Ważne zmiany w programie Czyste Powietrze. Jeszcze w czerwcu zdecyduj się wymienić piec na kocioł ekogroszkowy!

Materiał informacyjny DEFRO
KOMFORT EKO LUX o mocy 12-40 kW cechuje wysoka sprawność cieplna (89,9-90,7 proc.) dzięki odzyskowi spalin i ustabilizowanym procesem spalania. Wyposażony jest m.in. w sterownik mogący obsługiwać cztery pompy: centralnego ogrzewania (C.O.) i ciepłej wody użytkowej (C.W.U.) oraz dwie dodatkowe – jednym zaworem mieszającym wyposażonym w kolorowy panel dotykowy.
KOMFORT EKO LUX o mocy 12-40 kW cechuje wysoka sprawność cieplna (89,9-90,7 proc.) dzięki odzyskowi spalin i ustabilizowanym procesem spalania. Wyposażony jest m.in. w sterownik mogący obsługiwać cztery pompy: centralnego ogrzewania (C.O.) i ciepłej wody użytkowej (C.W.U.) oraz dwie dodatkowe – jednym zaworem mieszającym wyposażonym w kolorowy panel dotykowy.
W programie Czyste Powietrze, z którego można uzyskać dotację w wysokości nawet 37 tys. zł na przedsięwzięcia termomodernizacyjne zaszły właśnie ważne zmiany. Poza podwyższeniem progów dochodowych uprawniających do dotacji w wyższej wysokości, jest to pozbawienie dotacji na kotły węglowe od początku 2022. Najlepiej jednak decyzję o wymianie pieca na nowy kocioł podjąć do końca czerwca, bo da to dodatkowe możliwości – w tym np. skorzystanie z promocyjnych warunków zakupu.

Wymiana starego pieca na węgiel na nowoczesny, bazujący na tym samym paliwie, może być rozwiązaniem służącym ograniczaniu niskiej emisji – pod warunkiem, że będzie to ekologiczny kocioł c.o. Takimi są urządzenia zaliczane do klasy piątej, czyli emitujące do atmosfery znacznie mniej szkodliwych pyłów, a ponadto – od ponad roku spełniające wymagania rozporządzenia EcoDesign, czyli zaostrzonego wskaźnika sezonowej sprawności energetycznej. Opalane są one specjalnie selekcjonowanym drobnym węglem, tak zwanym ekogroszkiem o odpowiedniej granulacji.

Dotacja na kocioł ekogroszkowy

Na takie, spełniające surowe normy urządzenia, wciąż można skorzystać z bezzwrotnej dotacji z programu Czyste Powietrze. Ogólnie, pieniądze z tego programu są przeznaczone na wymianę starego kotła i ocieplenie domu. Wnioski można składać online lub w wersji papierowej. W pierwszym przypadku obsługa odbywa się poprzez specjalny Portal Beneficjenta, w drugim wniosek można złożyć w gminie – o ile podpisała ona porozumienie o realizacji programu w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW).

Nabór wniosków prowadzony jest w trybie ciągłym aż do końca 2027 roku. Szczegółowe terminy, sposób składania wniosków i ich rozpatrywania określone są w regulaminie naboru, lub ogłoszeniu o naborze, które są zamieszczone na stronie internetowej właściwego terytorialnie WFOŚiGW.

Z programu może skorzystać osoba będąca właścicielem/współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego, lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą, o dochodzie rocznym nieprzekraczającym kwoty 100 000,00 zł.

W sumie można dostać: na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację domu: do 30 tys. zł w podstawowym poziomie dofinansowania i do 37 tys. zł w podwyższonym. Do podwyższonego poziomu dofinansowania uprawnione są osoby o niskich dochodach. Aktualnie 1 400,00 zł w gospodarstwie wieloosobowym i 1 960,00 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Progi te jednak zostaną podniesione od 1 lipca. Dla gospodarstw jednoosobowych próg dochodowy wzrośnie do 175 proc. najniższej emerytury na osobę, czyli do 2 189,40 zł (o ok. 229 zł więcej niż obecnie). Natomiast dla gospodarstw wieloosobowych próg dochodowy będzie ustalany na poziomie 125 proc. najniższej emerytury na osobę, czyli do 1 563,60 zł (o ok. 164 zł więcej niż obecnie).

Decyzja o wymianie najlepiej w czerwcu

Ponadto od 1 lipca 2021 roku zakup i montaż kotła na ekogroszek w ramach programu „Czyste Powietrze” będzie odbywał się na zmienionych zasadach. Od tej daty zakup kotła na ekogroszek będzie możliwy tylko do 31 grudnia 2021 r., co oznacza, że od 1 stycznia 2022 r. nie będzie dotacji na to źródło ciepła.

Okres przejściowy do końca roku 2021 związany jest z tym, że program dopuszcza rozpoczęcie przedsięwzięcia do 6 miesięcy przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie. Wszyscy, którzy złożą wniosek o dofinansowanie, zakupią i zamontują kocioł na ekogroszek do 31 grudnia 2021 r. będą mieli ten koszt zakwalifikowany do dotacji.

Kotły na ekogroszek będą dofinansowane pod warunkiem złożenia wniosku o dofinansowanie obejmującego kocioł na węgiel do 31 grudnia 2021 r. oraz zakupu kotła na węgiel do 31 grudnia 2021 r., co potwierdzi faktura za kocioł i montaż wystawiona do 31 grudnia 2021 r.

Ale oznacza to też, że te rygory nie obejmują wniosków złożonych przed datą wejścia w życie zmian czyli do 30 maja 2021. Tak więc wnioski o dotacje złożone na zakup kotła na ekogroszek do końca czerwca 2021 roku będą odbywać się na obecnych zasadach, co oznacza, że beneficjent będzie miał czas na zakup i montaż kotła na ekogroszek wynoszący 30 miesięcy od daty złożenia wniosku.

Kotły na ekogroszek DEFRO z bonusami w czerwcu

Na kocioł ekogroszkowy kwalifikowany do 5 klasy i spełniający wymagania rozporządzenia EcoDesign warto zdecydować się choćby dlatego, że poza walorami ekologicznymi ekogroszek jest tanim paliwem grzewczym. Firma DEFRO, niekwestionowany lider w produkcji kotłów na paliwa stałe w Polsce, posiadająca bardzo duże doświadczenie w branży techniki grzewczej, ma w ofercie wiele takich kotłów na pellet czy ekogroszek. Właśnie te, zasilane drugim z wymienionych paliw, poleca do zakupu właśnie teraz, w czerwcu.

Zawarcie umowy kupna do 30 czerwca, poza zachowaniem prawa do dotacji z programu Czyste Powietrze na dotychczasowych zasadach zapewnia bowiem dodatkową trzyletnią gwarancję, co oznacza, iż nabywca może korzystać ze związanych z nią uprawnień nawet osiem lat. Jak wynika z regulaminu promocji, skorzystać z niej może tylko i wyłącznie podmiot, który w terminie od 01.06.2021 r. do 30.06.2021 r. (włącznie) złoży wniosek do programu Czyste Powietrze na kocioł na ekogroszek, a potem zakupi kocioł DEFRO. Sam zaś zakup kotła na ekogroszek u Dystrybutora DEFRO może odbyć się w terminie do 01.02.2022 r. na zasadach dostępnych w regulaminie promocji.

Promocją objęte są kotły: KOMFORT EKO MINI, KOMFORT EKO LUX oraz SIGMA E

KOMFORT EKO MINI to kocioł o mocy 11-40 KW, w którym za paliwo służy ekogroszek, czyli węgiel kamienny wielkości 5-25 mm. Dzięki odzyskowi ciepła ze spalin, charakteryzuje się on wysoką sprawnością cieplną, wynoszącą nawet 92,9 proc., sam zaś proces spalania stabilizują katalizatory ceramiczne.

Opalany tym samym paliwem kocioł KOMFORT EKO LUX o mocy 12-40 kW cechuje także wysoka sprawność cieplna (89,9-90,7 proc.) dzięki odzyskowi spalin i ustabilizowanym procesem spalania. Wyposażony jest m.in. w sterownik mogący obsługiwać cztery pompy: centralnego ogrzewania (C.O.) i ciepłej wody użytkowej (C.W.U.) oraz dwie dodatkowe – jednym zaworem mieszającym wyposażonym w kolorowy panel dotykowy.

Kocioł SIGMA E charakteryzują podobne rozwiązania i walory, ma on jednak większą moc od 36 do 69 Kw. Podobnie jak KOMFORT EKO LUX wyposażony jest m.in. w energooszczędny motoreduktor z autorewersem w przypadku blokady podajnika paliwa, a ponadto ma funkcję mechanicznego czyszczenia wymiennika ciepła.

Co ważne, wszystkie wymienione kotły są proste i wygodne w obsłudze, a dodatkowo można je wyposażyć w sterownie mobilne.

Jak przystało na lidera w produkcji, firma DEFRO korzysta z największej siatki serwisantów w Polsce, na którą składa się własny serwis oraz serwisy autoryzowanych partnerów. Daje to możliwość skorzystania z kompleksowej usługi – od doradztwa po montaż urządzenia z wystawieniem faktur na zakup i montaż zapewniających bezproblemowe rozliczenie dotacji z programu Czyste Powietrze. W przyszłości zaś – stały i niezawodny serwis.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ważne zmiany w programie Czyste Powietrze. Jeszcze w czerwcu zdecyduj się wymienić piec na kocioł ekogroszkowy! - Portal i.pl

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska
Dodaj ogłoszenie