Uwaga! Fala fałszywych faktur zalewa skrzynki. Nie otwieraj...

  Uwaga! Fala fałszywych faktur zalewa skrzynki. Nie otwieraj załącznika!

  (maw)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Uwaga! Fala fałszywych faktur zalewa skrzynki. Nie otwieraj załącznika!

  ©123RF

  O mailach z fałszywymi fakturami powiadomiło nas kilku Czytelników z różnych miejscowości w regionie. Wiadomości były podobne, ale od różnych nadawców. Każda była lakoniczna - tylko jedno zdanie, że w załączniku jest faktura do zapłaty.
  Uwaga! Fala fałszywych faktur zalewa skrzynki. Nie otwieraj załącznika!

  ©123RF

  - Zdziwiło mnie, że mail przyszedł na moją służbową skrzynkę mailową. Poza tym mam telefon u innego operatora. Tyle razy przestrzegaliście przed oszustami, że od razu wykasowałem tę wiadomość - mówi pan Jacek z pow. grudziądzkiego.

  O zachowanie szczególnej ostrożności oraz nieotwieranie wiadomości email niewiadomego pochodzenia i podejrzanych załączników apeluje prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

  Często podczas ataków phishingowych sprawcy celowo przysyłają wiadomości z adresów mających przypominać oficjalne adresy mailowe np. dostawcy usług telekomunikacyjnych. Robią to by uwiarygodnić, że fałszywa wiadomość pochodzi np. od operatora. - Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do otrzymanego maila, nie spodziewamy się faktury, nie zgadza się nam adres email nadawcy albo wiadomość jest pisana "łamanym" językiem polskim, powinniśmy zachować szczególną ostrożność i w żadnym przypadku nie odpowiadać na tą wiadomość. Skontaktujmy się bezpośrednio lub telefonicznie z firmą, która rzekomo wysłała tego maila - radzi Klaudia Kieliszczyk, specjalista z Biura Dyrektora Generalnego Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

  Mailem albo przez telefon nie poproszą o aktualizację danych
  Warto wiedzieć, że otwarcie pliku załączonego do maila przesłanego przez oszusta może spowodować pobranie na komputer lub inne urządzenie złośliwego oprogramowania. Konsekwencją tego może być utrata danych i pieniędzy. Jeśli nawet załącznik nie jest zainfekowany, a jedynie faktura jest fałszywa, to i tak na tym stracimy. Po prostu przelejemy pieniądze naciągaczowi.

  Klaudia Kieliszczyk apeluje też by zwracać uwagę na różnego rodzaju prośby czy wezwania do aktualizacji danych, które rozsyłane są na skrzynki mailowe użytkowników. Ich nadawcy chcą w ten sposób wyłudzić nasze dane. - Należy pamiętać, że banki, dostawcy usług już mają nasze dane, a ewentualna ich aktualizacja następuje z reguły na piśmie lub podczas bezpośredniego kontaktu. Poza tym żaden podmiot nie ma prawa wzywać do uzupełnienia danych poprzez maila czy w trakcie rozmowy telefonicznej - dodaje ekspert z UKE.

  Dlatego też remedium na takie sytuacje jest daleko posunięta ostrożność w stosunku do wszystkich przesyłek, pism czy emaili, które otrzymujemy. W razie wątpliwości skontaktujmy się z firmą (operatorem telekomunikacyjnym, dostawcą energii itd.), który rzekomo wystawił fakturę albo wezwał nas do aktualizacji danych.


  Klimat w kraju się zmieni. Zagrożenie dla Polski i świata.
  Przeczytaj koniecznie:
  Nowy Kodeks Pracy 2019. Niewykorzystany urlop przepadnie [ZASADY, NOWE PRZEPISY]
  Rolnik szuka żony 5. Kim są i czym zajmują się uczestnicy programu? [zdjęcia wszystkich kandydatów]
  Nowy Kodeks Pracy 2019. Niewykorzystany urlop przepadnie [ZASADY, NOWE PRZEPISY]
  Nowy Abonament RTV - rok 2019. Czy każdy musi go płacić? [KARY, ZWOLNIENIA]
  Płaca Minimalna 2019. Co się wkrótce zmieni? [nowe stawki brutto i netto]
  Emerytury 2019 - waloryzacja. Mamy tabelę i wyliczenia waloryzacji

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Wideo