Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkanoc wirtualnie - w najpiękniejszych sanktuariach Kujaw i Pomorza

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Tak smutnej Wielkanocy za naszego życia jeszcze nie było. Epidemia to nie czas wspólnego świętowania, uczestnictwa w nabożeństwach. Ale my, tytułem nadziei, że wkrótce złe się skończy, zapraszamy na writualne odwiedziny najpiękniejszych sanktuariów w Kujawsko-Pomorskiem.

W naszym regionie jest ponad 30 sanktuariów. Każde jest szczególne, zwłaszcza dla miejscowych parafian, wiernych. Każde ma swoją historię, czasem prastarą, niezwykłą. My zupełnie subiektywnie, patrząc z zewnątrz, zachęcamy do odwiedzenia tych miejsc świętych, które poza walorem czysto duchowym, mają także... krajobrazowy, a zatem miły oku każdemu turyście.

Najpierw szczypta historii: pierwsze objawienie na ziemiach polskich miało miejsce w Górce Klasztornej koło Łobżenicy (w Wielkopolsce, ale to diecezja bydgoska). W roku 1079 pasterz ujrzał na ogromnym dębie Najświętszą Maryję Pannę. Odtąd, z przerwami spowodowanymi zawieruchami religijnymi czy wojennymi, trwa tam kult maryjny.

Jeśli zastosujemy formułę piękna krajobrazu, pierwsze kroki powinniśmy skierować ku małej wsi opodal Koronowa - ku Byszewu. Aczkolwiek i to miejsce długą historią może się poszczycić, gdy w XIII wieku przybyli tu cystersi. Kościół parafialny pw. Św. Trójcy, którego najstarsze fragmenty pamiętają XV wiek, wzniesiono na przesmyku między trzema jeziorami rozlanymi w dolinie polodowcowej. Jest to Obszar Chronionego Krajobrazu Rynny Jezior Byszewskich. W kościele czci się namalowany na desce w XV wieku obraz Matki Bożej Byszewskiej - Królowej Krajny.

W Pakości znajduje się słynna kalwaria budowana od XVII wieku. O jej walorach krajobrazowych stanowi położenie głównych obiektów sakralnych na niewielkim wzgórzu, a pozostałych w miejskim parku oraz nad rzeką Notecią. Obiektem kultu są tu relikwie Krzyża Świętego.

Na wzgórzu nad jeziorem Plebanka we wsi Ostrowąs w pobliżu Aleksandrowa Kujawskiego znajduje się kościół pw. Narodzenia NMP. Zbudowano go w latach 1914-21 na miejscu kilku wcześniejszych świątyń. Jego ozdobą jest obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, zwany też Matką Bożą Panią Kujaw. Namalowany został ok. roku 1630.

Na ziemi dobrzyńskiej znajdziemy klasztor i kościół karmelitów pw. Matki Bożej Bolesnej (XVII-XVIII w.) w Oborach. To także znane sanktuarium maryjne. Jest też kalwaria.

Na szlaku sanktuariów warto odwiedzić także samą Bydgoszcz. W uroczym miejscu nad Brdą i nad jej odnogą - Młynówką - wznosi się gotycki kościół farny, obecnie katedra, sanktuarium Matki Boskiej Pięknej Miłości, zwanej też Matką Bożą z Różą. Zgodnie z tradycją obraz został namalowany w roku 1466. Na malowniczych wzgórzach nad bydgoskim Fordonem zbudowano Kalwarię Bydgoską - Golgotę XX wieku. Odbywają się tu wielkanocne misteria. W mieście jest też sanktuarium Nowych Męczenników.

Nasza galeria przedstawia po 4 zdjęcia z każdego opisywanego miejsca: Byszewa, Pakości, wsi Ostrowąs i Obory oraz z Bydgoszczy.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska