Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stowarzyszenie "Bunkier" uratowało kolejny zabytek [zdjęcia][wideo]

Łukasz Jędrzejczak
Łukasz Jędrzejczak
Bydgoskie Stowarzyszenie Miłośników Zabytków pomogło ocalić wyposażenie bunkra przeciwatomowego z lat 50-tych.
Czytaj też:
» Zabytki pochowane w szufladach i na strychach. Ocalmy je od zapomnienia

Bydgoskie Stowarzyszenie Miłośników Zabytków "Bunkier" postanowiło uratować kolejny bydgoski zabytek. Tym razem chodzi o urządzenie filtrowentylacyjne oraz pancerne drzwi z 1957 roku - elementy wyposażenia schronów przeciwlotniczych przy ul. Ikara 20.

-  Tadeusz Wolanin, przewodniczący wspólnoty mieszkaniowej z ulicy Ikara 20 planuje przeprowadzić remont piwnicy w bloku. Przed usunięciem przedmiotów z pomieszczenia pomyślał, że warto je uchronić przez zniszczeniem. Oczywiście postanowiliśmy "przygarnąć" ten "relikt" zimnej wojny" - podaje Paweł Warliński na forum miłośników zabytków www.forum.bsmz.org.


Szczegółowe informacje na temat urządzenia filtrowentylacyjnego


Zobacz wideo z ratowania urządzenia filtrowentylacyjnego**przy ul. Ikara 20**

Rozmowa z Pawłem Warlińskim ze stowarzyszenia "Bunkier".

- Jak natrafiłeś na to urządzenie filtrowentylacyjne?

- Otrzymałem telefon od przewodniczącego wspólnoty mieszkaniowej Pana Tadeusza Wolanina. Zadzwonił i zapytał czy jesteśmy zainteresowani zabraniem urządzenia. Skontaktował się z nami, ponieważ chce, by przekazane przedmioty trafiły do pasjonatów i pozostały w naszym mieście.

- Jak wyglądała akcja ratowania tego sprzętu?
- Akcja była rozdzielona na trzy dni. Pierwszy dzień spędzilismy na demontowaniu urządzenia filtrowentylacyjnego i przygotowanie do transportowania. Drugi dzień poświęciliśmy na wyniesienie go ze schronu i transport w bezpieczne miejsce. W kolejnym dniu transportowaliśmy drzwi gazoszczelne, najcięższy element całej akcji (około 250kg).

- Gdzie ono teraz jest? Jakie masz plany w związku z tym sprzętem?
- Aktualnie uratowane przedmioty znajdują się w bezpiecznym miejscu. Czekają na chwilę, kiedy będą w jakiś sposób wyeksponowane, opisane i udostępnione publicznie. Chcielibyśmy, by ich miejsce było związane ze schronami, więc staramy się, by znalazły się w uratowanym przez stowarzyszenie schronie, który znajduje się na terene dawnego obozu pracy D.A.G.


Zwiedzanie D.A.G. Fabrik Bromberg NGL-Betrieb [zdjęcia]



Rajd Szlakiem Dawnych Obozów Pracy Kobiet D.A.G. Fabrik Bromberg wokół Zachemu [zdjęcia]


- Jak stare są to urządzenia? Ile takich urządzeń jest jeszcze w bydgoskich piwnicach i jakie było ich pierwotne przeznaczenie?
- Blok, w którym znajdował się sprzęt, wybudowany został na początku lat 50-tych. Samo urządzenie datujemy na 1957 rok. Takie sprzęty znajdowały się w każdym schronie w blokach. W niektórych nawet połączonych ze sobą (większe schrony w piwnicach bloków przeznaczonych dla wyższych rangą pracowników wojska). Większość pomieszczeń w których znajdowały się schrony zostały zmienione na piwnice czy świetlice (lub warsztaty) wspólnot mieszkaniowych, a urządzenia trafiły na złom. Schrony miały służyć głównie dla mieszkańców bloku w razie ataku (wybuchu) jądrowego. W razie zagrożenia, na specjalne zarządzenie niepotrzebne przedmioty znajdujące się w schronie miały być w ciągu 24 godzin  uprzątnięte i sprawdzone. Urządzenie filtrowentylacyjne miało dostarczać czyste powietrze do pomieszczeń w piwnicy.

- Opowiedz co nie co na temat osiągnięć "Bunkra". Co udało Wam się uratować od zapomnienia. Czy jest jakaś akcja, z której jesteście szczególnie dumni?
- Ostatnim naszym osiągnięciem, jeśli tak to można nazwać, było uratowanie od wyburzenia (lub całkowitego zasypania) schronu przeciwlotniczego na Kapuściskach. Schron był przeznaczony dla mieszkańców obozu pracy D.A.G., który niegdyś tam się znajdował. Akcję niszczącą schrony przeprowadzono pod hasłem rewitalizacji terenów powojskowych należących do Lasów Państwowych. Po kilku pismach i wizjach lokalnych z władzami wojewódzkimi, udało się jeden schron uprzątnąć i zamknąć. Ostatecznie chcielibyśmy, by był on miejscem pamięci tamtych miejsc i wydarzeń, a także miejscem, gdzie moglibyśmy pokazać urządzenie z bloku przy ulicy Ikara 20. Kto wie, czy za kilkanaście lat taki filtr nie będzie już tylko wspomnieniem po czasach zimnej wojny.


"Bunkier" ratuje bunkry


- Czy otrzymujecie wsparcie od innych instytucji, takich jak Urząd Miasta, uniwersytety?
- Wsparcia, w pełnym tego słowa znaczeniu nie posiadamy. Z władzami miasta rozmawiamy dopiero w przypadku większych pomysłów i projektów. Aktualnie jedyną współpracę utrzymujemy z Wyższą Szkołą Gospodarki, gdzie otrzymujemy do dyspozycji salę widowiskową dobrze przygotowaną na różnego rodzaju prelekcje, prezentacje filmowe czy spotkania z ciekawymi osobami. Organizujemy dużo małych akcji w stylu wycieczek do miejsc trudno dostępnych dla zwykłego "zjadacza chleba". W takim wypadku do współpracy potrzeba mediów. Warto taką wycieczkę zapowiedzieć i wypromować. Na okres letni planujemy większe akcje, gdzie już będziemy potrzebowali środków pieniężnych.  Wtedy nie zawahamy się prosić o wsparcie np. Urząd Miasta w Bydgoszczy. Dodam tylko, że otrzymaliśmy Medal Kazimierza Wielkiego, więc jesteśmy już tam dobrze znani (śmiech).

Rozmawiał Łukasz Jędrzejczak

Autorami poniższych zdjęć są:

GrapHite
Misia
Bunkier

Przejdź do galerii

Zobacz też:

Protest przeciwko ACTA

Nieruchomości bliżej ciebie

Photo Day 20.0 w Ostromecku

Plebiscyt Nadzieje Mojego Miasta
Dołącz do MMBydgoszcz.pli napisz artykuł! Poinformuj nas, co się dzieje w mieście. Pochwal się swoimi zdjęciami, komentuj wpisy i załóż własnego bloga!
» dodaj artykuł
» dodaj zdjęcia
» dodaj wydarzenie
» dodaj wpis do bloga
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Stowarzyszenie "Bunkier" uratowało kolejny zabytek [zdjęcia][wideo] - Bydgoszcz Nasze Miasto

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto