W grudziądzkim szpitalu na nowych oddziałach uratują nam...

  W grudziądzkim szpitalu na nowych oddziałach uratują nam więcej serc i naczyń

  (marz)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Ordynatorem oddziału chirurgii naczyniowej jest Wojciech Lichota.

  Ordynatorem oddziału chirurgii naczyniowej jest Wojciech Lichota. ©Maryla Rzeszut

  Dobiega końca budowa nowych, oddziałów: chirurgii naczyniowej i kardiochirurgii, z nowoczesnymi salami hybrydowymi. Część wyposażenia już jest zakontraktowana.
  Ordynatorem oddziału chirurgii naczyniowej jest Wojciech Lichota.

  Ordynatorem oddziału chirurgii naczyniowej jest Wojciech Lichota. ©Maryla Rzeszut

  Dzięki temu pacjenci mają ręce i nogi, a nie protezy

  Na razie chirurgia naczyniowa i kardiochirurgia działają jako jeden, nieduży, 15-łóżkowy oddział. W nowym obiekcie usamodzielnią się. Na każdym z nich będzie po 30 łóżek i odrębna nowoczesna operacyjna sala hybrydowa.

  Kiedy? Oba oddziały w nowych siedzibach mają przyjąć pacjentów w pierwszym kwartale nowego roku.- Prace budowlane, mimo trudnej zimy, przebiegają planowo.
  Już teraz zakontraktowaliśmy część sprzętu dla tych oddziałów. Pozostały kupimy w pierwszych miesiącach 2014 r. - wyjaśnia Piotr Jaskulski, zastępca dyrektora grudziądzkiego szpitala. - "Naczyniówka" i kardiochirurgia działają w formie zalążkowej, ale już wykonały nieocenioną pracę dla pacjentów, ratując wielu np. przed amputacją kończyn, w przypadku zaawansowanej miażdżycy naczyń krwionośnych czy też ludzi ciężko chorych na serce.

  Gdy zyskają więcej miejsca i przybędzie dodatkowa aparatura nowej generacji, uratuje się jeszcze więcej istnień ludzkich.

  Chirurgią naczyniową kieruje ordynator Wojciech Lichota, zaś kardiochirurgią Wojciech Ogorzeja. Mimo że oddziały otwarto dopiero we wrześniu 2011 r., już wykonywane są na nich z powodzeniem skomplikowane, wyczekiwane przez chorych zabiegi.

  Operacje wewnątrznaczyniowe, bez używania skalpela, ratują m.in. ludzi chorych na cukrzycę i serce, którzy tradycyjnej operacji by nie przeżyli.

  szpital w Grudziądzu - informacje, zdjęcia, artykuły

  Doskonalsze operacje

  Z kolei zabiegi kardiochirurgiczne Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu wykonuje jako jeden z nielicznych w Polsce, nieklicznicznych.

  Dwie nowe sale hybrydowe umożliwią wykonywanie skomplikowanych operacji wewnątrznaczyniowych i otwartych, z jednoczesnym diagnozowaniem pacjenta. Bez wożenia go np. na rentgen czy angiograf, bo wszystko będzie na miejscu.

  A co ze świadczeniami? Odważne rozbudowywanie szpitala o potrzebne, wysoce specjalistyczne oddziały oznacza, że trzeba się będzie wystarać o dodatkowe świadczenia z Narodowego Funduszu Zdrowia. - W tym roku oba oddziały poprzestaną na zakontraktowanych już świadczeniach, dodatkowych nie dostaniemy - mówi Piotr Jaskulski. - Liczymy natomiast na większy limit na 2014 r.

  Ministerstwo zdrowia zapowiada nowe kryteria przydzielania świadczeń: kompleksowości i ciągłości. Nowym placówkom będzie trudniej o kontrakty z NFZ. - To by nas ucieszyło, jako że grudziądzki szpital zapewnia kompleksową obsługę pacjenta i utrzymuje ciągłość świadczeń. Tylko że NFZ zapowiada to już od kilku lat - komentuje wicedyrektor Jaskulski.

  - Czy nowe kryteria wejdą w życie, zobaczymy. Projekt jest w "obróbce" prawnej - mówi Jan Raszeja, rzecznik NFZ w Bydgoszczy. - A czy szpital w Grudziądzu dostanie więcej świadczeń na rozbudowane oddziały? To zależy od oferty, potrzeb na takie usługi na tym terenie i ich standardu. Za wcześnie o tym przesądzać.


  Czytaj e-wydanie »

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (14)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (14) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Smaki Kujaw i Pomorza