W Toruniu stanął pierwszy w regionie automat paczkowy Allegro

Akcja specjalna Automaty paczkowe Allegro
Jest zielony, ekologiczny, przyjazny dla osób niepełnosprawnych, a jego lokalizacja idealnie wpisuje się w otoczenie. Mowa o automacie paczkowym, który kilka dni temu przy ul. Kościuszki 71 w Toruniu postawiło Allegro. Urządzenie ma ułatwić życie klientom platformy i umożliwić odbiór przesyłek o dowolnej porze.

Miejsce, które wybrano dla automatu, nie jest przypadkowe. Ulica Kościuszki to ważna miejska arteria, przy której skupiają się biura, przychodnie zdrowia, sklepy, instytucje kultury. W niedalekim sąsiedztwie znajduje się szpital miejski, dwa licea ogólnokształcące, podstawówki, przedszkola oraz żłobek. Blisko jest także do jednej z siedzib toruńskiego magistratu, toruńskiej siedziby Allegro i bardzo popularnej pływalni „Aqua Toruń”. Najważniejsze jednak, że okolica jest gęsto zaludniona – znajdują się tam bloki, wieżowce, kamienice, a także domy jednorodzinne.

- Myślę, że to świetna lokalizacja. Jest gdzie zaparkować samochód, można też podjechać rowerem czy dojść piechotą z wózkiem dziecięcym – dzieli się swoimi wrażeniami Sławomir Mazurkiewicz, mieszkaniec sąsiedniej ulicy Łąkowej, który był świadkiem montowania automatu paczkowego. - A jeśli to ma być ekologiczne i jeszcze obsadzone zielenią, to na pewno będzie zdobić to miejsce, a nie szpecić.

*

Automatów będzie przybywać

Toruński automat paczkowy jest jednym z pierwszych zamontowanych w kraju. Wcześniej postawiono je w Poznaniu i Warszawie. Kolejne staną też w Łodzi i we Wrocławiu.

- Ruszyliśmy do przodu z ogłoszonym wcześniej planem, który zakładał budowę własnej sieci automatów paczkowych. Do końca grudnia chcemy postawić w całym kraju 1,5 tys. takich urządzeń – informuje Grzegorz Czapski, dyrektor ds. rozwoju w Allegro.

Plany są ambitne. Jak podaje platforma zakupowa, do końca 2022 roku automatów paczkowych Allegro w całym kraju ma być już 3 tys.

- Nasze automaty paczkowe będą zasilane energią pochodzącą z odnawialnych źródeł i wyposażone w czujniki jakości powietrza, z których pomiarami będziemy się publicznie dzielić. Kluczowe są dla nas także kwestie hałasu i estetyki. Tam, gdzie to możliwe, przednia strona maszyny będzie pokryta roślinami o powierzchni ok. 10 metrów kwadratowych. Będziemy także, z lokalnymi władzami, poszukiwali lokalizacji, w których zainwestujemy w zielone ściany na budynkach. Tylko w tym roku stworzymy około 21 tys. metrów kwadratowych zielonej przestrzeni - mówiąc bardziej obrazowo, to równowartość trzech boisk piłkarskich o standardzie FIFA. Ponadto przeprowadzimy szkolenia, aby podnosić jakość pracy kurierów oraz precyzyjnie oznaczymy miejsca rozładunku. Całkowicie zrezygnujemy z umieszczania reklam na automatach paczkowych – tłumaczy Marta Mikliszańska, szefowa działu spraw publicznych i zrównoważonego rozwoju w Allegro.

Warto dodać, że automaty paczkowe zostaną udostępnione klientom jesienią tego roku, gdy ich liczba w całym kraju będzie wystarczająco duża.

*

Allegro szuka kolejnych miejsc

Platforma chce, by jak najwięcej klientów mogło odbierać swoje zakupy w automatach paczkowych. Stąd zainteresowanie nowymi miejscami, gdzie mogłyby stanąć kolejne urządzenia. Allegro szuka lokalizacji z możliwością podłączenia do prądu, które mają co najmniej 4 metry kwadratowe powierzchni. Najważniejsze jest jednak to, by wskazane miejsce było dostępne przez całą dobę i we wszystkie dni tygodnia. Wynajmującym obiecuje negocjowane indywidualnie opłaty.

- Szukamy lokalizacji zewnętrznych, widocznych z ulicy, niebudzących wątpliwości co do bezpieczeństwa, szczególnie w nocy. Istnieje możliwość postawienia urządzenia w formie litery L lub C. Cenne będą te miejsca, gdzie jest dodatkowe dobre oświetlenie uliczne, jest możliwość zaparkowania w pobliżu lub miejsce pełni funkcję małego centralnego punktu na osiedlu. Ważne, aby był możliwy dojazd dla kuriera, który będzie tam pakował paczki. Nie przejmuj się, jeśli teren obecnie nie jest utwardzony (podstawa, na której stanie automat). W ramach naszych prac przygotujemy teren – informuje Michał Mroczkowski, którego zespół ekspansji odpowiada za pozyskiwanie lokalizacji pod automaty paczkowe Allegro oraz zachęca do zgłaszania lokalizacji na stronie internetowej Allegro.

Zgłoszeń można dokonywać poprzez specjalny elektroniczny formularz dostępny na stronie https://allegro.pl/zobacz/nasze-punkty. Konieczne jest dołączenie co najmniej jednego zdjęcia wskazanego miejsca, w którym stanąć ma automat paczkowy.

Dodaj ogłoszenie