Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urodziny Radia Maryja

Szymon Kiżuk
fot. fotorzepa Słuchacze Radia Maryja tłumnie przybywają na 14 urodziny  rozgłośni o.Rydzyka
fot. fotorzepa Słuchacze Radia Maryja tłumnie przybywają na 14 urodziny rozgłośni o.Rydzyka
Kilka tysięcy słuchaczy Radia Maryja świętowało wczoraj w Toruniu 14 urodziny rozgłośni. - Witam moherowe berety - pozdrawiał gości ojciec dyrektor Tadeusz Rydzyk. Dziś obchody w Bydgoszczy.

     - Widzę moherowe berety! Kto ma moherowy beret, ręka do góry! - wołał ze sceny do pielgrzymów ojciec Tadeusz Rydzyk. W odpowiedzi podniósł się w górę las rąk. Do Torunia przyjechały pielgrzymki kół Przyjaciół Radia Maryja dosłownie z całej Polski, jednak były też transparenty Polonii z Dortmundu.
     Radio Maryja zaczęło działalność 8 grudnia 1991 r. za pośrednictwem nadajników w Toruniu i Bydgoszczy; było słyszalne w promieniu około 50 kilometrów od obu miast. Początkowo program był nadawany przez 14 godzin na dobę, teraz już całą dobę. Rozszerzał się też zasięg na kolejne regiony, by z czasem objąć całą Polskę, a później Europę i inne kontynenty. Wykorzystano do tego nadajniki naziemne, satelity i Internet.
     Wśród gości uroczystości przeważali ludzie starsi. _- Wyruszyliśmy w drogę przed szóstą rano, ale jesteśmy szczęśliwi, że tu jesteśmy - _mówiła mieszkanka Rzeszowa, mocująca transparent z nazwą swej parafii na ścianie namiotu przy kościele ojców redemptorystów.
     Dwa wielkie namioty są już tradycją świętowania urodzin rozgłośni. Tak jak w ubiegłych latach można tam było nabyć wydawnictwa związane z Radiem Maryja Fundacji "Nasza Przyszłość". Wielkim powodzeniem cieszyły się też płyty... z filmem "O dwóch takich, co ukradli księżyc", w którym przed laty zagrali Jarosław i Lech Kaczyńscy.
     Kolejki ustawiały się też do biura toruńskiej rozgłośni. Tam przyjmowano "dary serca", można też było kupić - za 410 zł za sztukę - dekodery służące do odbioru TV Trwam. Zainteresowanie było wielkie, niektórzy brali nawet po kilka sztuk tych urządzeń.
     Autokary z pielgrzymami zajęły też wyłączony na ten czas z ruchu odcinek ul. Żwirki i Wigury, gdzie mieści się siedziba Radia Maryja. Budynek rozgłośni i radiowe studia mogli zwiedzić jednak tylko uczestnicy pielgrzymek Kół Przyjaciół Radia Maryja. Dla osób postronnych, tak jak dla przedstawicieli mediów brama rozgłośni była zamknięta.
     W tym roku pojawił się jednak nowy punkt w pielgrzymce słuchaczy Radia Maryja do Torunia - po raz pierwszy mogli zwiedzić kompleks akademików Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej.
     Na mszy świętej, którą koncelebrował ks. abp. Edmund Piszcz, obecni byli marszałek Sejmu Marek Jurek (PiS), wicemarszałkowie Marek Kotlinowski (LPR) i Andrzej Lepper (Samoobrona), a także koordynator służb specjalnych Zbigniew Wassermann (PiS). Jeszcze przed rozpoczęciem uroczystości przyjechał Roman Giertych (LPR). Spośród dziennikarzy na teren świątyni wpuszczono tylko przedstawicieli TV Trwam i "Naszego Dziennika".
     Dzisiaj Radio Maryja świętować będzie w Bydgoszczy. O 18.00 w katedrze św. św. Marcina i Mikołaja mszę dziękczynną za 14 lat istnienia toruńskiej rozgłośni poprowadzi biskup diecezji bydgoskiej, ks. Jan Tyrawa.
     

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska