Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Województwo kujawsko-pomorskie chce stopnia wodnego w Siarzewie

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Wizualizacja stopnia wodnego na Wiśle w Siarzewie.
Wizualizacja stopnia wodnego na Wiśle w Siarzewie. Infografika: ARUP
W ramach konferencji Welconomy 2021 w Toruniu odbył się panel tematyczny pn. Rzeki dla Regionów. Prelegenci mówili głównie o budowie stopnia wodnego w Siarzewie.

Zobacz wideo: Sezon żeglugowy w Bydgoszczy otwarty!

Sławomir Kopyść, członek zarządu województwa kujawsko-pomorskiego powiedział, że niezwykle ważna jest dla nas budowa portu multimodalnego Bydgoszcz. Ważne jest abyśmy mogli mogli przeładowywać towary w porcie suchym i mokrym porcie. Ta inwestycja znajduje się we wszystkich dokumentach województwa, w tym jego strategii rozwoju.

To też może Cię zainteresować

- W zakresie rewitalizacji dróg wodnych współpracujemy z województwami pomorskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim. Jesteśmy wszędzie tam gdzie jest mowa o wykorzystaniu gospodarczego polskich rzek. Kluczowa będzie jednak budowa stopnia wodnego w Siarzewie i dalszych stopni. Chcemy też aby ten projekt odbywał się z poszanowaniem środowiska -wyjaśnił Sławomir Kopyść.

Stoi samotnie i może runąć

Prezes PGW „Wody Polskie” Przemysław Daca: - Zapora we Włocławku stoi samotnie i ostatecznie może się przewrócić. Mamy symulację co by się stało z Toruniem gdyby zapora we Włocławku runęła. Wody Polskie nie chcą do tego dopuścić. Niestety stowarzyszenia ekologiczne próbują nas zatrzymać. Jeszcze w 2006 -2007 roku najlepsi naukowcy polscy i zagraniczni sprawdzili co można zrobić z zaporą włocławską – jej nie można rozebrać, bo musielibyśmy wysiedlić wszystkie miejscowości nad Zalewem Włocławskim.

Korzyści z budowy Siarzewa

Anna Trzeciakowska, pełnomocnik prezesa „Wód Polskich” ds. budowy stopnia wodnego Siarzewo stwierdziła, że w sprawie budowy Siarzewa jest bardzo dużo dezinformacji ze strony stowarzyszeń, które mają w nazwie „ekologiczne”. Wymienił korzyści z budowy tego stopnia wodnego: powstanie nowa droga wodna, będzie zabezpieczenie przed powodzią i suszą, będzie służyć energetyce. Dzięki tej inwestycji zdecydowanie poprawią się stosunki wodne, podniosą się wodny gruntowe. Będzie też bezpośrednia możliwość nawadniania pól, zbudowania ujęć wody dla stepowiejących Kujaw.

- Bardzo ważne jest to, że stopień w Siarzewie będzie wytwarzać energię. Energetyka wodna jest bardzo stabilna, bo woda płynie cały czas. Nie mamy tyle wiatru co północ Europy ani tyle słońca co Hiszpania. W momencie blackoutu restart elektrowni dają te wodne -wyjaśniła pani dyrektor.

To też może Cię zainteresować

To będzie niski próg podpiętrzający (ok. 8 m), zbudowany w linii rzeki – to nie będzie drugi Zalew Włocławski. Będzie zintegrowany z krajobrazem. Pozwoli na swobodny przepływ rumoszu rzecznego (piasku i kamieni). Powstaną obejścia stopnia w Siarzewie i Włocławku, swoiste by-passy, które umożliwią swobodny przepływ ryb. Powstanie też 15 wysp.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska