Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Waloryzacja emerytur 2024 - tabela i wyliczenia. Od marca nowe przelewy dla emerytów

Adrianna Jackowiak
Adrianna Jackowiak
Wraz z nadejściem 1 marca 2024 roku przewiduje się wzrost stawek emerytur. Nowe kwoty będą kształtować się następująco - kliknij w następny slajd!
Wraz z nadejściem 1 marca 2024 roku przewiduje się wzrost stawek emerytur. Nowe kwoty będą kształtować się następująco - kliknij w następny slajd! PIXABAY
Za kilka dni nastąpi podwyżka świadczeń emerytalnych. O ile wzrosną emerytury? 1 marca 2024 roku emerytury zostaną podniesione poprzez proces zwaloryzowania, co niesie korzystne zmiany dla teraźniejszych oraz przyszłych emerytów. Osoby korzystające z świadczeń emerytalnych mogą spodziewać się podwyżek, wpływających na ogólną wysokość ich świadczeń. Jakie dokładnie modyfikacje będą wprowadzone i jakie korzyści przyniosą seniorom? Zobaczcie!

Emerytury, renty, oraz inne świadczenia i dodatki przejdą proces waloryzacji w dniu 1 marca 2024 roku. Z kolei składki na subkontach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) osób, które jeszcze nie przeszły na emeryturę, zostaną zwaloryzowane 1 czerwca 2024 roku.

Jak wylicza się waloryzację emerytury?

Proces waloryzacji opiera się na wskaźniku ustalanym na podstawie średniorocznej inflacji dla gospodarstw emerytów i rencistów z poprzedniego roku, z dodatkiem minimum 20 proc. realnego wzrostu wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym. Wskaźnik waloryzacji na rok 2024 został ustalony na poziomie 12,12 proc.

Tabela waloryzacji emerytur od marca 2024 - zobacz wyliczenia

Te zmiany mają wpływ na wysokość przyznawanych świadczeń, a szczególnie istotne są dla osób, które są jeszcze przed wejściem na emeryturę. Warto zrozumieć, jakie korzyści przyniesie ta waloryzacja i jakie są jej konsekwencje dla obecnych oraz przyszłych beneficjentów systemu emerytalnego. Zobaczcie wyliczenia w poniższej galerii.

Waloryzacja obejmie wszystkich beneficjentów systemu emerytalnego, czyli osoby pobierające emerytury, renty oraz inne dodatki. Proces waloryzacji ma na celu dostosowanie wysokości świadczeń do zmieniających się warunków ekonomicznych, zwłaszcza uwzględniając inflację oraz wzrost wynagrodzeń.

Dlatego wszyscy, którzy pobierają emerytury, renty czy inne świadczenia, zostaną objęci tym procesem, mając szansę na dostosowanie swoich świadczeń do aktualnej sytuacji gospodarczej. To ważne działanie, mające na celu utrzymanie stabilności finansowej dla osób korzystających z różnych form wsparcia emerytalnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska