W Bydgoszczy przybywa studentów

  W Bydgoszczy przybywa studentów

  (ast)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  W Bydgoszczy przybywa studentów

  ©sxc

  Bydgoszczy jeszcze dużo brakuje do największych ośrodków akademickich, ale studentów z roku na rok w mieście przybywa. Na najbliższej sesji radni będą dyskutować nad tym, co samorząd zrobił dla rozwoju szkolnictwa wyższego.
  W Bydgoszczy przybywa studentów

  ©sxc

  Liczba studentów w wybranych miastach

  Liczba studentów w wybranych miastach


  rok akademicki 1998/1999
  Warszawa - 212 tys.
  Poznań - 97 tys.
  Toruń - 27,9 tys.
  Bydgoszcz - 28,1 tys.
  rok akademicki 2007/2008
  Warszawa - 285,3 tys.
  Poznań - 141,6 tys.
  Toruń - 32,8 tys.
  Bydgoszcz - 43,9 tys.
  W Bydgoszczy między rokiem 1997 a 2007 przybyło 15,8 tysięcy studentów
  51,3 procent studentów z województwa kujawsko-pomorskiego studiuje w Bydgoszczy
  Żródło: Główny Urząd Statystyczny  Według informacji przygotowanych przez wydział kultury Urzędu Miasta, w Bydgoszczy studiuje teraz ponad 44 tysiące żaków. Jeszcze w 1992 roku liczna ta wynosiła zaledwie 10 tysięcy osób. Najwięcej żaków przybyło w mieście w latach 1999/2000 i 2003/2004, kiedy liczba studentów wzrosła aż o ponad 13 tysięcy.
  Bydgoszcz pod względem liczby studiujących w miastach uniwersyteckich znalazła się na 13 miejscu w Polsce. Przed nami jest między innymi Białystok, Olsztyn i Rzeszów. Wyprzedzamy natomiast Opole, Toruń i Zieloną Górę.

  Bydgoskie uczelnie proponują studentom kształcenie na około stu kierunkach, w tym oferta Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego to aż 26 kierunków. W roku akademickim 2008/2009 oferta szkół wyższych zwiększyła się o kolejne 22 kierunki.
  Miasto stara się wspierać bydgoskie uczelnie między innymi darowiznami, przekazując nieruchomości w formie użyczenia czy użytkowania wieczystego. Od 1997 roku UKW otrzymał 13 takich nieruchomości, Collegium Medicum UMK 5, a Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy. 3. Pozostałym uczelniom w większości przekazano po jednej nieruchomości.

  Dwa bydgoskie uniwersytety dostały również dotacje. Itak UKW w 2008 roku otrzymał łącznie 900 tysięcy złotych. Pieniądze trafiły między innymi na zakup aparatury badawczej, mieszkania służbowe dla pracowników naukowych czy remont sal dydaktycznych. UTP otrzymał również 900 tys. zł w 2007 roku na pierwsze wyposażenie Regionalnego Centrum Innowacyjności.

  Pracownicy naukowi mogą też liczyć w Bydgoszczy na nagrody. I tak na przykład w 2008 roku prezydent Bydgoszczy przyznał 8 naukowcom nagrody o łącznej wysokości 156 tysięcy złotych.

  Fot. Digitouch; infografika Jerzy Chamier-Gliszczyński

  Poznań chwali się na swojej oficjalnej stronie internetowej, że co 15 student w Polsce kształci się właśnie w stolicy Wielkopolski. Na 25 poznańskich uczelniach, w tym 8 państwowych, studiuje ponad 130 tysięcy żaków.

  Maciej Milewicz z biura rzecznika prasowego Urzędu Miasta w Poznaniu mówi, że samorząd w miarę możliwości pomaga studentom. Na przykład część kampusy uniwersyteckiego znajduje się w peryferyjnej dzielnicy miasta Morasko. Miasto sfinansowało na przykład wypożyczalnie rowerów, by żakom łatwiej było poruszać się po kampusie.

  Samorząd Poznania nagradza też najlepsze prace magisterskie i doktorskie, jednak pod warunkiem, że są związane z miastem. Autor takiej pracy może liczyć na nagrodę od 3 do 6 tysięcy złotych. Milewicz dodaje, że wiele pomysłów absolwentów poznańskich uczelni wdrożono w życie.

  Stolica Wielkopolski stara się też zachęcić młodych ludzi do studiowania na technicznych uczelniach miasta. Laureaci olimpiad matematycznej, fizycznej i informatycznej, którzy zdecydują się na studiowanie w Poznaniu, mogą liczyć na stypendium w wysokości 1,5 tysiąca złotych.

  Miasto wydało też informator dla studentów pierwszego roku, którzy nie znają Poznania. Pomaga też uczelniom w rozwoju, uchwalając plany zagospodarowania przestrzennego. Maciej Milewicz nie przypomina sobie natomiast przypadku, by władze Poznania przekazały za darmo teren czy budynek jakieś uczelni. Zapewnia: - Staramy się nie faworyzować żadnej uczelni.

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nasze Dobre 2018

  Wiadomości z Bydgoszczy