Gazeta Pomorska

Włosi gośćmi gminy Inowrocław [zdjęcia]

Do gminy Inowrocław przyjechała włoska delegacja na czele z prezydentem autonomicznej prowincji Bolzano Robertem Bizzo.Polsko-włoska przyjaźń nawiązała

Fot. Waldemar Zieliński

Następne
Przeglądaj również za pomocą strzałek na klawiaturze [1/16] Następne

Włosi gośćmi gminy Inowrocław [zdjęcia]

Do gminy Inowrocław przyjechała włoska delegacja na czele z prezydentem autonomicznej prowincji Bolzano Robertem Bizzo.

Polsko-włoska przyjaźń nawiązała się dzięki przypadkowemu spotkaniu w Warszawie Marka Grzony, właściciela Villi Orłowo (prezesa Fundacji Orion) i Mirko Dematte, artysty z Włoch (autor między innymi statuetek, które są wręczane zwycięzcom Tour de Pologne).

- Zaprosiłem go do Orłowa. Zorganizowaliśmy mu tutaj wystawę. W ten sposób zaczęła się nasza znajomość, która przekształciła się w przyjaźń - opowiada Marek Grzona. Potem Mirko Dematte zaprosił go do siebie. - Swoje strony rodzinne pokazał mi nie od strony zabytków, ale od strony produkcji sera, produkcji wina. Jest on bowiem wielkim promotorem lokalnej wytwórczości, lokalnych producentów - podkreśla pan Marek.

I tak zrodził się pomysł, aby przyjaźnią Polaka z Kujawsko-Pomorskiego i Włocha z Trydentu spróbować zarazić producentów i samorządowców obu krajów.

- To jest przykład na to, jak kultura i turystyka łączą ludzi - podkreśla Agnieszka Kowalkowska z Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej.

Włosi w maju tego roku zaprosili polską delegację do Valsugana w regionie Trydentu (Trentino). Przyszedł czas na rewanż. Teraz Włosi przebywają w Polsce. Na czele delegacji stoi prezydent autonomicznej prowincji Bolzano Roberto Bizzo. Jest również Marino Zancanella, słynny włoski architekt, Maurizio Giuliani - specjalista od promocji i marketingu w turystyce, Sara Toller - pracownik i przewodnik w lokalnej organizacji turystycznej w Val dei Mocheni. Jest również i Mirko Dematte z rodziną.

Plan wizyty jest bardzo bogaty. Polacy pokazali już swoim gościom między innymi Solanki, Centrum Kujaw Zachodnich w Łojewie, Askaukalis w Kruszy Zachodniej, Biskupin i Zakład Doświadczalny w Kołudzie Wielkiej. Włosi uczestniczyli również w obrzędach słowiańskich organizowanych w Słowiańskim Gaju w Łojewie. W planach są również: Chełmno, Bydgoszcz, Toruń, Nakło, Więcbork, bal szlachecki w Runowie Krajeńskim, a na koniec festyn historyczny w Villi Orłowo.

- Zależy nam na nawiązaniu współpracy w obszarze wymiany turystycznej i kulturalnej. Na razie się poznajemy, smakujemy się. Mamy nadzieję, że z tego urodzi się współpraca regionu Trentino z województwem kujawsko-pomorskim - komentuje wójt gminy Inowrocław Tadeusz Kacprzak.

Polecamy