówienie ich w Ministerstwie Gospodarki. Pojechali. - Nie daliśmy się zbyć - wspomina Szymański. - Oniemiałem, widząc jak prezes Medeński twardo stawia sprawę.
- Jeśli miasto składa wniosek o podstrefę, to wypadałoby, aby urzędnicy w ministerstwie przynajmniej go dokładnie przeczytali - _gotuje się szef Polpaku. - _Jestem polskim inwestorem. Inni zainteresowani podstrefą teraz rezygnują lub wahają się. Ja nigdzie nie pójdę, bo jestem stąd!

Dziwi się władzom Grudziądza, że nie tworzą silnego lobbingu. A podstrefa to wielka szansa dla miasta.

Raban, jaki Szymański i Medeński zrobili w Warszawie i Sopocie sprawił, że nastąpiło przebudzenie! Obecny prezydent Grudziądza Robert Malinowski przyznał, że dotąd zbyt opieszale zabiegano o podstrefę. Teraz osobiście pilotuje sprawę. - Najpóźniej do 15 lipca uzupełnione będą dokumenty - zapowiada.
Polpak buduje w Grudziądzu fabrykę papieru z makulatury. Kupił we Francji drogą maszynę papierniczą. - Musimy mieć własny papier do opakowań - tłumaczy prezes Medeński. - Wielkie koncerny tak wywindowały ceny papieru, że lepiej samemu go produkować.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska