Wakacje w Tajlandii – o czym musisz pamiętać przygotowując się do podróży

Materiał informacyjny TUI
Udostępnij:
Od niedawna, po ponad roku zamknięcia granic, turyści z całego świata znów mogą odwiedzać Tajlandię. To dobra okazja, żeby ponownie wpisać ten kraj na swoją listę lokacji obowiązkowych do odwiedzenia. Oprócz miejsc, które trzeba zobaczyć i atrakcji, które trzeba przeżyć, i których nie wolno sobie odmówić, trzeba też wiedzieć, jak zachowywać się w Prathet Thai – zwłaszcza w trakcie wciąż trwającej pandemii COVID-19.

Dla europejskiego turysty Tajlandia stanowi atrakcję kuszącą i nadal mocno egzotyczną. Jest to kraj odległy, o kulturze na tyle odmiennej i ciekawej, że każdego roku ściągały tam miliony osób ciekawych świata. Choć sprawy się, rzecz jasna, pokomplikowały wraz z wybuchem pandemii (Tajlandia należy do krajów bardzo mocno doświadczonych przez Koronawirusa), to od niedawna znów można planować wycieczkę do tego pięknego państwa. Dla turystów otworzyła się wyspa Phuket, o której napiszemy więcej w kolejnych akapitach.

Zdrowie i bezpieczeństwo

Na początek rzeczy najważniejsze, czyli zdrowie i bezpieczeństwo. Postawmy sprawę jasno - Tajlandia, podobnie jak reszta świata, nie poradziła sobie jeszcze z pandemią koronawirusa. Niemniej od 1 lipca zagraniczni goście, którzy wykażą się dowodem zaszczepienia, mogą znów odwiedzać wyspę bez obowiązku odbycia 14-dniowej kwarantanny. Od 15 lipca władze Tajlandii zastosowały ten sam model na wyspach Koh Pha Ngan, Koh Samui i Koh Tao. Jeżeli zatem jesteś przynajmniej miesiąc po szczepieniu, spokojnie możesz planować swoje tajskie wakacje.

Kierunek – Phuket!

Jaki to kraj, potrafimy wyobrazić sobie wszyscy. Wyspy jak malowane ręką wprawnego artysty – pejzażysty, plaże o złotym piasku, tańczące na wietrze palmy. Do tego bajeczne stare świątynie i bujne lasy, zachwycające egzotyką flory i fauny. Tajlandia to raj dla turysty. Nie dziwne zatem, że od lat ludzie z całego świata przybywają tutaj, by odpocząć wśród pięknej natury.

Wyspa Phuket przez wielu nazywana jest jedną z najwspanialszych na całym świecie. Jej plaże zachwycają drobnym białym piaskiem, majestatycznymi palmami i czystą wodą. Tutejsze miasta tętnią życiem zachęcając do spacerów i nocnych szaleństw. Niezależnie od budżetu, znajdziesz dla siebie odpowiedni hotel, wyborne restauracje i eklektyczne knajpki. Poza samym zwiedzaniem zachwycających atrakcji największej wyspy Tajlandii możesz wybrać się na ekscytującą wycieczkę łodzią motorową w kierunku innych pobliskich wysp (w tym na słynną Koh Phi Phi), lub wypłynąć w romantyczny rejs po mistycznej zatoce Phang Nga.

Phuket ma 48 km długości i 21 km szerokości (w najszerszym miejscu), a więc gdziekolwiek byś się nie wybrał, nigdy nie oddalisz się od morza. Najlepsza pogoda panuje tutaj od marca do początku maja, a najbardziej wilgotna pora przypada na okres od maja do października. Temperatury wahają się od 25°C w najchłodniejsze noce do 33°C w najgorętsze dni.

Plaże Phuket

Wyspa Phuket to ponad 30 zapierających dech plaż. Możesz wybierać spośród najpopularniejszych, czyli m.in. Patong Beach, Kata, Karon i Kamala. Jeżeli jednak jesteś spragniony nieco bardziej intymnej, romantycznej atmosfery, zachęcamy do wycieczki na północ wyspy, gdzie kryje się wiele ukrytych miejsc.

Cała Phuket pełna jest atrakcji – zarówno tych naturalnych, jak i wykonanych ludzką ręką. Możesz być zatem pewien, że gdziekolwiek się nie ruszysz, wszędzie będziesz miał co robić. Co istotne, wszystkie te cuda znajdują się w stosunkowo niewielkiej odległości od siebie.

Dzienne i nocne życie Phuket

Wystarczy niedługa podróż lądem lub wodą, by zwiedzić wspaniałe, często zaskakujące muzea, niezwykłe budowle religijne i miejsca kultu. W nocy na pewno będziesz chciał obejrzeć jeden z egzotycznych pokazów i dołączyć do nocnego życia.

Już pierwsze wieczorne wyjście na miasto udowodni ci, że imprezowa reputacja Phuket jest w pełni zasłużona. Bary go-go, dyskoteki, muzyka na żywo, pokazy kabaretowe z udziałem ladyboyów – wszystko to sprawia, że sława Phuket odbija się echem na całym świecie.

Kiedy zapadnie zmrok warto wybrać się na Bangla Road w Patong. Tamtejsze neony i głośna muzyka pozwolą ci zatracić się w nocnym szaleństwie.

Kiedy już zgłodniejesz, będziesz mógł liczyć na szeroki wybór restauracji, które zadowolą nawet najbardziej wybredne podniebienie (a na pewno to, które poszukuje czegoś nowego). Bogactwo doznań kulinarnych to jedna z największych atrakcji tej wspaniałej wyspy. Tajskie jedzenie słynie ze wspaniałych smaków i świeżych składników, a wyspa Phuket to raj dla amatorów owoców morza.
Doprawdy, nie musisz martwić się stanem swojego konta chcąc cieszyć się najwykwintniejszymi potrawami.

Nie tylko dla zawodowych nurków

Jeżeli lubisz nurkować lub dopiero zdobywasz pierwsze szlify w tym ekscytującym sporcie, wizyta na Phuket może być dobrą okazją, by podszkolić swoje umiejętności. Po pierwsze, kursy są tam tańsze niż w innych krajach, a po drugie – przejrzyste i ciepłe wody wokół wyspy oferują jedne z najlepszych warunków do nurkowania i snorkelingu. Oprócz kolorowych koralowców i tropikalnych ryb możesz napotkać tam koniki morskie, żółwie morskie, manty, a nawet majestatyczne rekiny wielorybie (zupełnie niegroźne dla człowieka).

Zachęcony? Przejdźmy zatem do spraw obecnie najważniejszych, czyli Phuket w dobie COVID-19.

Phuket i COVID-19 – co musisz wiedzieć

Żeby dostać się na wyspę Phuket jako turysta, nie potrzebujesz wizy. Każdy turysta powinien jednak posiadać specjalne zezwolenie (certificate of entry – COE), którego udziela Ambasada Tajlandii w Warszawie. Co istotne, po wjeździe czeka cię 14-dniowa kwarantanna w hotelu (alternative state quarantine – ASQ), który wybierzesz podczas składania wniosku o CEO. Przed przybyciem na miejsce koniecznie pobierz rządową aplikację śledzącą ThailandPlus.

Spokojna głowa! Choć te obostrzenia mogą brzmieć dosyć surowo, mają swoje uzasadnienie w potrzebie zachowania maksimum bezpieczeństwa (zarówno, jeśli chodzi o mieszkańców wyspy, jak i turystów). Mamy jednak dobrą wiadomość dla wszystkich, którym wyjątkowo zależy na wycieczce do Tajlandii. Wraz z początkiem lipca tamtejszy rząd uruchomił pilotażowy program „Phuket Sandbox”, dzięki któremu wszystkie osoby zaszczepione przeciw COVID-19 będą mogły poruszać się po Phuket nawet pomimo obowiązkowej kwarantanny. Wymogiem jest poddanie się serii testów na COVID-19 oraz instalacja wspomnianej wcześniej aplikacji. Kwarantanna na wyspie może być spędzona jak normalne wakacje, bez odmawiania sobie czegokolwiek. Po 14 dniach na wyspie możesz swobodnie odwiedzać inne rejony Tajlandii. Kolejna dobra wiadomość jest taka, że będąc turystą z Polski znajdujesz się na „białej liście”, a więc uznawany jesteś za osobę niestanowiącą zagrożenia epidemiologicznego. 15 lipca 2021 r. rząd Tajlandii uruchomił podobny program w prowincji Koh Samui.

Wybierając się do Tajlandii musisz pamiętać o noszeniu maseczki – zarówno w przestrzeniach zamkniętych, jak i otwartych.

Najlepiej, jeśli jest to maseczka ffp2, a nie jej "materiałowy" wariant. Osobom odwiedzającym centra handlowe, muzea lub inne miejsca publiczne za każdym razem mierzona jest również temperatura.

Zaplanuj swoją podróż do Tajlandii: https://www.tui.pl/wypoczynek/tajlandia

Podróżuj bezpiecznie

Czas na małe podsumowanie, w ramach którego podzielimy się kilkoma użytecznymi linkami.

Wędrując po świecie w dobie pandemii warto wiedzieć, jakie w danym regionie panują obostrzenia – jest to niejednokrotnie gwarancja przekroczenia konkretnej granicy. Aby poznać listę takich warunków, wejdź na stronę: https://www.tui.pl/warunki-podrozy

Podróżowanie w tym trudnym okresie wiąże się z wieloma obowiązkami, ale też realnym zagrożeniem, dlatego warto wybrać agencję zapewniającą rozbudowane międzynarodowe standardy bezpieczeństwa. Jedną z takich firm jest TUI, która może pochwalić się przewagą nad innymi touroperatorami, jeśli chodzi o wdrożone rozwiązania - https://www.tui.pl/nowe-standardy-bezpieczenstwa?pm_source=SG&pm_name=belka_Standardy_bezpieczenstwa.

Ich klient może liczyć również na ochronę ubezpieczeniową na wypadek skutków zakażenia COVID-19 - https://www.tui.pl/ubezpieczenia-turystyczne?pm_source=SG&pm_name=2_Ubezpieczenie-allianz_Bezpieczne-podrozowanie.

Podróżuj świadomie i bądź bezpieczny!

Dodaj ogłoszenie