Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Welconomy Forum in Toruń 2018 - pierwszy dzień za nami [wideo, relacje z paneli]

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Od prawej: prof. Jerzy Buzek, Krzysztof Tchórzewski - minister energii, dr Jerzy Kwieciński - minister inwestycji i rozwoju, a także Paweł Borys - prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
Od prawej: prof. Jerzy Buzek, Krzysztof Tchórzewski - minister energii, dr Jerzy Kwieciński - minister inwestycji i rozwoju, a także Paweł Borys - prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. Jacek Smarz
Jak co roku Welconomy Forum in Toruń ściągnęło do naszego regionu tłumy i najlepszych znawców gospodarki, a także polityków poprzednich i obecnej władzy.

Przewodnim tematem forum, które jeszcze dziś trwa w Toruniu, jest: „Sytuacja gospodarcza kraju na tle Unii Europejskiej i świata”.

Sukces to innowacje, a nie niskie koszty pracy

- Gospodarka może rozwijać się tylko dzięki innowacjom. One są kluczowe, a bez nich jesteśmy bez szans wobec światowej konkurencji - powiedział wczoraj podczas otwarcia XXV Welconomy Forum in Toruń prof. Jerzy Buzek, przewodniczący Komisji Przemysłu, Badań Naukowych, Energii Parlamentu Europejskiego[/i]. - Nie odniesiemy sukcesu wyłącznie niskimi kosztami pracy, na które nie ma zresztą przyzwolenia społecznego, bo oznaczają niskie pensje.

Tematem jednego z pierwszych paneli były „Perspektywiczne rynki współpracy gospodarczej”, wśród których wymieniono jako najważniejsze kierunki: Algieria, Indie, Iran, Meksyk, Wietnam.

Nasza relacja wideo z Welconomy:

Zobaczcie: Zdjęcia z pierwszego dnia Welconomy Forum w Toruniu 2018

- Kanada jest potęgą gospodarczą na świecie. Do Polski przesyłamy węgiel, a importujemy części lotnicze i samochodowe - mówił Bernhard Otterstein, prezes Polsko-Kanadyjskiej Izby Gospodarczej. - Coraz więcej naszych firm inwestuje w waszym kraju, przede wszystkim w przemysł lotniczy. Umowa CETA umożliwiła zwiększenie handlu z Unią Europejską, więc m.in. polskie firmy mogą brać udział w kanadyjskich przetargach, np. na usługi oczyszczenia miast, prowadzenia autobusów czy produkty meblarskie.

- W Indonezji jest miejsce dla nowoczesnych, polskich technologii - dodał Peter Frans Gontha, ambasador tego kraju w Polsce.

Viktor Nekrashevich, wiceprzewodniczący Mohylewskiego Obwodowego Komitetu Wykonawczego zachęcał naszych przedsiębiorców do inwestowania na Białorusi:

- Polska to czwarty kraj, jeśli chodzi o wymianę handlową z obwodem mohylewskim. W 2017 roku obroty z tego tytułu wyniosły 2,5 mld dolarów.

Dr Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju, podczas ważnego panelu „Strategia rozwoju polskiej gospodarki”, opowiadał m.in. o strategii zrównoważonego rozwoju: - Oznacza, że trzeba inwestować nie tylko w bogate regiony, ale także np. w Kujawsko-Pomorskie z jego średnimi ośrodkami, obszarami wiejskimi oraz skłóconymi Bydgoszczą z Toruniem. By wzrost był na poziomie 4,5 procent, potrzebne są innowacje w przemysł. Jesteśmy czwartym krajem w UE pod względem produkcji studentów i te środki naukowo-badawcze trzeba lepiej wykorzystać.

Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju zwrócił uwagę, że ważna dla rozwoju jest lepsza współpraca między uczelniami a biznesem, bo na razie nie wygląda to najlepiej. Strategicznym programem rządu jest również 500 plus i nie chodzi tu o finansowanie oglądania telewizji, niechęci do pracy, ale inwestycję w przyszłość dzieci.

Przeczytajcie: Archiwalny zapis relacji na żywo z pierwszego dnia Welconomy Forum in Toruń 2018

Fabryka, a nie montownia

Ważną częścią naszej gospodarki jest sektor zbrojeniowy, ponieważ sytuacja na świecie nie jest bezpieczna.

- Jednak nie może on służyć tylko polskiej armii, ale być atrakcyjny również dla klientów na świecie i stać się kołem zamachowym rozwoju technologicznego - stwierdził Jakub Skiba, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Krzysztof Krystowski, prezes Państwowych Zakładów Lotniczych Świdnik, od 65 lat produkujących śmigłowce, przypomniał słynny kontrakt Polski na caracale za 3,1 mld euro:

- Też chcieliśmy wziąć udział w takiej produkcji. W Świdniku nie ma rodziny, która by w jakiś sposób nie żyła z naszego zakładu. Niestety, nie udało się. Obecny rząd przeznaczył w zeszłym roku dziesięć miliardów złotych na modernizację armii. Polski przemysł obronny ma być, jak mówi minister Mariusz Błaszczak, fabryką, a nie montownią.

Część dotyczącą 100-lecia polskich sił zbrojnych zdominowała dyskusja o morale żołnierza, ale nie zabrakło też odniesień do kondycji przemysłu zbrojeniowego.

Gen. dyw. Piotr Patalong powiedział, że chciałby dziś mieć takiego wojaka, jakiego udało się sformować w roku 1918, gdy mieliśmy ludzi z trzech byłych zaborów. W krótkim czasie udało się zbudować etos żołnierza. On szedł do służby nie za pieniądze, ale z wyboru.

Jan Król, wicemarszałek Sejmu w latach 1997-2001 stwierdził: - Mówiąc o morale, trzeba wspomnieć nie tylko o Żołnierzach Wyklętych, ale i tych z Zachodu i Wschodu, bo wszyscy walczyli o Polskę. Teraz armia wymaga postaw moralnych, ale i zawodowstwa. Najwyżsi oficerowie Wojska Polskiego traktowani są jak chłopcy do bicia. To nie buduje morale. Tylko profesjonalna, dobrze uzbrojona armia, w sojuszu z NATO i Unią Europejską, może nas uchronić przed zagrożeniem ze Wschodu.

Jacek Janiszewski, główny organizator Welconomy powiedział na koniec: - Przy hotelu Copernicus posadziliśmy dąb (do ubiegłego roku tam odbywało się forum - red.). - Wydaje się, że to było niedawno, a minęło dwadzieścia pięć lat. Drzewo będzie rosło przez setki lat i szumiało: „Razem do przodu!”.

Współpraca: Katarzyna Paczewska i Marek Weckwerth.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska