Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wcześniejsze emerytury po wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Jolanta Zielazna
fot. sxc
Tuż przed następnym posiedzeniem Sejmu komisja polityki społecznej zajmie się zmianami w ustawie emerytalnej.

Dotyczą one wcześniejszych emerytur dla 60-letnich mężczyzn.

Dopiero 26 lutego marszałek Sejmu skierował do komisji dwa projekty dotyczące tej samej sprawy: LiD wniesiony 19 grudnia ubr. i rządowy, który wpłynął do Sejmu 11 lutego.

Obie proponowane zmiany dają prawo przejścia na emeryturę również mężczyznom, którzy ukończyli 60 lat i mają 35 lat pracy (lata składkowe i nieskładkowe). Jest to zgodne z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z października ub.r. Dodajmy, że zmiana ta dotyczy panów urodzonych do końca 1948 roku.

Teraz pracownik z tej grupy wiekowej ma prawo przejść na wcześniejszą emeryturę po ukończeniu 60 lat, jeśli ma co najmniej 25-letni okres składkowy i nieskładkowy i został uznany za całkowicie niezdolnego do pracy.

Ten zapis zostaje, a prawo do wcześniejszej emerytury zyskać ma inna grupa mężczyzn.

Początek we wtorek

Projekt projekt rządowy proponuje jeszcze inne zmiany w ustawie. Dotyczą one zwrotu nienależnie opłaconych składek oraz wysokości hipotetycznej emerytury, o której ma nas informować ZUS.

Sławomir Piechota (PO), przewodniczący sejmowej komisji polityki społecznej powiedział "Pomorskiej", że posłowie zajmą się projektem 11 marca, dzień przed planowanym posiedzeniem Sejmu. Tak, żeby w środę 12 marca odbyło się II czytanie. - Zarezerwowałem też czwartek na posiedzenie komisji w razie zgłoszenia poprawek. W piątek mogłoby się odbyć głosowanie i cała sprawa zamknęłaby się podczas jednego posiedzenia - wyjaśnia poseł. Czy tak będzie? Piechota zapewnia, że jest to możliwe, bo projekt rządowy zostały dobrze przygotowany, nie słyszał do niego uwag i zastrzeżeń.

Senat bez terminu

Gdyby stało się tak, jak mówi poseł, wówczas w następnym tygodniu ustawą mógłby zająć się Senat (dokładny termin posiedzenia nie jest znany).

Jeśli nie zaproponuje poprawek, ustawa trafiłaby od razu do podpisu do prezydenta, który ma na to 21 dni. Zmiany wchodzą w życie 14 dni po ogłoszeniu. Już z tych szacunkowych terminów wynika, że może to być koło połowy kwietnia.
Jeśli Senat zaproponuje poprawki, termin się przedłuży.

Czekają z wnioskami

W ostatnich tygodniach do ZUS wpływa mniej wniosków od mężczyzn, zainteresowanych wcześniejszą emeryturą. Spowodowane jest to tym, że zakład konsekwentnie odmawia jej przyznania, dopóki nie zmienią się przepisy. Sądy natomiast różnie rozpatrują odwołania: jedne emeryturę przyznają, inne odmawiają.

Jednak w obu przypadkach sprawy trafiają do apelacji. Tam jeszcze żadne rozstrzygnięcie nie zapadło.

W tej sytuacji panowie niecierpliwie czekają na prawne uregulowanie sprawy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska