Włocławek. Dworzec stanie się galerią handlową?

  Włocławek. Dworzec stanie się galerią handlową?

  Barbara Szmejter

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Polskie Koleje Państwowe nie interesują się...

  Polskie Koleje Państwowe nie interesują się... ©Fot. Wojciech Alabrudziński

  Władze Włocławka chcą zmienić funkcje włocławskiego dworca. Oprócz stacji kolejowej pełniłby rolę galerii handlowej. Obiekt wciąż jednak jest własnością PKP. Dyrekcja tej firmy na propozycje władz Włocławka... nie odpowiada.
  Polskie Koleje Państwowe nie interesują się...

  Polskie Koleje Państwowe nie interesują się... ©Fot. Wojciech Alabrudziński

  PKP nie stać na utrzymanie infrastruktury kolejowej, więc będzie sprzedawać dworce - donosiły w maju ogólnopolskie media. Na sprzedaż ma pójść ponad 2,5 tys. obiektów, osoby prywatne będą mogły kupić najwyżej 150 z nich. Pieniądze ze sprzedaży zostaną przeznaczone na modernizację największych dworców w Polsce.

  Jednym z ciekawszych pomysłów wykorzystania dworca kolejowego jest Galeria Wileńska, mieszcząca się na warszawskiej Pradze, naprzeciwko głównej siedziby PKP.
  Zbudowany na przełomie XIX i XX w. stary dworzec w Katowicach, na którym od lat nie zatrzymał się żaden pociąg, został kupiony przez firmę, która chce przekształcić obiekt w wyjątkowe centrum handlowe. W Białowieży drewniany dworzec, pamiętający czasy cara Mikołaja II, pełni dziś funkcję ekskluzywnej Restauracji Carskiej.Pomysłów więc nie brakuje i - jak wynika z informacji z PKP - zainteresowanie dworcami jest duże, co świadczy, iż to modny trend.

  Czy włocławski dworzec znalazł się w wykazie obiektów, przeznaczonych na sprzedaż? Jakie są plany wobec tej stacji?Na pisma kierowane do kolei przez władze Włocławka, wciąż nie ma odpowiedzi. Tymczasem czas nagli, gdyż obiekt popada w ruinę, co widać gołym okiem. Od 1975 roku, kiedy budynek zwany wówczas "nowym dworcem" został oddany do użytku, nie wykonano tu żadnych prac remontowych

  - Dworzec we Włocławku jest jednym z 83. dworców strategicznych w zarządzaniu PKP S.A. i nie będzie przekazany do sprzedaży - informuje Barbara Leszczyńska z Biura Marketingu i Komunikacji Społecznej PKP S.A. I dodaje, że nadal trwa wyjaśnianie stanu prawnego nieruchomości oraz podziału własności pomiędzy PKP S.A. a PKS.

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (1) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nasze Dobre 2018