Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Więcej strażników, więcej spokoju?

Iwona Woźniak
Komendant Straży Miejskiej w Żninie chciałby wprowadzić dwuzmianowy system pracy w swojej jednostce. Dla nas, mieszkańców, oznaczałoby to, że z interwencją do funkcjonariusza moglibyśmy dzwonić do godziny 22, łącznie z sobotami.

Obecnie żnińska straż pracuje od 7.30 do 15.30, a we wtorki od 8 do 16. - To za mało, jeśli mamy mówić o poprawie bezpieczeństwa - mówi Włodzimierz Dolaciński.

Dlatego w prowizorium budżetowym na 2008 rok, które już trafiło do burmistrza Żnina, szef straży zawarł poważną zmianę: zwiększenie zatrudnienia w jednostce o dwa etaty.

- To dawałoby możliwość pracy dwuzmianowej, od 7 do 15 i od godziny 14 do 22. Celowo chciałbym, aby praca strażników się zazębiała, bo mieliby czas na przekazanie spraw bieżących.

Trzeba znaleźć 41 tysięcy

Na te dwa etaty w budżecie gminy należałoby znaleźć 41 tysięcy złotych w skali roku (w to weszłaby, oprócz wynagrodzenia - mundurówka i szkolenie dla dwóch osób; w kolejnych latach byłoby to mniej o 9 tys. zł, czyli o kwotę na wspomniane szkolenie i mundurowe).

Swoją propozycję Włodzimierz Dolaciński podpiera konkretnymi przykładami. W Nakle czy Bydgoszczy straż pracuje nawet całodobowo.

- Ale co najistotniejsze, u nas - w gminie liczącej 25 tysięcy mieszkańców - na jednego strażnika przypada 6.250 osób!

Dla porównania w Bydgoszczy jest to 1800 mieszkańców, w Grudziądzu - 1750 mieszkańców, w Nakle - 2900 mieszkańców(w tej ostatniej miejscowości zatrudnionych jest jedenastu funkcjonariuszy). - Nawet w Janowcu, gdzie jest trzech strażników, na jednego przypada 3330 mieszkańców!

- Pracy mamy dość, plan patroli rozpisany oczywiście również na 37 sołectw. Do tego ostatnio dochodzi akcja sprawdzania, czy właściciel danego gospodarstwa ma podpisaną umowę na wywóz śmieci. Jednak zapowiada się, że zadań jeszcze przybędzie - choćby o podgląd minitoringu w Żninie. A pamiętajmy również o strefie płatnego parkowania.

Przydałby się fotoradar

Zdaniem Włodzimierza Dolacińskiego, gminie Żnin, w celu zwiększenia bezpieczeństwa, przydałby się również fotoradar.

- Komplet to dziś koszt około 103 tysięcy złotych. Myślę jednak, że skoro wiele mniejszych gmin posiada to urządzenie (wymieńmy choćby Mroczę), winien być i w naszym posiadaniu, tym bardziej, że według nowych przepisów, stosować go mogą również strażnicy i przysłużyć się, w porozumieniu z policją, do zmniejszenia liczby nieszczęść na drogach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska