Włocławek nie graniczy z Łódzkiem

  Włocławek nie graniczy z Łódzkiem

  MAŁGORZATA GOŹDZIALSKA

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Wszystko wskazuje na to, że we Włocławku nie odbędą się konsultacje w sprawie zmiany przynależności terytorialnej miasta. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji twierdzi, że to pomysł nieracjonalny.
       Z wnioskiem o przeprowadzenie konsultacji wystąpił do Rady Miasta w imieniu 100 mieszkańców Maciej Gawrysiak, szef Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Demokracji Lokalnej, zgłoszony niedawno jako kandydat na prezydenta Włocławka. Konsultacje miały polegać na udzieleniu odpowiedzi na dwa pytania:
       "Czy jesteś za zmianą
       przynależności terytorialnej miasta Włocławka" oraz "Na przyłączeniu do którego z podanych niżej województw miałaby ona polegać: łódzkiego, mazowieckiego czy wielkopolskiego?".
       Jak informuje Stanisław Waw-rzonkoski, przewodniczący włocławskiej Rady Miasta, wobec wątpliwości co do zasadności przeprowadzenia tych konsultacji, Komisja Główna RM postanowiła zasięgnąć opinii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ta opinia właśnie nadeszła. Jej treść nie pozostawia wątpliwości - Departament Administracji Publicznej MSWiA uważa, że to pomysł chybiony.
       Według ministerstwa, ta sprawa nie mieści się w kompetencji miasta. - Członkowie wspólnoty samorządowej wyrażają w drodze głosowania swoją wolę co do sposobu rozstrzygnięcia sprawy mieszczącej się w zakresie zadań i kompetencji organów danej jednostki - wyjaśnia Katarzyna Gołat z MSWIiA.
       Ponadto gmina Włocławek, będąc miastem na prawach powiatu nie przylega terytorialnie ani do województwa łódzkiego, ani mazowieckiego czy wielkopolskiego - zauważają ministerialni urzędnicy.
       Ministerialni urzędnicy stwierdzają
       że "zmiana przynależności miasta Włocławka jest pomysłem nieracjonalnym i w związku z tym niecelowe wydaje się podejmowanie jakichkolwiek działań w tym zakresie". Uważają także, że "przeprowadzenie konsultacji z mieszkańcami w tej sprawie narazi gminę na niepotrzebne koszty".
       Ostatecznie jednak decyzję w sprawie konsultacji ma podjąć na najbliższej sesji Rada Miasta.
       

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej