Wieści z zimowych aren

  Wieści z zimowych aren

  (S-G)

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  To zdjęcie udostępnione jest na licencji Creative Commons. Więcej przeczytaj w ramce poniżej.

  To zdjęcie udostępnione jest na licencji Creative Commons. Więcej przeczytaj w ramce poniżej. ©fot. Manuguf/wikipedia.pl

  W weekend rozegrano wiele zawodów Pucharu Świata w sportach zimowych.
  To zdjęcie udostępnione jest na licencji Creative Commons. Więcej przeczytaj w ramce poniżej.

  To zdjęcie udostępnione jest na licencji Creative Commons. Więcej przeczytaj w ramce poniżej. ©fot. Manuguf/wikipedia.pl

  PIĄTEK

  Wolno:
  dzielić się - kopiować, rozpowszechniać, odtwarzać i wykonywać utwór
  modyfikować - tworzyć utwory zależne
  Na następujących warunkach:
  uznanie autorstwa - Utwór należy oznaczyć w sposób określony przez Twórcę lub Licencjodawcę.
  na tych samych warunkach - Jeśli zmienia się lub przekształca niniejszy utwór, lub tworzy inny na jego podstawie, można rozpowszechniać powstały w ten sposób nowy utwór tylko na podstawie takiej samej licencji.  Bobsleje
  Rosjanie Aleksander Zubkow i Aleksiej Wojewoda zostali w sobotę w niemieckim Winterbergu mistrzami Europy w bobslejowych dwójkach.
  Drugie i trzecie miejsce przypadło załogom niemieckim. Polacy Dawid Kupczyk i Paweł Mróz zajęli 13. miejsce. Były to jednocześnie zawody Pucharu Świata. Polacy zajęli w nich 16. miejsce - przed nimi znalazły się jeszcze dwie załogi amerykańskie i jedna kanadyjska. Klasyfikacja PŚ (po 6 z 8 zawodów): 1. Aleksander Zubkow (Rosja) 1238 pkt.; ... 16. Dawid Kupczyk (Polska) 628; 48. Mateusz Luty (Polska) 138 pkt.

  Narciarstwo alpejskie
  Amerykanka Lindsey Vonn wygrała w Cortina d'Ampezzo supergigant kobiet zaliczany do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim. To 38. zwycięstwo w karierze pięknej zawodniczki. Lindsey Vonn wyprzedziła Szwedkę Anję Paerson i Austriaczkę Annę Fenninger. Liderka klasyfikacji generalnej PŚ Niemka Maria Riesch zajęła 9. miejsce. Do triumfatorki straciła prawie sekundę. Piątkowy supergigant kobiet był dwukrotnie przekładany. Pierwotnie miał się odbyć w szwajcarskim St. Moritz, później przeniesiono go do francuskiej miejscowości Val d'Isere. Za każdym razem rozegranie konkurencji uniemożliwiały trudne warunki pogodowe (obfite opady śniegu i silny wiatr). Na czele superg. (po 3. zawodach) jest Vonn - 280 pkt. przed M. Riesch - 131 pkt.

  Chorwat Ivica Kostelić wygrał w austriackim Kitzbuehel supergigant zaliczany do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim. Kilku zawodników, w tym Benjamin Raich, wypadło z trasy i tylko cudem uratowało się od groźnego upadku. Ivica Kostelić po raz piąty w sezonie okazał się najlepszy w zmaganiach zawodów Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim. Chorwat wygrał jednak po raz pierwszy w karierze supergigant i wyprzedził Austriaka Georga Streitbergera oraz Norwega Aksela Lunda Svindala. Czwarty rywalizację ukończył Szwajcar Didier Cuche. Zawody na szalenie trudnej trasie -odbywały się w cieniu czwartkowego horroru, który miał miejsce na treningu. Austriacki alpejczyk, Hans Grugger, przewrócił się i doznał obrażeń czaszki oraz klatki piersiowej. Nieprzytomnego narciarza przewieziono helikopterem do kliniki w Innsbrucku. Wypadek wydarzył się na odcinku nazywanym "pułapka na myszy". Austriak stracił równowagę po wykonaniu długiego skoku, po ostrym skręcie w prawo. Najświeższe wieści z kliniki w Innsbrucku mówią na szczęście o tym, że stan zdrowia Gruggera jest stabilny i jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Wciąż jednak znajduje się w śpiączce farmakologicznej. Podobny los mógł spotkać w piątek dwóch doświadczonych zawodników - Michaela Walchhoffera i Benjamina Raicha. Obaj wypadli z trasy, ale w bardzo groźnie wyglądających sytuacjach, zdołali wyjść z opresji i pozostać na nartach. Na czele superg. (po 4. zawodach) jest Kostelić - 826 pkt. przed Svindalem - 571 pkt.

  Skeleton
  Zawodniczka Wielkiej Brytanii - Shelley Rudman wygrała 6. zawody 25. edycji Pucharu Świata w niemieckim Winterbergu. Druga była Niemka Anja Huber, a trzecia Kanadyjka Amy Gough Liderką PŚ jest Huber.

  Skoki narciarskie
  Daniela Iraschko zwyciężyła w sobotnim (12.) konkursie 7. edycji Pucharu Kontynentalnego Pań w słoweńskim Ljubnie (K-85, HS 93). Austriaczka wyprzedziła reprezentantki gospodarzy, które uplasowały się na kolejnych czterech pozycjach. Iraschko lądowała na 83,5 i 89 m. Na drugim stopniu podium sklasyfikowana została Eva Logar, która oddała skoki na 81 i 84,5 m. Na najniższym stopniu podium wylądowała Maja Vtic ze skokami na 78,5 i 84 m. Polki nie startowały.

  SOBOTA

  Kombinacja norweska
  Austriak David Kreiner wygrał zawody Pucharu Świata w kombinacji norweskiej we francuskim Chaux-Neuve. Wyprzedził Norwega Mikko Koksliena i swojego rodaka Felixa Gottwalda. W klasyfikacji generalnej prowadzi czwarty w sobotę Francuz Jason Lamy Chappuis. 29-letni Kreiner wygrał pierwsze pucharowe zawody w karierze. Po skoku zajmował siódme miejsce, ale piąty czas biegu wystarczył mu do zwycięstwa. Jeszcze większy awans zanotował Kokslien, który dzięki najlepszemu rezultatowi w biegu przesunął się z 17. na drugą pozycję. Linię mety minął 0,6 po Austriaku. Na skoczni najlepszy okazał się Lamy Chappuis, ale uzyskał dopiero 20. czas na 10-kilometrowej trasie. Polacy nie startowali.

  Łyżwiarstwo szybkie
  Kanadyjka Christine Nesbitt i Holender Stefan Groothuis prowadzą po pierwszym dniu rywalizacji łyżwiarzy szybkich w mistrzostwach świata w wieloboju sprinterskim w holenderskim Heerenveen. Konrad Niedźwiedzki jest 22., a Artur Waś zajmuje 36. miejsce. Na półmetku zawodów na czele znajdują się zwycięzcy wyścigów na 1000 m, a za nimi triumfatorzy zmagań na dystansie dwukrotnie krótszym, czyli Niemka Jenny Wolf i Koreańczyk Kyou-Hyuk Lee. Zwycięzcy sobotnich wyścigów na 500 m - kobiety: Jenny Wolf (Niemcy); mężczyźni: Kyou-Hyuk Lee (Korea Płd.), 27. Konrad Niedźwiedzki, 31. Artur Waś; 1000 m - kobiety: Christine Nesbitt (Kanada); mężczyźni: Stefan Groothuis (Holandia), 18. Niedźwiedzki, 38. Waś.

  Narciarstwo alpejskie
  Didier Cuche po raz czwarty w karierze wygrał zjazd alpejskiego Pucharu Świata w austriackim Kitzbuehel. 36-letni Szwajcar wyrównał osiągnięcie legendarnego reprezentanta gospodarzy Franza Klammera. Cuche wyprzedził Amerykanina Bode Millera i Francuza Adriena Theaux. Urodzony 16 sierpnia 1974 roku Szwajcar został najstarszym zwycięzcą zawodów PŚ; poprawił rekord urodzonego w Szwajcarii, ale reprezentującego Liechtenstein Marco Buechela o 85 dni. Ostatni sukces w PŚ Buechel odnotował w... Kitzbuehel, wygrywając supergigant w 2008 roku. Miał wtedy 36 lat i 74 dni. Cuche poprzednio triumfował w zjeździe w tej austriackiej miejscowości w 1998, 2008 i 2010 roku, zaś 57-letni dziś Klammer zwyciężał w latach 1975-1977 oraz 1984 roku. Po trzy wygrane mają w dorobku Austriak Karl Schranz, Szwajcarzy Pirmin Zurbriggen i Franz Heinzer oraz Francuz Luc Alphand. Lider klasyfikacji generalnej PŚ Chorwat Ivica Kostelic uplasował się na 11. pozycji. Sobotnią rywalizację przerwano na 20 minut po ciężkim wypadku włoskiego narciarza Siegmara Klotza. Śmigłowcem przetransportowano go do szpitala. Na czele zjazdu (po 5. zawodach) jest Cuche - 279 przed Szwajcarem Silvanem Zurbriggenem - 270 i Austriakiem Michaelem Walchhoferem - 269 pkt.

  Niemka Maria Riesch wygrała sobotni zjazd we włoskiej miejscowości Cortina d'Ampezzo i umocniła się na pozycji liderki alpejskiego Pucharu Świata. Riesch wyprzedziła Amerykanki: Julię Mancuso i mistrzynię olimpijską z Vancouver - Lindsey Vonn. 26-letnia Niemka odniosła 18. zwycięstwo w karierze, a siódme w zjeździe (pierwsze zanotowała w 2004 roku). Tyle samo razy triumfowała w slalomie, ponadto dwukrotnie w supergigantach i superkombinacji. W obecnym sezonie Riesch trzykrotnie uzyskiwała najlepsze czasy na trasach zjazdowych, poprzednio dwa razy w kanadyjskim Lake Louise, na początku grudnia 2010 r. Z kolei Mancuso uplasowała się na podium w zjeździe po raz pierwszy od blisko trzech lat. Vonn, mistrzyni świata z 2009 roku, w poprzednim sezonie była bezkonkurencyjna w Cortinie, zaś tym razem wyraźnie przegrała z Riesch. Na czele zjazdu (po 5. zawodach) jest Vonn - 420 przed M. Riesch - 357 i Paersson - 163 pkt.

  Saneczkarstwo
  Mistrzyni olimpijska z Vancouver Niemka Tatjana Huefner wygrała szóste w tym sezonie, a 27. w karierze zawody Pucharu Świata w saneczkarstwie. 27-letnia Huefner, dwukrotna mistrzyni świata, zdecydowanie prowadzi w klasyfikacji generalnej PŚ. Na siedem startów w sezonie 2010/2011, tylko raz zajęła drugie miejsce (w Koenigssee), za rodaczką Natalie Geisenberger. W Altenbergu za Huefner uplasowała się Geisenberger i inna niemiecka zawodniczka Anke Wischnewski. Podobnie wyglądało podium tydzień temu w Oberhofie i taka też jest kolejność w PŚ. Z dużą dozą prawdopodobieństwa identycznie będzie wyglądał podział medali w mistrzostwach świata, które za tydzień odbędą się na olimpijskim obiekcie we włoskiej Cesanie. Na liście wszech czasów Huefner ustępuje tylko innym rodaczkom, które już zakończyły występy w lodowej rynnie: Sylke Otto 37 i Silke Kraushaar-Pielach 36. Jednocześnie saneczkarka z Oberwiesenthal przedłużyła w sobotę serię wygranych reprezentantek Niemiec w Pucharze Świata do 105. Pasmo sukcesów zapoczątkowały 29 listopada... 1997 r. Jedyna Polka w pucharowej karuzeli - Staszulonek miała najsłabszy występ w obecnym sezonie, zajmując 18. miejsce. Rywalizację dwójek w Altenbergu wygrali mistrzowie olimpijscy z Turynu i Vancouver, austriaccy bracia Andreas i Wolfgang Lingerowie przed Niemcami: Tobiasem Wendlem i Tobiasem Arltem oraz Tonim Eggertem i Saszą Beneckenem). Artur Petyniak i Adam Wanielista odpadli w piątkowych kwalifikacjach. Na czele PŚ (7 z 9 zawodów) jest Tobias Wendl i Tobias Arlt (Niemcy) - 615 pkt. 22. miejsce zajmują: Petyniak i Wanielista - 20 pkt.

  Skeleton
  Łotysz Martins Dukurs wygrał zawody PŚ w Winterbergu. Drugi był Rosjanin Siergiej Czudinow, a trzeci Rosjanin Aleksander Tretiakow. Liderem PŚ jest Dukurs.

  Skoki narciarskie
  Maximilian Mechler okazał się najlepszy w 14. konkursie 20. edycji Pucharu Kontynentalnego w niemieckim Titisee-Neustadt (K-125, HS 142). Reprezentant gospodarzy lądował na 139 i 143 m (rekodu obiektu - 145, od 3 lutego 2007 r. należy do Małysza). Na kolejnym stopniu podium znalazł się Matic Kramarsic. Słoweniec szybował na 144,5 i 128,5 m. Prowadzenia po pierwszej serii nie zdołał utrzymać reprezentant Austrii, Manuel Poppinger i zajął 3. miejsce (147,5 - 128 m). Fatalnie spisali się reprezentanci naszego kraju. Żadnego z nich nie zobaczymliśmy w finałowej rundzie. Najbliżej awansu był Jakub Kot, który był 36. (120,5 m), Łukasz Rutkowski zajął 38. lokatę (119,5 m), Bartłomiej Kłusek był 50. (115,5 m), Grzegorz Miętus 56. (111 m), Aleksander Zniszczoł 61. (108 m), Wojciech Gąsienica-Kotelnicki 62. (105,5 m), a Dawid Kowal zawody zakończył na przedostatnim 65. miejscu (102,5 m).

  NIEDZIELA

  Kombinacja norweska
  Mistrz olimpijski Francuz Jason Lamy Chappuis wygrał zawody Pucharu Świata w kombinacji norweskiej we francuskim Chaux-Neuve. Drugiego Austriaka Felixa Gottwalda wyprzedził o 7,2, a trzeciego Norwega Mikko Koksliena o 7,4 s. Chappuis po skoku zajmował pierwsze miejsce i 26. czas biegu wystarczył mu do odniesienia zwycięstwa. Trasę 10 km najszybciej pokonał Felix Gottwald - 20.40,5. Drugi czas miał Włoch Alessandro Pittin - 20.46,0. Polacy nie startowali. Francuz jest liderem PŚ (po 11. z 13. zawodów) - 789 pkt. Tomasz Pochwała zajmuje 50. lokatę - 5 pkt.

  Łyżwiarstwo szybkie
  Kanadyjka Christine Nesbitt zdobyła złoty medal mistrzostw świata w wieloboju sprinterskim w holenderskim Heerenveen. Srebro zdobyła panczenistka Niemiec - Jenny Wolf, a brązowy krążek przypadł Holenderce Annette Gerritsen. Polki nie startowały. Niedzielne wyścigi na 500 i 1000 m wygrały: Wolf i Nesbitt. Wśród mężczyzn mistrzem i wicemistrzem świata w łyżwiarstwie szybkim zostali zawodnicy Korei Płd. - Kyou-Hyuk Lee i Tae-Bum Mo. Brąz przypadł Amerykaninowi Shani Davisowi. 23. był Konrad Niedźwiedzki, 234. jest 22., a 34. Artur Waś. Zwycięzcy niedzielnych wyścigów na 500 i 1000 m: Lee i Davis.

  Narciarstwo alpejskie
  Wiceliderka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, Amerykanka Lindsey Vonn, triumfowała we włoskim kurorcie Cortina d'Ampezzo w rywalizacji supergiganta zaliczanego do Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim. Lindsey Vonn, podobnie jak w piątek, była bezkonkurencyjna w supergigancie rozgrywanym na trasie Olympia delle Tofane. 26-letnia Amerykanka wygrała zawody w Cortina d'Ampezzo, odnosząc 39. zwycięstwo w alpejskim Pucharze Świata. Narciarka pochodząca z Vail wygrała 13. supergigant w karierze. Wyprzedziła liderkę klasyfikacji generalnej PŚ Niemkę Marię Riesch, triumfatorkę sobotniego zjazdu na tej trasie. Trzecia była Szwajcarka Lara Gut. Dziś 26-letnia narciarka ma w dorobku 20 triumfów w zjeździe, 13 w supergigancie, dwa w slalomie oraz cztery w superkombinacji. Wciąż nie radzi sobie tylko ze slalomem gigantem, w którym jeszcze nigdy nie stanęła na podium w PŚ. Najlepszym jej wynikiem w tej konkurencji jest czwarte miejsce uzyskane w listopadzie 2008 roku w Aspen. Na starcie niedzielnych zawodów we włoskim kurorcie narciarskim zabrakło reprezentantek Polski, które występują w pucharowej rywalizacji tylko w konkurencjach technicznych.
  Francuz Jean-Baptiste Grange wygrał w niedzielę w Kitzbuehel slalom Pucharu Świata. Zawody te, razem z sobotnim zjazdem, zaliczane były do dwudniowej kombinacji alpejskiej, którą wygrał lider klasyfikacji generalnej PŚ Chorwat Ivica Kostelić. Grange w 71. zawodach na lodowcu Hahnenkamm był lepszy od Kostelica od Włocha Giuliano Razzoliego. 26-letni Francuz odniósł ósme zwycięstwo w PŚ, a siódme w slalomie, bowiem raz triumfował w kombinacji. Ma w dorobku brązowy medal mistrzostw świata wywalczony w szwedzkim Aare w 2007 r. Po zsumowaniu tych rezultatów z wynikami zjazdu najlepiej w kombinacji wypadł Kostelicć, pokonując Szwajcara Silvana Zurbriggena oraz Austriaka Romeda Baumanna. W sumie 32-letni narciarz z Zagrzebia stawał na najwyższym stopniu podium w 11 slalomach, cztery razy w kombinacji i raz w slalomie równoległym. Po 22 startach Chorwat jest zdecydowanym liderem klasyfikacji generalnej PŚ, w której jako jedyny przekroczył już granicę 1000 pkt. - o 30. Drugi w stawce jest Zurbriggen - 629, który w niedzielę przeskoczył Norwega Aksela-Lunda Svindala - 585.

  Saneczkarstwo
  Włosi Patrick Pigneter i Florian Clara wygrali zawody Pucharu Świata w saneczkarstwie na torze naturalnym w austriackim Kindbergu. Wyprzedzili Rosjan Pawła Porszniewa i Iwana Łazariewa oraz reprezentantów gospodarzy, braci Christiana i Andreasa Schopfów. Andrzej Laszczak i Damian Waniczek zajęli 7. lokatę. W klasyfikacji generalnej PŚ na pierwszej pozycji są ex aequo duety z Włoch i Rosji - po 355 pkt. Polacy sklasyfikowani są na 10. miejscu. Zawody w Kindbergu były ostatnim sprawdzianem przed mistrzostwami świata, które w dniach 26-30 stycznia odbędą się na innym austriackim obiekcie, w Umhausen.

  Skoki narciarskie
  W drugim konkursie Pucharu Kontynentalnego pań ponownie triumfowała Daniela Iraschko (81 i 87,5 m). Pod nieobecność większości młodszych konkurentek, które przygotowują się do startu na MŚ juniorek, Austriaczka pokonała Juliane Seyfahrt z Niemiec (81 i 86) i Maję Vtic ze Słowenii (81,5 i 84). Na uwagę zasługuje rewelacyjny występ Emy Klinec (78 i 82,5 m). Niespełna 13-letnia zawodniczka zajęła dziś ósmą pozycję. To powinno dać do myślenia naszym działaczom, którzy nie puszczają na zawody Polek. Liderką jest Iraschko - 1200 pkt.

  Niedzielny konkurs w Titisee-Neustadt wygrał, ponownie, Niemiec Maximilian Mechler (137 i 138,5 m) przed Słoweńcem Rokiem Zimą (133,5 - 137) i Niemcem Felixem Schoftem (132 i 134 m). 30. był Bartłomiej Kłusek (121,5 - 117,5), 31. Jakub Kot (120), 43. Wojciech Gąsienica-Kotelnicki (117,5), 49. Grzegorz Miętus (116,5), 52. Łukasz Rutkowski (115,5), 71. Dawid Kowal (109), 63. Aleksander Zniszczoł (107,5 m). Liderem PK jest Słoweniec Matjaz Pungertart - 485 pkt. Najlepszy z Polaków - Tomasz Byrt jest 30. - 125 pkt.

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Wideo