W sieci pojawiły się ostrzeżenia, że firma Pepco poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży jednej z dostępnych w jej sklepach zabawek. Chodzi o "Pegaza z laleczką". W jej składzie wykryto przekroczenia norm szkodliwych substancji chemicznych. To prawda, był taki komunikat, ale... dwa lata temu!

Przez internet przetacza się fala ostrzeżeń, że Pepco wydocuje szkodliwą zabawkę dla zdrowia. Chodzić ma o konika "Pegaz z laleczką" (oznaczenie NO: 22004, kod EAN 2619916000011). Podstawą do jego wycofania miałaby być niezgodność z „Rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 5 kwietnia 2011 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla zabawek”. Rzecz sprowadza się do przekroczenia norm szkodliwych ubstancji chemicznych w składzie zabawki, a konkretnie o ftalany di(2-etyloheksylu) (DEHP).

Pepco ostrzega, że używanie tej zabawki grozi zdrowiu człowieka i jeżeli się w nią zaopatrzyło, to doradza, aby zrezygnować z jej użytkowania. Sprawa miał zająć się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Ta zabawka może być rakotwórcza: "Pegaz z laleczką", nr 22004, kod EAN 2619916000011

Wszystko to prawda, ale ostrzeżenia są na wyrost i po czasie. Pepco bowiem faktycznie oferowało ową zabawkę, ale komunikat o jej szkodliwości opublikowano dwa lata temu!
Z nasza redakcją skontaktowała się przedstawicielka firmy, która wyjaśnia sytuację: "Opisana sytuacja dotyczy produktu, którego nie ma w naszych sklepach od ponad dwóch lat. Wspomniany produkt został w październiku 2016 roku wycofany ze sprzedaży i w całości zutylizowany. Miało to miejsce natychmiast po wykryciu niezgodności z regulacjami, a o sytuacji na bieżąco informowaliśmy zarówno Klientów, jak i UOKiK".

Przypomnijmy, że zdaniem niektórych specjalistów, ftalany mogą zwiększać ryzyko zachorowania dzieci na astmę. Przypuszcza się też, że jeśli matka oddychała w czasie ciąży zanieczyszczonym ftalanami powietrzem, to jej dziecko może mieć niższe IQ. Wysokie stężenia ftalanów d mogą uszkadzać narządy wewnętrzne: m.in. wątrobę, nerki, negatywnie oddziaływać na układ hormonalny i organy rozrodcze. Najbardziej narażone szkodliwe oddziaływanie ftalanów di są niemowlęta, dzieci, pacjenci z alergiami skórnymi lub kobiety w ciąży.

Uwaga. Wcześniej pisaliśmy o niebezpiecznych taśmach do ćwiczeń, które oferowane są w sklepie Decathlon (kliknij, żeby przeczytać). Sieć sportowych sklepów opublikowała ostrzeżenie przed produktem. Z kolei Żabka wycofuje produkty z wołowiną (kliknij, żeby przeczytać) - w procesie ich produkcji mogło zostać wykorzystane nieprzebadane mięso wołowe.


Zobacz również:
Dni wolne 2019 - kiedy wziąć wolne, żeby było ich jak najwięcej?