W Cementowni Kujawy pod Barcinem ruszają projekty za 150...

  W Cementowni Kujawy pod Barcinem ruszają projekty za 150 milionów złotych [zdjęcia]

  Zdjęcie autora materiału
  Iwona Woźniak

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  W Cementowni Kujawy pod Barcinem ruszają projekty za 150 milionów złotych
  Do listopada 2017 roku firma Lafarge zrealizuje na terenie Cementowni Kujawy w gminie Barcin projekty za prawie 150 mln złotych.
  1/14

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Iwona Woźniak

  Do listopada 2017 roku firma Lafarge zrealizuje na terenie Cementowni Kujawy w gminie Barcin projekty za prawie 150 mln złotych.
  To tzw. ostatnia prosta, biorąc pod uwagę wcześniejsze inwestycje w ramach megaprojektu tej firmy w gminie Barcin - na obszarze określanym jako podstrefa Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

  Już w listopadzie 2017 roku przedsięwzięcie ma być ukończone

  - Mając na myśli skalę zaplanowanych projektów, czasu nie mamy zbyt wiele. Tak naprawdę pozostało 10 miesięcy. Jest to olbrzymie wyzwanie - mówi Stanisław Sobczyk, dyrektor Cementowni Kujawy należącej do LafargeHolcim.

  Szef zakładu tłumaczy także: - Ten ostatni etap inwestycji strefowych, w które właśnie wchodzimy, możemy podzielić na trzy obszary. Pierwszy dotyczy dostosowania linii wypału klinkieru cementowego do spalania niskoprzetworzonych paliw alternatywnych i zwiększenia wydajności produkcji, co kosztować ma 80 mln złotych, kolejne zadanie to zabezpieczenie alternatywnych źródeł energii, a co za tym idzie budowa hali paliw alternatywnych dla pieca klinkieru cementowego za około 30 mln zł, wreszcie trzeci obszar to poprawa jakości produktów i jakości obsługi klientów. To ostatnie zadanie pochłonie 40 mln złotych.

  - Jeśli chodzi o pierwszy obszar, prace związane z przebudową pieca rozpoczęły się miesiąc temu. Ich kumulację przewidujemy na styczeń, luty 2017 roku. Przed nami także m.in. budowa hali oraz zmiana ciągu transportowego cementu o dwa dodatkowe punkty załadunku, a także wprowadzenie automatycznego, online, laboratorium badania naszych produktów. Dziś badamy je punktowo - co dwie godziny. Po tych zmianach praktycznie w każdej minucie będziemy kontrolować jakość produktu. To są te obszary, na które wydamy wspomniane wcześniej pieniądze.

  - Co do zakładu przeróbki paliw alternatywnych: tu, po realizacji zamierzeń, będzie parę nowych miejsc pracy - dowiedzieliśmy się.

  - Podjęte inwestycje zmniejszą koszty produkcyjne w zakładzie. Wydajność wzrośnie od 10 do 15 procent.

  - Jeżeli chodzi o zapotrzebowanie na nasze produkty, nie ma problemu ze zbytem, pomaga w tym także lokalizacja.

  - W realizację przedsięwzięcia, wspomagając głównego wykonawcę, zaangażowane są także małe firmy z najbliższego nam terenu - poinformował Stanisław Sobczyk.

  Skorzysta na tym i gmina Barcin: do jej budżetu wpłyną większe podatki.

  W międzynarodowym gronie

  Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę nowego projektu - będącego trzecim etapem modernizacji i rozbudowy Cementowni Kujawy - odbyło się z udziałem m.in. kierownictwa LafargeHolcim z kilku krajów Europy: Szwajcarii, Włoch, Francji, Hiszpanii i Rumunii.

  Z naszej strony, oprócz szefów zakładu, obecni byli starosta żniński Zbigniew Jaszczuk oraz burmistrz Barcina Michał Pęziak.

  Jak to się zaczęło?

  Warto przy tej okazji wspomnieć, że Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna (oddział Kujawsko - Pomorski) powstała 10 lat temu (w lipcu 2006 roku).

  - Głównie był to obszar koło Torunia, w gminie Łysomice. Dwa lata później, po naszych usilnych staraniach, powstała podstrefa w gminie Barcin. Wiedzieliśmy, że będziemy inwestować na Kujawach, więc to my byliśmy inicjatorami tego rozszerzenia. Oczywiście przy dużym wsparciu gminy - wspomina Stanisław Sobczyk.

  - Do tej pory, od 2008 roku, udało nam się zrealizować wiele projektów - dodaje dyrektor Cementowni.

  - Z dużych należy wymienić pionowy młyn cementu o wydajności do 300 ton na godzinę (w zależności od rodzaju cementu), zatem młyn ten produkuje do 12 ciężarówek na godzinę. Drugim dużym przedsięwzięciem były inwestycje związane z ochroną środowiska, a szczególnie projekty dedykowane składowiskom.

  - Ponadto zrealizowaliśmy wiele mniejszych projektów, z których warto wspomnieć modernizację zasilania energetycznego czy suszarnię paliw alternatywnych. Teraz czas na wspomniany wyżej trzeci etap - mówi S. Sobczyk.

  Uogólniając: projekty w Bielawach to inwestycje za w sumie 100 milionów euro m.in. na wdrożenie nowych technologii oraz miejsca pracy dla młodych inżynierów.

  Przeczytaj także:
  Lafarge dostarczył beton do budowy podwodnych elementów Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Wideo