MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Świętokrzyscy maturzyści wybrali przyszłość

Redakcja
Biologia najpopularniejszym przedmiotem dodatkowym, coraz więcej piszących poziom rozszerzony.

Komisja egzaminacyjna podała wybory maturalne dla uczniów z województwa świętokrzyskiego. Do 7 lutego tegoroczni maturzyści mogli składać ostateczne deklaracje przedmiotów, które zamierzają zdawać na majowej maturze.

ROZSZERZAJĄ MATEMATYKĘ

Po raz drugi obowiązkowo maturzyści muszą pisać trzy obowiązkowe egzaminy: z języka polskiego, matematyki i wybranego języka obcego. W przypadku matematyki widać, że sporo uczniów, bo aż 2217, zdecydowało się na trudniejszy poziom rozszerzony. To oznacza, że wielu z nich zamierza ubiegać się o miejsce na studiach technicznych. Podczas rekrutacji na politechniki mogą się przydać punkty za ten poziom matury. - To też wynik akcji promującej matematykę, którą podjęły Politechnika Świętokrzyska i kielecki uniwersytet. Nasi uczniowie mają zajęcia dodatkowe z matematyki, które pomagają im w podjęciu decyzji maturalnej - mówi Marian Jankowski, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego imienia Komisji Edukacji Narodowej w Końskich.

MEDYCYNA NA TOPIE

Po preferencjach maturzystów widać też, że wielu myśli o studiach związanych z medycyną czy farmacją. Blisko trzy tysiące świętokrzyskich maturzystów wybrało bowiem biologię jako dodatkowy przedmiot zdawany na maturze. Zaskakuje też bardzo duża liczba osób, które zdecydowały się na zdawanie chemii na poziomie rozszerzonym. Nadal dużo maturzystów zdaje u nas język rosyjski. Wprawdzie zdaje go o połowę mniej maturzystów niż niemiecki, ale zdecydowanie więcej niż na przykład francuski czy hiszpański.

HISTORIA TRACI POPULARNOŚĆ

Wygląda też na to, że zmniejsza się liczba przyszłych prawników. Niedawno liczba zdających historię (potrzebna jest na studia prawnicze) była podobna do biologii. Teraz jest trzykrotnie mniejsza. - Mniej osób myśli o studiach prawniczych, które zdecydowanie już ulegają zainteresowaniu medycyną - komentuje Jan Korczyński z kieleckiej delegatury Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi. Historia przegrywa też z "pokrewną" wiedzą o społeczeństwie. To może świadczyć o rosnącym zainteresowaniu studiami na politologii czy dziennikarstwie.

GEOGRAFIA SIĘ TRZYMA

Dużą popularnością nadal cieszy się geografia. Przed pięcioma laty był to najpopularniejszy przedmiot dodatkowy, a zdawało go pięć tysięcy maturzystów. W tym roku niespełna trzy tysiące, podobnie jak przed rokiem. Tym samym liczba zdających geografię już nie spada. - Geografia to przedmiot, który jest potrzebny uczniom myślącym o studiach ekonomicznych czy hotelarskich. Uczelnie honorują wynik z tego przedmiotu - mówi Marian Jankowski, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego imienia Komisji Edukacji Narodowej w Końskich. W jego szkole na 191 maturzystów 76 osób wybrało geografię, w tym aż 60 na poziomie rozszerzonym.

Nie brakuje też oryginalnych wyborów. W tym roku 22 maturzystów zdaje filozofię, o dwóch mniej niż przed rokiem. Tylko sześciu uczniów zdaje na maturze język łaciński. W ubiegłym roku było ich 26. Zmalało zainteresowanie językiem francuskim. W 2010 roku zdawało go 107 maturzystów, a w maju 2011 roku podejdzie do tego egzaminu tylko 58.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie