Wspomóż polską gospodarkę i wygraj nagrody!

Artykuł sponsorowany Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa KOWR Oddział Terenowy w Bydgoszczy

Epidemia koronawirusa wywiera niewątpliwie negatywny wpływ na polską gospodarkę. Ważne, jest aby w tym trudnym momencie dla Polski wspierać naszych krajowych Przedsiębiorców. Wychodząc naprzeciw, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi we współpracy z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa rozpoczęło kolejną edycję ogólnopolskiej kampanii informacyjnej „Kupuj świadomie – PRODUKT POLSKI”. Celem akcji jest zwiększenie wiedzy Polaków na temat świadomych decyzji zakupowych, a tym samym wsparcie rodzimych Przedsiębiorców.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Bydgoszczy przygotował konkurs dla mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego w kategorii indywidualnej i zespołowej. Zadanie konkursowe polega na nagraniu krótkiego nagrania/spotu zachęcającego do zakupu polskich produktów i tym samym wsparcia polskich rolników i przedsiębiorców. W ostatnim czacie na profilach w mediach społecznościowych pojawiają się apele muzyków, aktorów, sportowców, zachęcające do świadomych zakupów i patriotyzmu konsumenckiego. Z podobnym apelem mogą się zwrócić do swoich bliskich i znajomych mieszkańcy woj. kujawsko-pomorskiego, a dodatkowo zdobyć ciekawe nagrody. Udział w konkursie mogą wziąć zarówno dzieci, jak i dorośli, a także organizacje takie jak Koła Gospodyń Wiejskich, kluby sportowe, czy stowarzyszenia. Ze szczegółowymi informacjami i regulaminem można zapoznać się na https://www.facebook.com/kowrbydgoszcz lub #kowrbydgoszcz.

Nagraj własny krótki film lub zaproś do nagrania swoich znajomych i wspólnie zostańcie ambasadorami kampanii „Kupuj Świadomie – PRODUKT POLSKI”. Spot promujący konkurs do zobaczenia poniżej…

Ogólnopolska kampania informacyjna „Kupuj świadomie – PRODUKT POLSKI” odnosi się do dobrowolnego znakowania artykułów spożywczych informacją PRODUKT POLSKI, który daje producentom możliwość wyróżniania na rynku produktów wyprodukowanych w Polsce z polskich surowców poprzez oznakowanie, konsumentom zaś umożliwiają odnalezienie na sklepowej półce krajowego asortymentu. Znak PRODUKT POLSKI dzięki prostej grafice nawiązującej do polskiej flagi jest łatwo zauważalny przez konsumentów, którzy kraj pochodzenia traktują jako jedno z kryteriów wyboru produktów rolno-spożywczych. Na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/produktpolski oraz https://www.polskasmakuje.pl/ – dedykowanej zarówno producentom, jak i konsumentom można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące PRODUKTU POLSKIEGO. Dla użytkowników portali społecznościowych, którzy chcą śledzić ciekawostki i wydarzenia zachęcamy do odwiedzenia https://www.facebook.com/produktpl oraz https://www.facebook.com/polskasmakuje

Według analizy Grant Thornton aż 79 gr z każdej wydanej złotówki zostaje w Polsce, jeżeli kupimy produkt rodzimej firmy wyprodukowany w kraju. Analogicznie, jeśli kupimy produkt firmy zagranicznej wyprodukowany w innym kraju, z każdej złotówki w Polsce zostanie tylko 25 gr. Zmiana postaw konsumenckich, z całą pewnością może mieć korzystny wpływ na polską gospodarkę.

Czy wiesz, że…

  • Już w 2016 r. sześciu na dziesięciu respondentów wskazało polskość marki jako zachętę do skorzystania z oferty, natomiast w 2017 r. około 73% Polaków stwierdziło, że wystarczającą zachętę do zakupu danego produktu stanowi dla nich to, że pochodzi on właśnie z Polski 1.
  • Według sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej z listopada 2017 r. polskie pochodzenie produktu jako kryterium wyboru wskazała niemal połowa Polaków (46%). Fakt, że produkt codziennego użytku miał polskie pochodzenie, był trzecim co do ważności (po cenie i jakości) czynnikiem decyzyjnym konsumentów 2.
  • Gdyby Polacy zmienili swoje przyzwyczajenia i nabywali przynajmniej o 1% więcej produktów polskich, w krajowej gospodarce pozostałoby ponad 6,6 mld zł rocznie 3!

Warto włączyć się w akcję i przedstawić swoje argumenty, zachęcając tym samym do patriotyzmu konsumenckiego i zakupu polskich produktów rolno-spożywczych. Każdy może stać się ambasadorem kampanii „Kupuj świadomie – PRODUKT POLSKI”. Wystarczy tylko nagrać krótki spot, zamieścić na swoim profilu, oznaczyć #KupujŚwiadomie #ProduktPolski #KOWRBydgoszcz oraz przesłać e-mailem swoje zgłoszenie. Najciekawsze spoty zostaną nagrodzone w dwóch kategoriach, jednak ważniejsza będzie satysfakcja z udziału w tak ważnej, szczególnie w tym czasie, kampanii wspierającej polskich producentów.

1. https://openresearch.pl/aktualnosci/patriotyzm-konsumencki-coraz-silniejszy-najnowszy-raport/
2. https://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2017/K_143_17.PDF
3. https://grantthornton.pl/wp-content/uploads/2019/10/Wybieram-590-RAPORT-Grant-Thornton.pdf

Materiał oryginalny: Wspomóż polską gospodarkę i wygraj nagrody! - Gazeta Pomorska