Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory Samorządowe 2018 - karta do głosowania [WZÓR, ZDJĘCIE, ZASADY]

Jakub Stykowski
Jakub Stykowski
Jakie będą karty na wybory samorządowe 2018? To pytanie zadaje sobie wielu internautów. Sprawdź, jak głosować w nadchodzących wyborach samorządowych. W artykule znajdziesz listę zasad oraz porady dotyczące poprawnego korzystania z kart do głosowania.

21.10.2018 r. odbędzie się pierwsza tura wyborów samorządowych w Polsce. Tego dnia będziemy wybierali prezydentów, burmistrzów, wójtów i radnych.

Co istotne, w wyborach samorządowych trzeba głosować w miejscu stałego zamieszkania, gdzie należymy do lokalnej społeczności. W odróżnieniu od wyborów prezydenckich lub parlamentarnych – nie ma możliwości oddania głosu w innym kręgu wyborczym niż ten, do którego należy wyborca. Jedyną możliwością jest złożenie wcześniej odpowiedniego wniosku.

Więcej o sprawie tutaj: Wybory Samorządowe 2018. Jak głosować poza miejscem zamieszkania?

4 FLESZ - Zmiany w ordynacji wyborczej 2018.

Ordynacja wyborcza została zmieniona. Wybory samorządowe 2018 przebiegać będą według nowych zasad, dotyczących zarówno samego przebiegu wyborów, zgłaszania kandydatów, jak i funkcjonowania samorządów lokalnych.

Wybory samorządowe 2018 - jak oddać ważny głos?

Do tej pory, jeśli na karcie do głosowania pojawiły się inne znaki niż "krzyżyk" obok nazwiska kandydata, głos uznawano za nieważny. Mogły to być dowolne rysunki czy linie, dopisane kolejne nazwiska itp.

Ordynacja wyborcza 2018 definiuje jako ważny głos, jeśli na karcie pojawiają się przynajmniej dwie przecinające się linie.

Wybory samorządowe 2018 - zmiany w ordynacji wyborczej

Pamiętaj, że wybory samorządowe 2018 będą odbywały się na innych zasadach niż dotychczasowe. Zmieniła się ordynacja wyborcza. Do tej pory przy wyborach pracowała w każdym lokalu obwodowa komisja wyborcza, której zadaniem było sprawdzenie, czy wszystko w lokalu jest przygotowane do głosowania zgodnie z przepisami, przeprowadzenie głosowania oraz liczenie głosów. Członkowie komisji często siedzieli w lokalach wyborczych do późnej nocy.

Od wejścia w życie znowelizowanej ordynacji wyborczej, komisje będą dwie w każdym lokalu wyborczym - pierwsza będzie czuwała nad prawidłowym przebiegiem głosowania, a zadaniem drugiej będzie liczenie głosów po zamknięciu lokali.

  • Jeżeli zarejestrowano więcej niż jednego kandydata - głosować można tylko na jednego kandydata, stawiając na karcie do głosowania znak „X” w kratce z lewej strony obok nazwiska tego kandydata, na którego wyborca głosuje.
  • Postawienie znaku „X” w kratkach z lewej strony obok nazwiska więcej niż jednego kandydata lub niepostawienie znaku „X” w żadnej kratce powoduje nieważność głosu.
  • Jeżeli zarejestrowano tylko jednego kandydata - głosując za wyborem kandydata, stawia się znak „X” w kratce oznaczonej słowem „TAK” z lewej strony obok nazwiska kandydata. Natomiast głosując przeciwko wyborowi kandydata stawia się znak „X” w kratce oznaczonej słowem „NIE” z lewej strony obok nazwiska kandydata.
  • Postawienie znaku "X" w obu kratkach lub niepostawienie znaku „X” w żadnej kratce powoduje nieważność głosu.
  • Znak "X" to co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki.

Wybory samorządowe 2018 - dlaczego powinno się głosować?

Zastanawiasz się, dlaczego warto głosować? Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Od twojego głosu zależy to, czy w twoim regionie coś zmieni się na lepsze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska