Walter Leistikow - malarz, grafik, projektant

  Walter Leistikow - malarz, grafik, projektant

  Informacja nadesłana

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Jedna z prac Waltera Leistikowa.

  Jedna z prac Waltera Leistikowa. ©fot. nadesłana

  Muzeum Okręgowe zaprasza na prezentację twórczości Waltera Leistikowa (1865-1908).
  Jedna z prac Waltera Leistikowa.

  Jedna z prac Waltera Leistikowa. ©fot. nadesłana

  Warto zapamiętać

  Warto zapamiętać


  Wystawa czynna do 20 stycznia 2008 roku w Gmachu Muzeum Okręgowego przy ul. Gdańskiej 4 w Bydgoszczy.  Urodzonego w Bydgoszczy malarza, grafika i projektanta, który swą działalnością artystyczną osiągnął sławę o wymiarze europejskim. Krótko studiował w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie, zasadniczą wiedzę zdobywając w prywatnej szkole artystycznej Hermanna Eschke - pejzażysty i marynisty oraz w atelier malarstwa pejzażowego Norwega Hansa Gude.
  Związał się z kręgiem berlińskiej bohemy skupiającej awangardowych malarzy, muzyków i literatów; poznał wówczas m.in. Maxa Liebermanna, Lovisa Corintha, Edvarda Muncha, Augusta Strindberga, Gerharta Hauptmanna i Stanisława Przybyszewskiego. W 1892 r. z Liebermannem współtworzył opozycyjną dla konserwatywnego malarstwa akademickiego grupę artystyczną "Die XI", na bazie której w 1898 r. wyrosła "Berliner Sezession"; Leistikowa powołano na sekretarza formacji.

  Zaangażowanie artysty w działalność grupy było tak silne, że zyskał miano jej "ojca i podpory". Pierwszy pokaz "Berliner Sezession" z udziałem zaproszonych zagranicznych twórców odniósł ogromny sukces i stał się manifestacją nowej sztuki. W 1907 r. Leistikow otrzymał nominację na stanowisko profesora Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie. Ostatnie dni życia spędził w sanatorium w podberlińskiej dzielnicy Schlachtensee, gdzie świadomy nieuleczalności swojej choroby popełnił samobójstwo; pochowany został na cmentarzu w Berlinie-Steglitz.

  Życie i twórczość artysty zbiegły się z przełomem wieków oraz zasadniczymi przemianami w obrazowaniu świata. Jego malarstwo i grafika wpisują się w nurt tzw. niemieckiego impresjonizmu. Obrazy Leistikowa utrwalają piękno nastrojowych pejzaży okolic podberlińskiej dzielnicy Grunewald, Pojezierza Meklemburskiego oraz Skandynawii. Pod wpływem fascynacji drzeworytem japońskim, w pracach graficznych oraz wzornictwie dokonywał charakterystycznej dla secesji stylizacji. Artysta prowadził również działalność publicystyczną w zakresie krytyki sztuki.

  Ekspozycję przygotowano w oparciu o zbiory własne bydgoskiego muzeum, a także o kolekcje Muzeów Narodowych w Poznaniu i w Warszawie oraz Muzeum Okręgowego w Toruniu.

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Wideo