Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga pasażerowie aut! Możecie zapłacić za jazdę z pijanym kierowcą

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Grzegorz Olkowski
Wraz z kierowcami znajdującymi się pod wpływem alkoholu często podróżują ich znajomi lub krewni. Tacy pasażerowie powinni wiedzieć, że w razie wypadku mogą ich czekać sankcje ze strony ubezpieczyciela.

Pijani kierowcy to wciąż ogromny problem na polskich drogach.

Podczas tylko jednej z akcji „Trzeźwy kierujący” funkcjonariusze skontrolowali prawie 15 tys. kierowców, wśród których 28 nie powinno wsiadać za kierownicę. W takim stanie było też 2 rowerzystów - wylicza asp. Remigiusz Rakowski z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Bydgoszczy.

Pijani kierowcy. Taka może czekać was kara!

Ten kto zostanie zatrzymany w „stanie wskazującym” może powędrować za kraty nawet na 2 lata, zwłaszcza jeśli dopuści się recydywy. Zapłaci też dotkliwą dla portfela grzywnę i otrzyma zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Zobacz także: Za spacer z dzieckiem po chodniku można stanąć przed sądem i zostać ukaranym grzywną

Ale mało kto wie, że jeśli dojdzie do wypadku, sankcje mogą dotknąć także pasażerów jadących z takim kierowcą. Co prawda nie będzie to kara wymierzana z mocy prawa państwowego, ale ze strony ubezpieczyciela.

Pijani kierowcy na drogach. Sankcje finansowe mogą dotknąć też pasażerów!

Obniżkę świadczenia wypłaconego z OC nietrzeźwego sprawcy wypadku oczywiście można kwestionować. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że sądy często przychylają się do stanowiska zakładu ubezpieczeń.

Sankcje finansowe dla pasażerów podróżujących z pijanym kierowcą to przykład zastosowania przepisów związanych z tak zwanym przyczynieniem się do szkody. Zakłady ubezpieczeń powołują się na artykuł 362 Kodeksu cywilnego.

- Jeżeli poszkodowany przyczynił się do powstania lub zwiększenia szkody, obowiązek jej naprawienia ulega odpowiedniemu zmniejszeniu, stosownie do okoliczności, a zwłaszcza do stopnia winy obu stron - wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.- Kwestia przyczynienia się do szkody jest często uwzględniana również wtedy, gdy pasażer w chwili wypadku nie posiadał zapiętych pasów bezpieczeństwa.

W takiej sytuacji sąd musi sprawdzić, czy działanie lub zaniechanie poszkodowanej osoby rzeczywiście było obiektywnie nieprawidłowe i przyczyniło się do powstania szkody albo powiększenia rozmiaru szkody.

- Następnie sąd powinien ustalić, jaki procentowy poziom pomniejszenia wszystkich świadczeń wypłacanych przez ubezpieczyciela (zadośćuczynienia, odszkodowania, renty i zwrotu kosztów) jest adekwatny do odpowiedzialności poszkodowanej osoby - kontynuuje Andrzej Prajsnar.

Sądy wyrokują zwykle 30-50- procentową obniżkę świadczeń, ale zdarzają się nawet bardziej surowe wyroki. Sąd Apelacyjny w Warszawie orzekł 16 listopada 2017 r. obniżkę 70-procentową, zaś Sąd Apelacyjny w Katowicach 18 listopada 2015 r. 80-procentową.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska