Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory Samorządowe 2018. Jak głosować poza miejscem zamieszkania? [21.10.2018]

Jakub Stykowski
Jakub Stykowski
21.10.2018 r. odbędzie się pierwsza tura wyborów samorządowych w Polsce.
21.10.2018 r. odbędzie się pierwsza tura wyborów samorządowych w Polsce. Dariusz Gdesz
Wybory samorządowe 2018 już w październiku. Dowiedz się, jak głosować poza granicami kraju lub poza miejscem zameldowania. Czy jest to możliwe? Czy zasady związane z głosowaniem poza miejscem zamieszkania przy wyborach samorządowych są takie same jak przy wyborach prezydenckich? Rozwiewamy wątpliwości!

Bądź przygotowany na wybory 21.10.18 r.! Tego dnia będziemy wybierali prezydentów, burmistrzów, wójtów i radnych.

Co istotne, w wyborach samorządowych trzeba głosować w miejscu stałego zamieszkania, gdzie należymy do lokalnej społeczności. W odróżnieniu od wyborów prezydenckich lub parlamentarnych – nie ma możliwości oddania głosu w innym kręgu wyborczym niż ten, do którego należy wyborca. Jedyną możliwością jest złożenie wcześniej odpowiedniego wniosku. O szczegółach piszemy poniżej.

4 FLESZ - Zmiany w ordynacji wyborczej 2018.

Należy podkreślić, że zasady głosowania w wyborach samorządowych różnią się od zasad głosowania w wyborach prezydenckich i parlamentarnych. Najważniejszą różnicą jest brak możliwości uzyskania zaświadczenia o prawie głosowania, które umożliwia głosowanie w dowolnym lokalu wyborczym. Jeśli wyborca nie chce głosować w wyborach samorządowych w miejscu zameldowania, może oddać głos, ale wcześniej musi dopełnić kilku formalności.

Wybory samorządowe 2018 a głosowanie w miejscu innym niż miejsce zameldowania

Nie zawsze miejsce stałego zamieszkania jest równoznaczne z miejscem zameldowania. Wiedzą o tym m.in. studenci, którzy większość czasu w roku spędzają poza domem. Co zrobić, żeby głosować w miejscu stałego pobytu?

W takim wypadku konieczne jest złożenie w urzędzie gminy (na terenie której wyborca chce oddać głos) pisemnego wniosku o wpisanie do rejestru wyborców.

To trzeba zrobić:

  • W urzędzie miasta lub gminy, w której chcesz głosować, złóż wniosek zawierający imię, nazwisko, imię ojca, datę urodzenia i PESEL wnioskującego.
  • Dołącz kserokopię dowodu tożsamości oraz deklarację z informacją o obywatelstwie i adresie stałego zamieszkania w Polsce.
  • Wójt, burmistrz lub prezydent miasta w ciągu trzech dni podejmie decyzję, czy wnioskujący zostanie wpisany do rejestru wyborców. Wtedy oddanie głosu będzie możliwe w miejscu, w którym wnioskujący mieszka na co dzień.

Trzeba pamiętać o tym, że można być ujętym tylko w jednym rejestrze wyborców. Decyzję o wpisaniu lub o odmowie wpisania do rejestru wyborców wydaje wójt – w terminie 3 dni od dnia wniesienia wniosku. Jeśli zapadnie decyzja o odmowie wpisania do rejestru wyborców, zostanie ona niezwłocznie doręczona wnioskodawcy, wraz z uzasadnieniem.

Osoby, które chcą złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców, muszą to zrobić nie później niż na kilka dni przed rozpoczęciem głosowania. W przeciwnym razie wniosek może nie zostać rozpatrzony.

Wybory samorządowe 2018 – co z głosowaniem za granicą?

W przypadku, gdyby wyborca w trakcie wyborów samorządowych 2018 przebywał za granicą, niestety musi zrezygnować z głosowania. Prawo nie przewiduje możliwości wyboru dla osób, które nie znajdują się w Polsce. Wybory samorządowe polegają na głosowaniu w kraju, w miejscu stałego zamieszkania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska