Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W lesie można już legalnie rozwiesić hamak, rozbić namiot i zanocować! Oto, co należy koniecznie kupić na taki biwak [lista, ceny]

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Szacuje się, że sama społeczność związana z bushcraftem i survivalem, czyli nietypowymi formami aktywności terenowej, nastawionymi na minimalizm, samowystarczalność i długie przebywaniew lesie, liczy w Polsce ponad 40 tys. osób.
Szacuje się, że sama społeczność związana z bushcraftem i survivalem, czyli nietypowymi formami aktywności terenowej, nastawionymi na minimalizm, samowystarczalność i długie przebywaniew lesie, liczy w Polsce ponad 40 tys. osób. Pixabay.com
Od 1 maja nocowanie w lesie jest w pełni legalne. Ale są pewne warunki.

Wychodząc naprzeciw szerokiemu zainteresowaniu bushcraftem i survivalem, Lasy Państwowe udostępniły nowe obszary pod te formy aktywności. To doskonała okazja do bliskiego kontaktu ze środowiskiem naturalnym, możliwość obserwacji zwierząt i ucieczki od zgiełku miasta.

„Zanocuj w lesie” - szczegóły o programie

Na terenie wszystkich 425 nadleśnictw w Lasach Państwowych w całym kraju zostały wyznaczone specjalne obszary, gdzie miłośnicy nocowania w lesie będą mogli uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach. Chętnych do „dzikiego nocowania” w lesie nieustannie przybywa. Szacuje się, że sama społeczność związana z bushcraftem i survivalem, czyli nietypowymi formami aktywności terenowej, nastawionymi na minimalizm, samowystarczalność i długie przebywaniew lesie, liczy w Polsce ponad 40 tys. osób. Jest to zatem program skierowany do miłośników lasu – ludzi odpowiedzialnych i dobrze przygotowanych do warunków terenowych.

Polecamy także: Pojezierze Brodnickie - tam warto wybrać się na wycieczkę w Kujawsko-Pomorskiem [lista atrakcji]

- Także wszystkie 27 nadleśnictw z naszej dyrekcji bierze udział w programie "Zanocuj w lesie" - przekazała naszej Strefie Agro Honorata Galczewska, rzeczniczka prasowa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.

Gdzie można używać kuchenek gazowych?
Trzeba jednak pamiętać, że na terenie lasu i do 100 metrów od niego nie wolno używać otwartego ognia. Odnosi się to także do używania kuchenek. Wyjątek stanowi 46 nadleśnictw w Polsce, które brały udział w pilotażu programu. Tam przez rok będzie można używać kuchenek gazowych, ale na zasadach określonych w regulaminie.

I tak: nadleśnictwa z terenu Kujaw i Pomorza, na terenie których można korzystać z kuchenek gazowych to:

  • Nadleśnictwo Dąbrowa
  • Nadleśnictwo Osie
  • Nadleśnictwo Trzebciny
  • Nadleśnictwo Tuchola
  • Nadleśnictwo Włocławek
  • Nadleśnictwo Woziwoda

Ważne!

Zgodnie z regulaminem nocleg w udostępnionym przez nadleśnictwo miejscu jest możliwy dla dziewięciu osób na dwie noce. Grupy liczące powyżej dziewięciu osób należy zgłosić mailowo na adres danego nadleśnictwa nie później, niż 2 dni robocze przed planowanym noclegiem. Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt. Takie rozwiązanie daje możliwość kontroli nad ewentualną turystyka zorganizowaną i przebywaniem na terenie strefy osób w dużym gronie przez dłuższy czas.

Polecamy także: Człowiek to największy szkodnik lasów. Najczęściej je zaśmieca, czasem podpala

Zasady znamy. Ale co należy zabrać na taki biwak i na jakie koszty się przygotować? Po odpowiedzi zapraszamy do poniższej galerii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska