Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hotele dla owadów? Greenpeace chce postawić w Bydgoszczy

Redakcja
Greenpeace Polska
Aby pomóc owadom zapylającym przetrwać w miastach, Greenpeace wiosną rozpocznie stawianie dla nich hoteli. Gdzie znajdzie się dla nich miejsce w Bydgoszczy? Można zgłosić lokalizację.

Pierwszy taki hotel stoi już w Warszawie na Polu Mokotowskim. Podczas akcji "Zaadoptuj pszczołę" we wrześniu zebrano środki, a do końca kwietnia jest czas na zgłaszanie się przez zarządców i właścicieli terenów zielonych, szkoły, organizacje pozarządowe, grupy sąsiedzkie i kooperatywy, które chciałyby objąć patronat nad hotelami.

Wiosną hotele staną w miastach wojewódzkich w ogólnodostępnych przestrzeniach zielonych. Lokalizacje zostaną dobrane tak, aby owady mogły znaleźć  dużo pożywienia i najlepiej przyczynią się do poprawy jakości miejskiej przyrody.

Kto tu zamieszka?

Hotele będą schronieniem dla pszczół samotnic, trzmieli i innych pszczołowatych, motyli, biedronek, złotooki oraz tzw. bzygowatych, czyli owadów z rzędu muchówek. Celem Greenpeace jest stworzenie dogodnych warunków dla owadow, dlatego siedziby dla nich są budowane z naturalnych i pozyskanych w zrównoważony sposób materiałów. Na początek hotele zostaną zasiedlone pszczołami murarkami.


Pszczoły murarki mają uwstecznione żądło, nie stanowią więc zagrożenia w przestrzeni miejskiej.


- Ilość hoteli, które staną w konkretnych miastach, będzie zależała od ilości zgłoszeń i miejsc chętnych do współpracy. Chcielibyśmy, żeby w Bydgoszy stanęło 3-5 hoteli - wyjaśnia nam Urszula Siemion z fundacji Greenpeace Polska.

Do kwietnia Greenpeace czeka na chętnych do współpracy. - Hotele chcemy przekazać pod opiekę szkołom i innym wspólnotom, z dwóch powodów: żeby zadbać o owady (opieka będzie wymagała sprawdzenia raz, dwa razy w roku stanu technicznego hoteli i ewentualnej naprawy, wymiany elementów wyposażenia, takich jak słoma), oraz żeby zwiększyć zasięg edukacyjny tego projektu - mówi przedstawicielka Greenpeace.

Akcja budowania hoteli dla owadów zapylających jest odpowiedzią na ich wymieranie. Kontakt z przyrodą ma zwiększać w założeniu Greenpeace wiedzę młodzieży i dorosłych. - Uważamy też, że opieka nad pszczołami może być bardzo ciekawym elementem edukacji przyrodniczej w szkole, a przy okazji jest to prawdziwa i potrzebna pomoc dla owadów, które od tysięcy lat dbają o nas i nasze środowisko - przekonuje Urszula Siemion.

Więcej o akcji: www.adoptujpszczole.pl, www.greenpeace.pl/projekt_pszczola

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto