Wędruj z nami. Zapraszamy na leśne ścieżki

Artykuł sponsorowany REGIONALNA DYREKCJA LASÓW PAŃSTWOWYCH W TORUNIU
Ścieżka rowerowa przez las
Ścieżka rowerowa przez las Bogusław Kashyna
Wyprawa za miasto to możliwość spędzenia czasu na świeżym powietrzu, to zdrowie, rekreacja i relaks w jednym.

Nie zapominajmy jednak o aspekcie poznawczym takich wycieczek, który jest równie istotny. Ponadto ciekawe są spostrzeżenia dokonane podczas zwiedzania. Inne będą z perspektywy piechura, inne rowerzysty czy kajakarza albo jeźdźca na koniu. Całkowicie zmienia się pojęcie o tym, co jest blisko, a co daleko, co jest nisko, a co wysoko. Ponadto fascynująca jest sama swoboda wyboru drogi, która ma prowadzić do celu. Zatem zapraszamy do odwiedzenia ciekawych miejsc, obiektów pryrodniczych i edukacyjnych prowadzonych przez nadleśnictwa wchodzące w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. W naszym regionie jest ich sporo, więc jest w czym wybierać, zgodnie z zasadą dla każdego coś interesującego. Niech tych kilka naszych podpowiedzi zainspiruje czytelników do zaplanowania ciekawej podróży i aktywnego wypoczynku, np. zwiedzania miasta połączonego z wycieczką do lasu, rezerwatu przyrody czy ze spacerem leśną ścieżką edukacyjną. Będzie to zorganizowanie sobie czasu wolnego w sposób aktywny, atrakcyjny i… twórczy.

Rezerwat przyrody Szumny Zdrój im. Kazimierza Sulisławskiego

Przyrodniczo-leśna ścieżka edukacyjna Szumny Zdrój położona jest w południowo-wschodniej części Nadleśnictwa Brodnica, na terenie Leśnictwa Górzno. Największą osobliwością przyrodniczą Szumnego Zdroju jest część rezerwatu objęta ochroną ścisłą, z rzadko spotykaną urwistą ścianą osuwiska, z licznymi źródliskami spływającymi do pobliskiego Jeziora Młyńskiego. Spośród roślin chronionych występują lilia złotogłów, wawrzynek wilczełyko, storczyk plamisty, a przede wszystkim czosnek niedźwiedzi. Jest on w podaniach ludowych pierwszą rośliną, którą niedźwiedzie zjadają po przebudzeniu się z zimowego snu. Rezerwat ten można podziwiać dzięki wyznaczonej ścieżce przyrodniczo-leśnej, która wiedzie przez drzewostany gospodarcze, dalej biegnie przez drzewostan dawniej poddany żywicowaniu, a następnie zbliża się do krawędzi Jeziora Młyńskiego, gdzie podziwiać można urozmaiconą na skutek działania lodowca rzeźbę terenu z pagórkami i wzgórzami, poprzecinanymi źródliskami i głębokimi zagłębieniami, w których kąpieli zażywają zamieszkujące okoliczne lasy dziki. W tym miejscu bystry obserwator może dojrzeć ślady żerowania bobrów, które wycinają drzewa i krzewy w pobliżu jeziora, pozostawiając charakterystycznie zaostrzone pniaki. Dalej ścieżka wiedzie do tarasu widokowego, z którego rozciąga się piękna panorama na część ścisłą rezerwatu. Pierwotny charakter tego miejsca podkreślają powalone drzewa, zalegające wśród kamieni porośniętych mchami oraz mozaika licznych strumyków. Te strumienie, łącząc się w jeden bystro płynący potok, dały nazwę rezerwatowi Szumny Zdrój. Z tarasu widokowego wracamy do „placu szkolnego”, gdzie dawniej dzieci z pobliskiego Górzna świętowały rozpoczęcie roku szkolnego.

Dojazd zarówno od strony Brodnicy jak i Lidzbarka Welskiego drogą nr 544, w miejscowości Bartniczka należy skręcić w drogę lokalną do Górzna, a następnie kierować się w stronę miejscowości Czarny Bryńsk.

„Bagienna Dolina Drwęcy” i ścieżka edukacyjna Nadleśnictwa Brodnica

„Bagienna Dolina Drwęcy” jest ostoją ptasią Natura 2000. Stanowi ona ważny obszar dla migrujących ptaków wodno-błotnych, które zatrzymują się tu w koloniach przekraczających 20 tys. osobników. Na terenie ostoi stwierdzono łącznie 216 gatunków ptaków. W okresie lęgowym jest to obszar ważny m.in. dla podróżniczka, żurawia i gęgawy. Aby można było bezpiecznie poruszać się po obszarze chronionym, wytyczono ścieżkę edukacyjną. Zaczyna się ona przy drodze na oznakowanym miejscu postoju pojazdów z wiatą turystyczną. Dalej utwardzona ścieżka biegnie przez las, aż do drewnianej wieży widokowej postawionej na jego skraju. To doskonałe miejsce do podziwiania doliny Drwęcy. Wzdłuż ścieżki ustawione są tablice o treści przyrodniczej.

Przyrodniczo-leśna ścieżka edukacyjna „Bagienna Dolina Drwęcy” położona jest w centralnej części Nadleśnictwa Brodnica, na terenie Leśnictwa Długi Most, w miejscowości Bobrowiska.

Na leśnej ścieżce

Na terenie Nadleśnictwa Brodnica wytyczona jest inna interesując trasa edukacyjna „Grabiny- Łąkorz”. Składa się na nią 12 przystanków tematycznych. Istnieją dwa warianty przejścia: 4,5 lub 2 km. Przy punkcie początkowym znajduje się parking dla pojazdów oraz wiata edukacyjna „Jarzębinka”, w której można odpocząć, posłuchać leśnych opowieści, słowem miło spędzić czas. Ścieżka rozpoczyna się przy leśniczówce Grabiny, prowadzi wzdłuż Jeziora Łąkorz, kanału łączącego Łąkorz z Wielkimi Partęczynami, następnie przechodzi wzdłuż wschodniego brzegu Wielkich Partęczyn i prowadzi z powrotem do Grabin.

Kamień św. Wojciecha na Kociewiu

Ten pomnik przyrody nieożywionej zwany jest również Diabelskim Kamieniem znajduje się przy południowej granicy Wdeckiego Parku Krajobrazowego, około pół kilometra od stacji kolejowej w Leosi. To jeden z największych głazów narzutowych na Pomorzu (prawie 25 metrów w obwodzie, szerokości 8,8 metra i wysokości 3,8 metra). Niedaleko w pobliżu ceglanego mostu kolejowego oraz „łączki papieskiej” znajduje się piesza kładka na Wdzie, a przy niej kapliczka postawiona na pamiątkę pobytu w tym miejscu ks. Karola Wojtyły w 1956 r. Późniejszy papież brał wówczas udział w spływie kajakowym. Przez kładkę biegnie pieszy szlak turystyczny.

Przy okazji warto zwiedzić ogród edukacji ekologicznej przy Nadleśnictwie Osie. To niewątpliwie doskonałe miejsce do poznawania różnych gatunków drzew i krzewów.

Świt w Nadleśnictwie Tuchola

To miejsce położone w sercu rezerwatu „Dolina Rzeki Brdy”. Jego urok zachwycił nawet malarza Leona Wyczółkowskiego, który bywał tutaj częstym gościem za sprawą swojego przyjaciela nadleśniczego Kazimierza Szulisławskiego. Na pamiątkę to miejsce zwane jest „Uroczyskiem Wyczółkowskiego”. Atrakcją są liczne pomnikowe drzewa, których największe skupisko znajduje się właśnie w Świcie. Wśród nich uwagę zwracają 300-letnie „lipy Wyczółkowskiego” i dąb „Wisielec”, na którym prawdopodobnie wykonywane były egzekucje. Na rozdrożu w Świcie znajduje się urokliwa, drewniana kapliczka św. Huberta, patrona myśliwych.

Droga do Piekła

W pobliżu Tucholi godne odwiedzenia jest również uroczysko Piekło – głazy, meandry i wiry rzeki Brdy, które najlepiej oglądać z punktu widokowego przewrotnie nazwanego Niebo. Dotrzeć tam można niebieskim szlakiem pieszym „Szlak Brdy”. Walory tego miejsca sprawiają, że odcinek Tuchola – Świt – uroczysko Piekło jest ulubionym miejscem spacerów i wypoczynku. Na zmęczonych trudem wędrówki czeka w Świcie pole biwakowe, malowniczo położone nad Brdą. Ceniącym ciszę i spokój, polecamy pokoje gościnne w leśniczówce Świt.

Jelenia Wyspa

To z kolei godna polecenia ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna Nadleśnictwa Tuchola, która przebiega przez teren torfowiskowego rezerwatu przyrody „Bagna Nad Stążką”. Spacerujemy zatem wzdłuż urokliwej rzeki Stążki, brzegami dobrze zachowanych torfowisk, a także charakterystycznym dla Borów Tucholskich borem sosnowym. Przy wejściu na ścieżkę znajduje się miejsce na ognisko, można z niego skorzystać po wcześniejszym umówieniu w nadleśnictwie. W Gołąbku znajduje się też pole biwakowe, które może być miejscem startu wędrówek po Borach Tucholskich.

Park przy nadleśnictwie

Przy siedzibie Nadleśnictwa Żołędowo (kilka km na północ od granic Bydgoszczy) znajduje się atrakcyjny pod względem przyrodniczym park. Obiekt ten jest wykorzystywany w działalności edukacyjnej, a także jako idealne miejsce spacerów, podczas których można poznać różne gatunki drzew i krzewów. Rośnie tu wiele sędziwych drzew, jest oczko wodne, woliery z ptakami ozdobnymi, a także wiata edukacyjna i miejsce na ognisko. Przy granicy parku stoi piękny drewniany kościół Podwyższenia Krzyża Świętego zbudowany w 1715 r.

Dodaj ogłoszenie