Włocławska "perełka"

  Włocławska "perełka"

  Rozmawiała RENATA KUDEŁ

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Rozmowa z Tomaszem Wąsikiem , asystentem działu historii Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej.
       - Włocławskie muzeum wzbogaciło się o wspaniały eksponat - srebrny puchar dedykowany Wincentemu Bojańczykowi. Jak udało się trafić na jego ślad?
       - Otrzymaliśmy katalog od współpracującego z muzeum Domu Aukcyjnego "Ostoja". Jedną z pozycji, wystawioną na aukcji, był ów puchar. Prawdopodobnie pozostawał on w rękach rodziny Haacków, spowinowaconych z Bojańczykami. Ze względu na datę powstania - 1893 rok - i nazwisko obdarowanego, pochodzącego z rodziny, która znakomicie zapisała się w historii miasta - to bardzo cenny nabytek do kolekcji vloclawianów
       - Puchar, datowany na 1893 rok, na bardzo oryginalną formę...
       - To czara w kształcie odwróconego hełmu strażackiego, z wygrawerowaną dedykacją: "Wincentemu Bojańczykowi Naczelnikowi Ochotniczej Straży Ogniowej w dowód uznania - koledzy..." I tu następuje kilka nazwisk. Z tej racji, że to puchar jest nabytkiem sprzed dosłownie paru dni, nie wszystkie udało nam się rozszyfrować, ale są to na pewno postaci znane i uznane. Sam Wincenty Bojańczyk był przemysłowcem, właścicielem największego w na przełomie XIX i XX wieku browaru oraz cegielni, był także pierwszym prezesem Towarzystwa Chrześcijańskiego Rzemieślników i Przemysłowców we Włocławku. W roku 1874 współtworzył Ochotniczą Straż Pożarną w naszym mieście.
       - Kto dedykował Bojańczykowi ów cenny puchar?
       - Między innymi Władysław Nowca, są także nazwiska właścicieli jednej z fabryk fajansu - Teichfelda i Asterbluma, jest Bolesław Sztejner, renomowany, włocławski fotograf oraz Neumann - właściciel drukarni.
       - Kiedy włocławianie będą mogli zobaczyć puchar na własne oczy a nie na zdjęciu, jak to prezentujemy dziś w "Gazecie"?
       - Sądzę, że jeszcze w tym roku. Na razie musimy poddać go drobnym zabiegom konserwatorskim, chcemy także założyć pełną dokumentację katalogową.
       

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nasze Dobre 2018