Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uważaj na owoce liczi. Po jego zjedzeniu zmarło 31 dzieci. Komu zagrażają?

Oprac. AGW
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne pixabay
Polskie jabłka czy truskawki zastępujemy niekiedy egzotycznymi owocami - w tym gronie jest np.. liczi, dostępne m.in. w marketach. Jego słodko-kwaśny smak może nadal nas cieszyć, jednak warto zwrócić uwagę, komu je podajemy. W internecie pojawiły się informacje o kolejnych śmiertelnych przypadkach po zjedzeniu właśnie liczi.

W maju 2019 roku po zjedzeniu liczi miało umrzeć ponad 30 dzieci, taką informację przekazał m.in. serwis o2.pl. Zjedzone liczi wywołało u małych mieszkańców Indii ostre zapalenie mózgu. Dzieci zmarły w szpitalach w mieście Muzaffarpur, w którego okolicy uprawia się liczi. Na oddziałach intensywnej terapii znajdowało się kolejnych 40 dzieci.

Dlaczego dzieci umierają po zjedzeniu liczi?

Te przypadki dzieci, które śmiertelnie zachorowały po zjedzeniu liczi, nie są pierwszymi. Co roku we wspomnianym mieście Muzaffarpur i sąsiednich miejscowościach u pacjentów lekarze stwierdzają zapalenie mózgu, czego powodem miało być zjedzenie omawianego owocu. Serwis o2.pl wskazuje, że najgorszy był rok 2014, kiedy zmarło 150 osób.

Winna chorobie jest toksyczna substancja zawarta w liczi. Jak podaje portal, amerykańscy naukowcy kilka lat temu stwierdzili, że w liczi znajdują się niebezpieczne dla zdrowia substancje MCPG i hipoglicyna A. "Na zagrożenia związane z jedzeniem tego owocu są narażone przede wszystkim dzieci niedożywione i jedzące liczi na pusty żołądek. Przypadki śmiertelne odnotowano w Indiach i Wietnamie".

Liczi chińskie jest azjatyckim owocem nazywanym również śliwką chińską, liczi lub bliźniarką smaczną.

Jakich owoców najwięcej uprawia się w Polsce?

W 2018 roku zbiory owoców z drzew wyniosły 4,5 mln ton i prawie 0,6 mln t owoców z krzewów, podał Główny Urząd Statystyczny.

  • 4 mln t jabłek
  • 90 tys. ton gruszek
  • 121 tys. ton śliwek
  • 200 tys. ton wiśni
  • 59 tys. ton czereśni
  • 196 tys. ton truskawek i poziomek
  • 115 tys. ton malin
  • 11,5 tys. ton agrestu
  • 164 tys. ton porzeczek

Według prognozy Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, "w sezonie 2018/19 udział spożycia bezpośredniego w rozdysponowaniu podaży owoców wyniesie 26%, wobec 32% w sezonie poprzednim, a w podaży warzyw pozostanie na poziomie 43%".

Źródła: o2.pl, GUS, IERiGŻ

od 12 lat
Wideo

Dobre i złe sąsiedztwo grochu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska